Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Masz coś do schowania?
Data dodania: 28.07.16

Przetwórcy szkła coraz częściej muszą sprostać zadaniu nanoszenia warstwy farby na szkło płaskie, ponieważ trendy w architekturze budynków oraz wymagania estetyczne dotyczące projektowania mebli, okien i obiektów zmierzają coraz bardziej w kierunku wykorzystywania farb.

 

 

Producenci starają się tworzyć jak najbardziej gładkie powierzchnie fasad, które mają piękną, elegancką linię. Jednak oprócz względów estetycznych fasady te powinny także spełniać warunki techniczne. Innymi słowy: z jednej strony jak największe szyby umożliwiają nieograniczony widok na nasz piękny świat; z drugiej – nie powinny ukazywać większych konstrukcji podtrzymujących te szyby. Zatem powierzchnie szklane muszą mieć takie działanie, dzięki któremu można „schować“ elementy nośne przykrywające strukturę np. za nieprzezroczystą warstwą farby na szkle.

 

Podobnie postępuje się na przykład ze ścianami kuchni – wszystko z jednego odlewu, w jednym kolorze, jednolicie i zgodnie z panującą atmosferą. Kolejnym przykładem są nowoczesne konstrukcje szklane: dachy, fasady, drzwi domów, bezramowe szyby, które zbudowane są według tej samej zasady i stają się pożądanymi konstrukcjami wśród konsumentów.

 

 

2016 07 52 1

Powlekarka walcowa do krawędzi

 

 

Aby spełnić ten wymóg, zaleca się przetwórcom szkła naniesienie farby przed procesem utwardzania. Nie jest to trudne – krawędź, która ma zostać pomalowana, pokrywana jest taśmą klejącą, a farba nanoszona jest manualnie za pomocą ręcznej rolki. Pokrycie jednej szyby o wymiarach 1200x1200 mm trwa przeciętnie 8 minut, następnie farba jest suszona i utwardzana. 

 

Jest to proces, który wymaga dużego nakładu pracy i po którym najczęściej oczekuje się dobrego pokrycia, ale w przypadku konieczności pomalowania więcej niż 3 szyb, proces ten szybko staje się uciążliwy. Nie tylko dlatego, że całkowity przebieg produkcji jest poważnie zakłócony. Najczęściej brakuje także odpowiedniego miejsca, bowiem praca pionowa jest niemożliwa, a z powodu nieregularnej częstotliwości skuteczne utwardzanie można osiągnąć wyłącznie w oddzielnym miejscu, mającym korzystne ku temu warunki.

 

Skutkiem i jednocześnie rozwiązaniem problemu może być tylko automatyczna obróbka warstwy farby. Do tego celu istnieje już kilka bardzo nowoczesnych, zaawansowanych i opatentowanych urządzeń. Dzięki nim można teraz automatycznie obracać także duże elementy szklane i nanosić na nie warstwę farby z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra. Zautomatyzowany proces pozwala zaoszczędzić czas i powoduje zwiększenie efektywności, co z kolei podnosi wyniki finansowe. Bezpośredni, dalszy transport przez piec do suszenia i dalsza obróbka w piecu hartowniczym umożliwiają płynną pracę minimalizującą koszty, nawet wtedy, gdy nie jest wykonywana produkcja seryjna.

 

Aby osiągnąć warstwę farby o grubości 120-150 μ, wystarczy tylko jeden proces, jeśli zostanie zastosowana powlekarka walcowa. Już po pierwszym procesie otrzymuje się pożądaną grubość warstwy.

 

Tak bardzo wychwalany obecnie druk cyfrowy jest mniej odpowiedni do tego procesu przy dzisiejszym stanie techniki, ponieważ grubość farby jest znacznie mniejsza i aby osiągnąć nieprzezroczystość trzeba nadrukować kilka warstw farby. Ze względu na koszty i nakład czasu takie rozwiązanie nie jest sensowne. I tak, na pierwsze miejsce ze względu na skuteczność, wysuwa się powlekarka walcowa. Duża liczba elementów w różnych rozmiarach jest przetwarzana w jednym procesie i po ok. jednej minucie elementy o idealnej jakości są już gotowe do kolejnego etapu obróbki.

 

 

2016 07 52 2

Linia do sitodruku

 

 

Konieczność zastosowania druku cyfrowego podczas nanoszenia skomplikowanych kombinacji farb jest niezaprzeczalna, np. w przypadku zdjęć lub szczegółów, w których nieprzezroczystość nie jest priorytetem i gdy druk nanosi się tylko na kilka szyb. W ten sposób można nanieść na szybę wszystkie pożądane motywy.

 

Jeśli jednak trzeba wykonać produkcję seryjną, to nie tylko powlekarka walcowa ale także tradycyjny sitodruk zapewni dobre wyniki. Ten sposób umożliwia lepsze doprowadzenie farby do szyb, które mają zostać pomalowane. Prostsza jest też logistyka dotycząca odpowiedniej maszyny do sitodruku. Sitodruk można więc świetnie zintegrować z obecnie stosowanym procesem.

 

Nowe trendy i konstrukcje opisanych wyżej maszyn do druku na szkle można zobaczyć osobiście na targach GLASSTEC w Düsseldorfie w dniach od 20 do 23 września 2016 r., na stanowisku A49, hala 12, u firmy Haselsteiner GmbH. Na targach można otrzymać informacje o powlekarce walcowej krawędzi, powlekarce walcowej powierzchni, sitodruku i piecu do suszenia.

 

 

Haselsteiner GmbH

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2016
 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik