Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

Innowacyjna oferta AGC Interpane na GLASSTEC 2014
Data dodania: 21.12.14

Od rozpoczęcia strategicznego sojuszu między AGC Glass Europe i Interpane Glas Industrie AG minęły dwa lata. Na targach GLASSTEC 2014 w Düsseldorfie zaprezentowano dwa przedsiębiorstwa z ich bogatym i całkowicie zmienionym asortymentem: główny nacisk położono na nowe produkty z zakresu szkła termoizolacyjnego, pokazano też wybrane rodzaje szkieł przeciwsłonecznych, innowacyjne szkła dekoracyjne do wnętrz i na fasady, szyby podgrzewane oraz instalacje BIPV.

 

Dużą atrakcją tegorocznej edycji targów GLASSTEC był pokaz obszernej, nowej gamy szkieł niskoemisyjnych: „iPlus top 1.1” szkło izolacyjne neutralne, „iPlus top 1.1 T” w wersji do hartowania ze współczynnikiem przenikania ciepła (Ug) 1,1 W/(m²K), a także szkło „iPlus advanced 1,0” i jego wersja do hartowania „iPlus advanced 1.0 T” – szkła z optymalizowaną efektywnością energetyczną – ze współczynnikiem przenikania ciepła (Ug) 1,0 W/(m²K). Na duże powierzchnie szklane i przeszklenia od strony południowej, AGC Interpane oferuje szkło „iPlus Energy N”. Ma ono specjalną, srebrną powłokę, która zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego (głównie energii cieplnej), optymalizując transmisję światła dziennego, zapewniając niską refleksyjność i naturalność barw. Szkło „IPlus Energy NT” jest wersją do hartowania. Na potrójne przeszklenia (szyby dwukomorowe), AGC Interpane oferuje produkty opatrzone certyfikatem spełniania wymogów domu pasywnego: „iPlus top 3”, „iPlus top 3C” oraz wysokiej klasy produkt „iPlus 3 LS” zoptymalizowany na kontrolę promieniowania słonecznego, a także szkło „iPlus 3 LST” – wersję do hartowania. Szkło antykondensacyjne (anti-fog) z powłoką pirolityczną zapobiega kondensacji pary wodnej na szybie zewnętrznej, zapewniając w ten sposób dobry widok na zewnątrz. Szkło „IPlus AF top” to wersja zapewniająca wysoką izolacyjność termiczną, podczas gdy szkło „iPlus AF Energy N” zapewnia skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

 

 

2014 12 10 1

Na targach Glasstec 2014 w Düsseldorfie, AGC Interpane przedstawił nowy zakres szkieł termoizolacyjnych m.in. iplus top (fot. AGC Glass Europe)

 

 

Innowacje w zakresie ochrony przeciwsłonecznej 

 

Do nowoczesnej architektury z optymalną równowagą energetyczną, AGC Interpane oferuje szkła przeciwsłoneczne o wysokiej efektywności, takie jak „Stopray Ultra-50 on Clearvision”. To wysokiej klasy szkło ma potrójną srebrną powłokę, łącząc maksymalną transmisję światła do wnętrza pomieszczeń ze znacznie obniżonym dopływem ciepła do budynku. Powłokę nakłada się na szkło float o obniżonej zawartości tlenków żelaza. Współczynnik całkowitej przepuszczalności promieniowania słonecznego (solar factor) o wartości 23% jest szczególnie niski, co znacznie zmniejsza koszty klimatyzacji w lecie. A jednocześnie współczynnik transmisji światła dziennego o wartości 49% oznacza wnętrza zalane naturalnym światłem. Szkło to ma doskonały współczynnik przenikania ciepła (Ug=1,0 W/(m2K)), co chroni przed utratą energii cieplnej w miesiącach zimowych. Doskonała transmisja światła dziennego i szczególnie niska całkowita przepuszczalność energii są również oferowane przez „Stopray Ultra-60” i „60T on Clearvision”. Charakteryzuje je także bardzo neutralny kolor przy świetle przechodzącym i odbitym, nawet przy obserwacji z ostrych kątów.

 

 

2014 12 10 2

Stopray Ultra-50 on Clearvision oferuje wysoką transmisję światła dziennego, skuteczną ochronę przeciwsłoneczną i neutralny wygląd (fot. AGC Glass Europe)

 

 

„Stopray Smart” 30/20 i 51/33 to najnowsze „dodatki” do rodziny produktów Stopray. Posiadające srebrną powłokę napylaną w magnetronie, te szyby zespolone zapewniają doskonałą kontrolę słoneczną (solar factor = 20% i 33%) i izolację termiczną (1,1 W/(m2K) zgodnie z EN 673). Prawdziwą innowacją jest jednak to, że te produkty oferują te same właściwości techniczne w obu wersjach: hartowanej i nie hartowanej, a czyszczenie krawędzi nie jest konieczne, dzięki czemu dalsze przetwarzanie jest łatwiejsze. „Stopray Smart 51/33” oferuje wyjątkowo neutralny (naturalny) wygląd i niezakłóconą obserwację otoczenia. „Stopray Smart 30/20” ma przyjemny niebieskawy odcień, zgodnie z aktualnymi trendami w światowej architekturze.

 

„Stopray LamiSmart 24” to pierwsza powłoka Stopray do szyby laminowalnej (wielowarstwowej), a zatem to idealne rozwiązanie dla południowych regionów, w których wymagana jest mocniejsza ochrona przeciwsłoneczna (solar factor = 25%), a w których izolacja cieplna odgrywa mniejszą rolę. Stopray LamiSmart 24 posiada te same właściwości techniczne w obu wersjach: nie hartowanej i hartowanej. Jest łatwy w obróbce, gdyż czyszczenie krawędzi nie jest konieczne. Produkt dostępny jest w neutralnym kolorze niebieskim (produkt bazowy) oraz takich odcieniach, jak: zieleń, brąz, szary i ciemny niebieski.

 

 

2014 12 10 3

SunEwat XL to szkło laminowane z ogniwami fotowoltaicznymi mono- lub polikrystalicznymi, które aktywnie generują energię elektryczną pod wpływem promieni słonecznych (fot. AGC Glass Europe; inwestor: Conseil regional d’Aquitaine; wykonawca: T2B Aluminium: architekt: Atelier des architectes Mazieres et associe Daniel De Marco)

 

 

Nowoczesny i kompleksowy asortyment szkła dekoracyjnego

 

Rozszerzony asortyment „Lacobel T”, hartowanych szkieł lakierowanych, jest najnowszym dodatkiem AGC Interpane do jego oferty szkieł dekoracyjnych. Tym, co czyni to szkło tak wyjątkowym, jest fakt, że kolorowa farba ceramiczna jest wtopiona w powierzchnię szkła podczas procesu hartowania, dzięki czemu jest bardzo odporne na wstrząsy termiczne i UV, oraz nadaje się do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dla firm przetwarzających szkło zaletą są również „oszczędności” logistyczne: Lacobel T można przyciąć do żądanej wielkości w ich zakładzie, a następnie poddać przycięte formatki procesowi hartowania, dzięki czemu przetwarzanie szkła lakierowanego następuje łatwiej i szybciej. „Lacobel T” jest dostępny w 15 różnych kolorach. Inne dekoracyjne produkty szklane zostały wbudowane w strukturę stoiska targowego na GLASSTEC, w tym „ipadecor” (szkło drukiem cyfrowym i zdobione metodą sitodruku), „Oltreluce” (szkło ornamentowe) i „ipachrome design” (wielowarstwowe szkło powlekane o powierzchni z wzorem lustrzano-lakierowanym).

 

 

(...)

 

 

Szkło funkcjonalne: do ogrzewania lub do produkcji energii elektrycznej?

 

Oprócz dekoracyjnych i budowlanych wyrobów szklanych, AGC Interpane prezentowało przeszklenia ze specjalnymi, dodatkowymi funkcjami ogrzewania oraz instalacje BIPV. „Ipatherm” jest szkłem służącym do ogrzewania – stosowane jest w pomieszczeniach bez tradycyjnego systemu grzewczego. Zawiera bardzo cienką, przezroczystą warstwę metalu, która może być w sposób ciągły ogrzewana do temperatury do 60°C w wyniku przepływu prądu elektrycznego. To rozwiązanie ogrzewania zapewnia oszczędność miejsca oraz komfort, nawet w pokojach dla alergików. „SunEwat XL” jest szkłem laminowanym z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi mono- lub polikrystalicznymi, które generują energię elektryczną, kiedy są poddane działaniu promieniowania słonecznego. Super przezroczysta szyba zewnętrzna zwiększa efektywność. Szyba wewnętrzna może być ze szkła przezroczystego, o niskiej zawartości tlenków żelaza, lakierowana lub zdobiona metodą sitodruku. W rezultacie moduły spełniają zarówno potrzeby estetyczne, jak i funkcjonalne, mogą więc być wbudowane w strukturę fasad i jako spandrele.

 

 

2014 12 11 1

Rozszerzony asortyment szkieł Lacobel T jest najnowszym „dodatkiem" do rodziny szkieł dekoracyjnych AGC Interpane. To lakierowane szkło może być cięte i poddane obróbce cieplnej przez przetwórców w ich zakładzie i nadaje się zarówno do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynku. Firmy zajmujące się obróbką szkła szczeg.lnie cenią sobie doskonałe możliwości, jakie stwarza ono w trakcie przetwarzania (fot. AGC Glass Europe)

 

 

Więcej informacji:
www.yourglass.com  i www.interpanecom

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2014 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec