Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Biurowiec „CentoNew” w Rostocku
Data dodania: 14.04.19

Spółka Centogene AG założyła w Rostocku nowy ośrodek badawczy zajmujący się diagnostyką genetyczną. Zamontowane tam przeszklenia wykonano ze szkła Saint-Gobain, zespolone ciepłą ramką dystansową SWISSPACER, która zapobiega stratom ciepła i podnosi efektywność energetyczną budynku.

 

2019 04 16 1

 Nowa siedziba firmy Centogene na rostockim półwyspie Silohalbinsel. Obiekt został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Gewers Pudewill z Berlina na planie nieregularnego pięciokąta, z garażem podziemnym i przesuniętymi względem siebie kondygnacjami (© HGEsch)

 

Centogene należy do wiodących firm zajmujących się analizą genetyczną rzadkich chorób dziedzicznych. Od momentu założenia ponad dekad temu firma stale się rozwija. W nowej siedzibie firmy „CentoNew”, na rostockim półwyspie Silohalbinsel, będzie w przyszłości pracować około 250 osób.

 

Budynek położony jest nad wodą, w atrakcyjnym miejscu graniczącym z kompleksem nabrzeżnym Unterwarnow, idealnie komponując się z rozległą, kamienną nawierzchnią przylegającej promenady.

 

Obiekt został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Gewers Pudewill z Berlina na planie nieregularnego pięciokąta. Nad parkingiem podziemnym wznoszą się cztery przesunięte względem siebie kondygnacje naziemne o zróżnicowanym kształcie.

 

Przyziemie znajduje się na podeście, na który prowadzą schody zewnętrzne, rozmieszczone w kilku miejscach wzdłuż nabrzeża. Pierwsze kroki pracowników i gości wiodą na zielony, przeszklony dziedziniec, który otwiera się na rzekę.

 

Elewacja podzielona jest na elegancki, ciemnoczerwony cokół z cegły klinkierowej i metalową fasadę o delikatnej strukturze, otuloną powłoką w ciepłych  odcieniach miedzi. Kolejnym, charakterystycznym elementem jest przeszklenie, w którym zastosowano różne rodzaje szkła.

 

Na potrzeby obiektu Saint-Gobain GLASSOLUTIONS dostarczyła około 2500 m2 szkła.

 

Zakład w Rostocku przygotował około 900 m2 wysokiej jakości szkła termoizolacyjnego CLIMATOP XN (dwukomorowe szyby zespolone) z ciepłą ramką dystansową SWISSPACER ADVANCE.

 

W projekcie wykorzystano również laminowane szkło bezpieczne STADIP pochodzące z zakładu Saint-Gobain GLASSOLUTIONS we Flensburgu.

 

Zakład Saint-Gobain w Poczdamie dostarczył z kolei nadbudowy specjalne i szyby izolacyjne – część z izolacją termiczną (potrójną), a część z akustyczną.

 

 

 2019 04 16 2

Umieszczona w przestrzeni międzyszybowej ciepła ramka dystansowa SWISSPACER zapewnia doskonały efekt izolacyjny, skutecznie zmniejszając straty ciepła (© SWISSPACER

 

Umieszczona w przestrzeni międzyszybowej ciepła ramka dystansowa szwajcarskiego producenta SWISSPACER zapewnia doskonały efekt izolacyjny, skutecznie zmniejszając straty ciepła.

 

Ramki dystansowe SWISSPACER ADVANCE stanowią podstawowy element konstrukcyjny energooszczędnych okien nowego biurowca.

 

W zależności od konstrukcji ramki SWISSPACER Advance, możliwe jest uzyskanie wartości Psi do 0,037 W/mK. To ciepła ramka dystansowa o najlepszym na rynku stosunku ceny do parametrów cieplnych w swojej klasie.

 

Dzięki wysokiej stabilności mechanicznej, zastosowanie rozwiązań SWISSPACER gwarantuje wysoką równoległość ramek względem siebie i dlatego idealnie sprawdza się w dwukomorowej szybie zespolonej.

 

 2019 04 16 3

Elewacja biurowca zachwyca subtelną strukturą metalowej fasady. Charakterystycznym elementem są przeszklenia (o powierzchni 2500 m2) dostarczone przez Saint-Gobain GLASSOLUTIONS. Ciepła ramka dystansowa SWISSPACER Advance optymalizuje efektywność energetyczną (© HGEsch)

 

Dane dotyczące obiektu:
Obiekt: Nowy biurowiec „CentoNew” – siedziba centrum diagnostyki genetycznej
Inwestor: Centogene AG, Rostock, Niemcy
Lokalizacja: Rostock, Niemcy
Architekt: Gewers Pudewill GmbH, Berlin, Niemcy
Szkło: Saint-Gobain Building Glass Europe, Aachen, Niemcy.
Szkło termoizolacyjne CLIMATOP XN (dwukomorowe szyby zespolone) z ramką dystansową SWISSPACER ADVANCE w kolorze czarnym.
Szkło bezpieczne STADIP®.
Obróbka szkła: Saint-Gobain GLASSOLUTIONS Nord GmbH – zakłady w Rostocku i Flensburgu, Niemcy, GLASSOLUTIONS – zakład Saint-Gobain Deutsche Glas Berlin-Brandenburg GmbH, Niemcy
Ciepła ramka: SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG, Kreuzlingen, Szwajcaria
Zakończenie inwestycji: 2018 

 

Janina Brielmann
SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG

  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 4/2019
  

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik