Specjalistyczne przeszklenia z folią BirdSecure® Pro – już dostępne, nowe produkty Trosifol® i SentryGlas® przyjazne ptakom |
Data dodania: 12.03.23 | |
Kolizje ptaków ze szkłem w obszarach miejskich są coraz większym problemem dla ich dobrostanu. W świecie, w którym miasta wciąż się rozwijają, a powierzchnie szklane stają się coraz bardziej powszechne, ptaki są narażone na zwiększone ryzyko wlatywania w okna, balkony i inne przezroczyste bariery. Kolizje te mogą prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci ptaków. Problem kolizji ptaków ze szkłem potęguje fakt, że ptaki często nie widzą szyby. Odbicie nieba i otaczającego środowiska może stworzyć iluzję otwartej przestrzeni, co prowadzi do tego, że ptaki z pełną prędkością wlatują w szybę. Wynikające z tego uderzenie może spowodować poważne obrażenia, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.
Utrata ptaków w wyniku kolizji ze szkłem może mieć daleko idące konsekwencjedla naszego środowiska. Dlatego kluczowe jest zajęcie się tym problemem, aby stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla ptaków w naszych miastach.
BirdSecure® Pro
Zarówno Trosifol®, jak i SentryGlas® w wersji BirdSecure® Pro zostały opracowane według specyfikacji American Bird Conservancy (ABC), w pełni przetestowane zgodnie z normami i spełniają standard budowlany LEED SSpc55.
Dodatkowo nowa międzywarstwa w szkle laminowanym działa jako bloker UV. Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji jest łatwa do laminowania, a nowe rozwiązanie może być stosowane samodzielnie lub z powłokami przeciwsłonecznymi. Mimo że wzór kropek jest bardzo skuteczny w ochronie przed atakami ptaków, nie jest on widoczny dla ludzi z odległości większej niż dwa metry, nie zasłania więc widoku z wnętrza pomieszczeń.
Istotne cechy bezpieczeństwa znanych od wielu lat na rynku folii Trosifol® PVB i SentryGlas® ionoplast pozostają niezmienione – odłamki szkła w przypadku stłuczenia/ rozbicia szyby pozostaną przytwierdzone do folii laminujacej i nie spowodują obrażeń u ludzi lub zwierząt.
Test tunelowy – badanie skuteczności ochrony przed zderzeniami ptaków
Procedura badania: Próbka materiału oszklenia jest montowana w otworze znajdującym się na końcu ciemnego tunelu o długości 24 stóp (8 m). Otwór ma około 18 cali (45,72 cm), przed tym otworem urządzenie mocujące trzyma obok siebie dwie tafle szkła.
Aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi ptaków z szybą, umieszcza się przed nią siatkę ochronną. Siatka ta jest tak zaprojektowana, aby była napięta, dzięki czemu ptaki delikatnie odbijają się od niej, a nie zostają złapane.
ABC definiuje współczynnik zagrożenia materiału (TF) dla danego wzoru lub materiału naniesinego na szybę – jako procent ptaków testowanych, które poleciały w kierunku tego materiału. Jeśli więc 20 z 80 ptaków leci w kierunku testowanego szkła to współczynni wynosi: 20/80 = 25% i TF=25.
Test Tunelowy jest niezbędnym narzędziem dla architektów, właścicieli budynków i producentów przeszkleń/szyb, którzy dążą do zmniejszenia śmiertelności ptaków i ochrony ich populacji. Wybierając przyjazne dla ptaków materiały szklane, które zostały przetestowane i udowodniły swoją skuteczność, możesz pomóc chronić naszych pierzastych przyjaciół i zachować delikatną równowagę naszego ekosystemu.
|