Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Integracja z systemami ERP
Data dodania: 13.11.21

W erze dynamicznych zmian i postępującej cyfryzacji prowadzenie biznesu bez funkcjonalnych, interoperacyjnych narzędzi jest reliktem przeszłości i zostawia nas kilka kroków za konkurencją.

 

2021 10 54 1

 

W dobie elektronicznego obiegu informacji i dbania o zasoby środowiska naturalnego, drukowanie „papierów” jest nieefektywne i passe. Jak więc zastąpić tę starą już metodę przepływu informacji czymś bardziej na czasie? Naszym zdaniem, warto integrować szeroko pojętą produkcję z systemami Enterprice Resources Planning (ERP).

 

Korzyści z zastosowania oprogramowania tej klasy zostały już docenione w działach odpowiedzialnych za zarządzanie zaopatrzeniem, zapasami i finansami. Natomiast zintegrowanie ich z produkcją w ramach jednolitego zbioru aplikacji pozwala na stworzenie w firmie takiego środowiska, w którym możliwe będzie analizowanie i zarządzanie wszystkimi procesami. Za pomocą odpowiednich programów realizacja wszystkich zadań jest możliwa i to w jak najkrótszym czasie.

 

2021 10 54 2

 

Warunkiem udanej integracji jest „komunikatywny” program do przygotowania i sterowania produkcją. Co to dokładnie oznacza? Musi on być w stanie wygenerować różne dane w postaci łatwej do importu przez oprogramowanie klasy ERP. Jeśli natomiast nie ma możliwości wygodnego, łatwego i szybkiego eksportu dokumentów ani współpracy z programami ERP, księgowymi, magazynowymi, z ery „bezpapierowego” obiegu dokumentów, cofamy się o dekady. Czy nie lepiej wyeksportować np. BOM w formie elektronicznej kolegom z magazynu, zamiast zanosić wydruki osobiście?

 

Te kwestie wydają się oczywiste, jednak często taka integracja bywa traktowana nieco po macoszemu. Wszystkie działy firmy są spięte klamrą, a produkcja pozostaje nieco na dalszym planie. Przyczyna bywa zaskakująca, szczególnie w branży stolarki okienno-drzwiowej i fasad. Dzieje się tak, ponieważ niedoceniane jest posiadane oprogramowanie do projektowania i zarządzania produkcją.

 

2021 10 54 3

 

Szczególnie, gdy jego zalety (np. sterowanie maszynami czy wysyłanie plików obróbek CNC bezpośrednio na maszyny) są tak powszechnie znane, że przyćmiewają inne, mniej oczywiste na pierwszy rzut oka. Jednym z przykładów jest właśnie wspomniana wyżej „komunikatywność”.

 

Dobry program do projektowania i produkcji okien, drzwi i fasad to skarbnica danych nie tylko dla jego głównego przeznaczenia. Potrafi on dostarczyć informacji potrzebnych w innych działach firmy. Daje możliwość „nakarmienia” danymi innych systemów w sposób odciążający ludzi od manualnych zadań związanych z przetwarzaniem i konwersją plików. Dzięki temu dochodzi do usprawnienia przepływu informacji i umożliwienia automatyzacji wielu procesów zachodzących w firmie.

 

2021 10 54 4

 

Kolejną zaletą jest możliwość optymalizacji współpracy wewnątrz firmy, a także z jej dostawcami i klientami. Generowane raporty pozwalają na analizę struktury ofert, co daje asumpty do oceny efektywności pracy działów handlowych oraz dealerów firmy.

 

Twarde dane liczbowe można zestawiać ze sobą i gromadzić w czasie, budując jednocześnie pełen obraz realiów sprzedażowych. Które z oferowanych produktów wyceniane są najczęściej, a które wchodzą do produkcji? Kto ma najwyższy procent zrealizowanych wycen? To tylko nieliczne z przykładów porównania stanowisk. Z odpowiednim narzędziem benchmarking ma realną szansę zaistnienia w firmie jako praktyczna metoda zarządzania.

 

Zdajemy sobie sprawę, że istnieją przeciwnicy takich stricte liczbowych porównań. Faktycznie, czasem mogą mieć oni rację. Są w końcu sytuacje, kiedy nie możemy wykorzystać tylko liczb do zestawienia np. pracy dwóch osób. Przyjmijmy, że mają zakresy obowiązków nazwane tak samo, ale jeden wycenia tylko obiekty przetargowe, a drugi małe zlecenia klientów indywidualnych. Mimo że nie można ich porównać na zasadzie zestawienia ilości wycen, można zyskać coś równie cennego. Jest to transparentność pracy, jaką można uzyskać w odniesieniu zarówno do pojedynczych osób, jak i całych działów.

 

Na koniec powiemy o tym, co jest nierozerwalnie połączone z produkcją, czyli magazyny. Co dokładnie mamy na myśli? Zapewnienie wysokiego stopnia synchronizacji produkcji z zaopatrzeniem i zapobieganie przestojom na stanowiskach produkcyjnych. Przestoje mogą wynikać nie tylko z przyczyn tak oczywistych, jak braki na regałach. Mogą być powodowane także długim czasem poświęcanym na szukanie konkretnych artykułów.

 

Dobry program pozwala wysterować automatyczny magazyn poprzez zapewnienie arsenału niezbędnych danych. Artykuły są przecież oznaczone indeksami, o znanych ilościach i lokalizacjach magazynowych (z dokładnością co do półki). Tak samo łatwo program zapewnia informacje dla sortowników szyb. Co więcej, potrafi zapewnić dane wejściowe dla stanowisk automatycznego okuwania okien. Generuje w ten sposób niesamowitą oszczędność czasu oraz wprowadza porządek w procesach produkcyjnych.

 

Mamy nadzieję, że przytoczone przez nas przykłady ukazały oprogramowanie produkcyjne w nowym świetle. W końcu są one istotnym elementem układanki przedsiębiorstwo plus ERP. Generuje ono mnóstwo danych źródłowych potrzebnych w innych działach firmy. Godny zaufania program ofertowania i zarządzania produkcją to serce, gdzie powstają dane niezbędne dla wszystkich innych gałęzi biznesu.

 

2021 10 54 5

 

 2021 10 54 6

  (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć) 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 10/2021  

 

 

 

01 chik
          sec