Badania funkcjonalności i wydajności powłok na szkle do zastosowań solarnych |
Data dodania: 12.12.22 |
Szkło solarne jest stosowane jako przeszklenie ochronne w urządzeniach solarnych, takich jak moduły fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. W wielu suchych regionach gromadzenie się pyłu prowadzi do ekstremalnych strat wydajności tych urządzeń z powodu zabrudzenia – spadek nawet do 80% w ciągu 6 miesięcy.
W celu uzyskania powtarzalnej kwalifikacji typów szkła i powłok opracowano urządzenia do badania zabrudzenia. Są one stosowane, by zabrudzić próbki jednorodnie z użyciem określonego rodzaju naturalnego lub znormalizowanego pyłu. Wyniki analizowane są za pomocą przenośnego czujnika zabrudzeń mierzącego utratę transmitancji.
Sztuczne brudzenie na sucho
Nawilżenie zapewniono za pomocą nebulizatora ultradźwiękowego, pozostawiając na próbkach warstwę wilgoci o grubości od 1,5 μm do 40 μm, w zależności od zachowania powierzchni w stanie zwilżenia.
Bezpośrednio po zwilżeniu, na próbki (do 75 x 75 cm2) nakładano jednorodną warstwę pyłu o masie 5 g/m2. Transmitancja promieniowania słonecznego jest mierzona za pomocą spektrometru FT-IR, rys. 1. Następnie zabrudzone próbki są montowane i monitorowane na zewnątrz.
Rys. 1. Transmitancja słoneczna (AM1,5) 8 różnych próbek szkła w stanie wyjściowym (czystym), po sztucznym zabrudzeniu, a następnie po ekspozycji na deszcz z naturalnym czyszczeniem
Próbki zostały zamontowane na dachu we Freiburgu (Niemcy), aż do momentu wystąpienia co najmniej jednego deszczu o wielkości > 5 mm. Zastosowanie minimodułu PV zapewnia odpowiednie podejście do ilościowego określenia efektu zabrudzenia. Stosunek wyjściowej energii elektrycznej do padającej energii słonecznej VE pozwala na porównanie wartości dziennych.
Rys. 2. Zabrudzona próbka szkła na czujniku zabrudzenia po lekkim (po lewej) i silnym (po prawej) deszczu
Niestarzejące się powłoki próbek o powierzchni hydrofobowej wydają się działać najlepiej. Próbki o małym kącie zwilżania wynoszącym ~15° również dobrze się sprawdzają. Szkło niepowlekane, zgodnie z oczekiwaniami, po ekspozycji na deszcz wykazywało nadal niższą transmisję. Z oceny współczynnika energetycznego VE wynika, że na skutek zabrudzenia jego wartość spada z ~10% do wartości między 7 a 8%.
Zatem lekki deszcz wręcz pogarsza problem, kumulując zabrudzenia. Przedstawione podejście opisuje sensowną, szybką i łatwą do zastosowania metodę określania informacji o zachowaniu się zabrudzeń na powierzchniach szklanych, które są narażone na obciążenie zabrudzeniami o różnym charakterze (różnymi rodzajami pyłów).
Elisabeth Klimm, Karl-Anders Weiß, Christiane Siess
Artykuł został oparty na wykładzie zaprezentowanym na Konferencji GLASS PERFORMANCE DAYS 2019, która odbyła się w dniach 26-28 czerwca 2019 r. w Tampere w Finlandii
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|