Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Nowe spojrzenie na sztukę tworzenia witraży
Data dodania: 02.01.21

Kreatywny i innowacyjny potencjał cyfrowego druku ceramicznego na szkle może stworzyć świat nowych możliwości projektowania powierzchni elewacyjnych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz przeszkleń wewnętrznych.

 

2020 12 07 1

 

Cyfrowy, wielobarwny druk na szkle tuszami ceramicznymi daje praktycznie nieograniczone możliwości odtworzenia klasycznego kunsztu witraży. Witraż wykonywany tradycyjnymi metodami powstaje w skomplikowanym, manualnym, nieekologicznym (z użyciem ołowiu) i długotrwałym procesie produkcji, a finalny efekt można ocenić praktycznie dopiero po zakończeniu prac.

 

Zastosowanie do produkcji witraży metody druku cyfrowego oraz digitalizacji zdjęć stwarza zupełnie nowe możliwości. Projekt powstaje, jest obrabiany i uzgadniany z odbiorcą w programach graficznych, zatem można bardzo szybko i szczegółowo ustalić wszelkie detale takiej realizacji.

 

2020 12 07 2

 

Sam proces produkcyjny, od akceptacji próbek do wytworzenia gotowego witraża, trwa kilka tygodni (zamiast kilku lub nawet kilkunastu miesięcy jak to się dzieje w technologii tradycyjnej). W technologii  druku cyfrowego można w kilkanaście tygodni realizować obiekty z witrażami o powierzchniach nawet kilkuset metrów kwadratowych.

 

Natomiast cena drukowanego witraża jest kilkukrotnie niższa, a to wszystko z zachowaniem jego oryginalnego stylu. Odpowiadając na pytania co do jakości i trwałości takich rozwiązań: stosowane tusze ceramiczne trwale wtapiają się w procesie hartowania w szkło, co gwarantuje trwałość witraża (odporność na zmiany barw) liczoną w setkach lat.

 

Co bardzo ważne drukowany witraż składa się z jednego elementu szklanego (bezpieczne dla użytkowników hartowane szkło float lub hartowane szkło ornamentowe), co gwarantuje jego sztywność i stabilność.

 

2020 12 07 3

 

Dodatkowo klasyczny witraż ma swoje ograniczenia wymiarowe, ponieważ wykonywany jest z cienkich i delikatnych elementów kolorowego szkła łączonych ołowiem, zatem witraże klasyczne muszą mieć niewielkie rozmiary. Witraż drukowany natomiast może mieć format prawie 3 m x 6 m w jednym elemencie.

 

Technologia ta może być stosowana zarówno w obiektach sakralnych, jak również do wykonywania seryjnych wypełnień drzwiowych, wypełnień na indywidualne projekty oraz do aranżacji detali ze szkła w budynkach publicznych i prywatnych.

 

Witraże drukowane cyfrowo można również wkomponować w szyby zespolone nadając im wysokie parametry energooszczędności, funkcje samoczyszczące, antywłamaniowe, dźwiękochłonne i wiele innych.

 

Jacek Eifler
Vitroterm-Murów SA

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec