Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

Marcin Kozłowski: Balustrady szklane. Analizy doświadczalne i obliczeniowe, podstawy projektowania
Data dodania: 03.02.20

Monografia ta jest metodycznym, szczegółowo udokumentowanym i syntetycznym opracowaniem naukowym w zakresie analizy doświadczalno-numerycznej szklanych balustrad zabezpieczających przed wypadnięciem, poddanych obciążeniu dynamicznemu w postaci uderzenia ciałem miękkim o masie 50 kg.

 

W pracy opisano aktualny stan wiedzy na temat projektowania i badania elementów wykonanych ze szkła. Kolejno podano podstawowe informacje o szkle nieodzowne w procesie projektowania oraz przedstawiono dzisiejszy stan europejskich przepisów i norm do jego projektowania. Następnie przedstawiono współczesną klasyfikację barier i wymagania wynikające z norm i przepisów.

 

2020 01 13 1

 

Opisano również aktualny stan wiedzy na temat obciążeń dynamicznych generowanych przez użytkowników budynków oraz przedstawiono przegląd światowych norm w zakresie weryfikacji eksperymentalnej odporności szklanych barier na uderzenie.

 

Zasadniczą częścią pracy są badania eksperymentalne i implementacja numeryczna opony oraz wahadła. Przedstawiono obecny stan wiedzy na temat dziś stosowanych modeli numerycznych wahadła oraz przedstawiono metodykę i wyniki badań własnych. Opisano również autorski model numeryczny opony i wahadła, zweryfikowany przez badania eksperymentalne.

 

Zasadniczą częścią pracy są badania eksperymentalne szklanej balustrady, poddanej uderzeniu wahadłem w stanie granicznym nośności oraz w stanie granicznym zniszczenia oraz numeryczny model szklanej balustrady obciążonej dynamicznie.

 

W ramach pracy opracowano autorski analityczny algorytm szacowania siły dynamicznej dla szklanych balustrad poddanych uderzeniu ciałem miękkim.

 

Ostatnim elementem pracy są autorskie wytyczne do projektowania szklanych balustrad, ze szczególnym uwzględnieniem obciążeń dynamicznych oraz sugestie Autora dotyczące procedury i zakresu badań do oceny technicznej ich własności. Publikacja została wydana w br. przez Wydawnictwo Politechniki Śląskiej.

 

Dr inż. Marcin Kozłowski jest częstym prelegentem na Konferencjach Technicznych „Świata Szkła”, a także autorem artykułów publikowanych w miesięczniku.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec