Szkło laminowane, czyli niewidzialne zabezpieczenie domu na wakacje |
Data dodania: 11.07.22 |
Sezon urlopowy nabiera rozpędu. Piękna aura i długie, ciepłe dni skłaniają nas do wyjazdów pozwalających podładować akumulatory na resztę roku.
Niestety, gdy my wypoczywamy, niektórzy nie próżnują. To bowiem okres, w którym bardzo często dochodzi do włamań – wszak domy pozostają puste i nie są odpowiednio chronione pod naszą nieobecność.
Najłatwiejszą furtką dla nieproszonych gości stają się okna. Na ratunek przychodzą jednak okna ze szkłem STADIP® PROTECT z portfolio Saint-Gobain Glass. W jaki sposób stoją na straży naszych czterech kątów?
Wiele warstw, jeden cel
Szyby są w stanie aktywnie kreować atmosferę we wnętrzach czy zarządzać dostępem promieni słonecznych i temperaturą. Oprócz tego przyczyniają się do zwiększenia naszego poczucia bezpieczeństwa oraz spokoju – i tu kluczową rolę odgrywa szkło laminowane. Czym wyróżnia się to rozwiązanie?
Szkło laminowane STADIP® PROTECT ma za zadanie chronić dom i dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Szkło bezpieczne STADIP® PROTECT w zależności od wariantu składa się z co najmniej dwóch tafli szkła oraz jednej lub kilku warstw specjalnej folii PVB umieszczonej między nimi.
Taki rodzaj szkła zamontowanego w stolarce okiennej, chroni mienie a w przypadku rozbicia, folia utrzymuje fragmenty szkła na miejscu, co znacząco utrudnia sforsowanie przeszkody i dostanie się do wnętrza budynku.
Niezależnie jednak od wybranego wariantu, wszystkie rozwiązania z funkcją ochronną, czyli posiadające w swojej oficjalnej nazwie określenie „bezpieczne”, takie jak m.in. STADIP® PROTECT, muszą być zgodne z obowiązującą w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych normą PN-EN ISO 12543-2 „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane” - mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.
Szkło bezpieczne laminowane posiada różne klasy ochrony. Aby je zilustrować, najlepiej posłużyć się przykładem.
Najwyższa klasa – P8B sprawdzana jest poprzez co najmniej 70-krotne uderzenie siekierą w taflę szkła. Warto zaznaczyć, iż zaledwie jedno takie uderzenie wyzwala energię ok. 300 J. Potwierdza to, iż odpowiedni typ przeszklenia może stanowić swojego rodzaju „pancerz ochronny” dla domu - tłumaczy Monika Naczeńska.
Duży format? Mały problem!
Jeśli są wykonane ze szkła o niskiej odporności na akty wandalizmu, mogą stanowić furtkę dla włamywaczy. Nie warto jednak rezygnować z marzeń o pięknym, otwartym na świat domu – należy odpowiednio go zabezpieczyć. A w tym kontekście szkło laminowane sprawdzi się perfekcyjnie.
STADIP® PROTECT, choć już samo w sobie stanowi pierwszą linię ochrony naszych domów, może mieć dodatkowe funkcje. Jest to możliwe poprzez komponowanie go z innymi rodzajami przeszkleń lub folii. Jednym z przykładów jest STADIP® PROTECT SILENCE, gdzie zastosowano specjalną folię PVB SILENCE, która skutecznie tłumi hałas - mówi Monika Naczeńska.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |