Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Manipulatory do szkła – wsparcie dla pracownika w XXI wieku
Data dodania: 28.11.21

Już od setek lat człowiek starał się ułatwić sobie życie, a co za tym idzie wykonywaną pracę. Wymyślano różnego rodzaju przedmioty użytkowe, urządzenia, z czasem i maszyny tak, aby jak najefektywniej pracować.

 

2021 11 32 1

 Fot. 1

 

Mimo upływu lat, nadal staramy się opracowywać takie rozwiązania, aby praca przynosiła nie tylko wartości ekonomiczne, ale także by była bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka.

 

W branży obróbki szkła jednym z udogodnień, jakie możemy zastosować w zakładach produkcyjnych są manipulatory do transportu szkła i okien. Znajdują one zastosowanie zarówno na liniach do produkcji szyb zespolonych, liniach do laminacji szkła, w piecach do hartowania, jak i w magazynach, na stołach do rozkroju oraz w różnego rodzaju szlifierkach i zatępiarkach.

 

W języku branżowym to rozwiązanie nosi kilka nazw – ramy ssawkowe, przyssawki do szkła, manipulatory do szyb itp. W związku z ciągłymi wyzwaniami na rynku pracy związanymi z niedoborem pracowników oraz zwiększonymi gabarytami obrabianego szkła widzimy bardzo duże zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Urządzenie w łatwy sposób „może” podnosić duże ciężary przy obsłudze przez tylko jednego pracownika.

 

Często zauważamy jak w firmach, w których jeszcze nie zastosowano manipulatorów, w sytuacji pojawienia się w procesie obróbki szkła o dużych gabarytach, wymagane jest zaangażowanie kilku osób, którzy wspólnie odpowiadają za przeniesienie dużej tafli szkła lub całego okna na różnych etapach produkcyjnych.

 

A zauważmy, iż szkło, które jest obecnie wykorzystywane w architekturze ma coraz większe gabaryty, a co za tym idzie – dużo cięższe. Pracodawca posiadający manipulatory do szkła angażuje mniej ludzi – gdyż pracownik który korzysta z ramy ssawkowej jest bardziej efektywny, a co najważniejsze bezpieczeństwo pracy jest na najwyższym poziomie.

 

O zaletach korzystania z tego typu rozwiązań można by powiedzieć jeszcze wiele, w tym artykule postaram się przybliżyć jedynie kilka aspektów. Od strony technicznej – zasada działania ww. urządzeń jest bardzo prosta, szkło fizycznie dotyka ssawek, w urządzeniu wytwarzane jest podciśnienie, dzięki któremu jesteśmy w stanie unieść formatkę szkła w określony sposób – przykład na fot. 1.

 

Tafla szklana przyssana przez przyssawki zamontowane na urządzeniu typu Easy lift . Po odstawieniu szkła na stojak lub na maszynę musimy usunąć panujące podciśnienie tak, aby w łatwy sposób nastąpiło oddzielenie szkła od gumowych ssawek. Rozwiązań technicznych, typów urządzeń oraz miejsc w których możemy zastosować manipulatory jest bardzo wiele.

 

2021 11 32 2

 Fot. 2

 

Jeśli chodzi o elementy składowe musimy mieć zarówno ssawki, które mają kontakt ze szkłem jak również generator próżni, który będzie w stanie wytworzyć podciśnienie umożliwiające przyssać szybę. Na fot 2 przedstawiono zdjęcie ssawki od manipulatora. Kształt ssawek, ich wielkość, a także materiał z którego są zrobione są ściśle określone przez producenta i dobrane według określonej specyfikacji.

 

Elementem odpowiedzialnym za wytworzenie podciśnienia są najczęściej pompy próżniowe (zasilane przez baterie lub prąd zmienny) albo odpowiednie generatory podciśnienia – Dysze Venturiego.

 

Miejsca, w których możemy użytkować manipulatory to nie tylko hale produkcyjne, ale również budowy, gdzie trzeba zamontować szyby, okna, witryny itd.

 

2021 11 32 3

Fot. 3

2021 11 32 3a

 Fot. 3.1

 

Jeśli bierzemy pod uwagę hale produkcyjne, podwieszenie odbywa się za pomocą żurawia (żuraw wraz urządzeniem Easy lift – pokazano na fot. 3) lub suwnicy (pokazano na fot. 3.1).

 

Często podczas spotkań z klientami padają pytania, które rozwiązanie jest lepsze żuraw czy suwnica? Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna, a czasami z przyczyn technicznych mamy tylko jeden wybór.

 

Klient przed podjęciem decyzji, musi wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak: ciężar podnoszonych elementów, pole robocze, wysokość urządzeń, wysokość hali, drogi komunikacyjne, wysokość stojaków i wiele innych.

 

Warto przed ostatecznym postanowieniem skontaktować się z firmą, która ma doświadczenie nie tylko w sprzedaży, ale i w instalacji tego typu urządzeń. Często bowiem bywa tak, że na papierowym planie hali wszystko wygląda dobrze, lecz niestety instalacja urządzenia w złym miejscu powoduje, że nie przynosi ono oczekiwanego efektu.

 

Przeglądy urządzeń – to temat rzeka. Niejednokrotnie słyszymy pytanie „ po co serwisować, jak urządzenie się nie psuje?” To błędne podejście, bo niestety rzeczywistość bywa inna, mimo że urządzenie podnosi szybę nie zawsze to świadczy o tym, że wszystko działa idealnie.

 

Każdy producent ściśle określa to, kiedy powinny być robione przeglądy, w jakich ramach czasowych, co ile godzin itd.

 

Jeśli któryś z elementów urządzenia jest uszkodzony, praca na manipulatorze zaczyna sprawiać problemy i staje się również niebezpieczna dla operatora, Należy więc niezwłocznie wykonać serwis i przegląd przez uprawnione do tego osoby.

 

Zarówno elementy konstrukcji, generatory próżni, jak i ssawki muszą spełniać ściśle określone wytyczne. Ssawki nigdy nie mogą być przecięte (fot. 4), mieć pofalowanych krawędzi i co najważniejsze – muszą działać tak, aby cały układ był szczelny.

 

2021 11 32 4

 Fot. 4

 

Niekiedy bywa tak, że na ssawkach lub innych elementach nie widać żadnych uszkodzeń, a mimo wszystko układ jest nieszczelny, a w skrajnych przypadkach, po zaniku podciśnienia lub utracie powietrza w układzie, szyba spadnie samowolnie mimo zastosowanych zabezpieczeń.

 

Myślę, że skutków jakie niesie ryzyko nieoczekiwanego upadku szkła na ludzi i otoczenie nie musimy opisywać. Jedynie wykwalifikowany personel według określonych procedur jest w stanie wychwycić i zlokalizować usterkę.

 

Podsumowując ten krótki artykuł – operatorze, przedsiębiorco nie czekaj do jutra aż spadnie szyba – zrób przegląd już dziś. Tylko sprawne urządzenia i odpowiednio przeszkolona kadra zapewnią bezpieczeństwo w miejscu pracy.

 

W kwestiach technicznych, ofert i przeglądów prosimy o kontakt z pracownikami firmy Mc Diam.

 

 2021 11 32 5

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 11/2021  

 

 

 

 

 

 

01 chik
          sec