Profesjonalny montaż okien i drzwi Część 2: Uszczelnienie chroniące przed wilgocią przenikającą z pomieszczenia i deszczem |
Data dodania: 03.06.20 | |
Profesjonalne zaprojektowanie i realizacja montażu są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania i długiego użytkowania okien i drzwi zewnętrznych. Wnioski z ekspertyz przeprowadzonych przez ift Rosenheim pokazują, że ponad 50% wad konstrukcyjnych wynika z nieprawidłowego montażu.
W drugiej części trzyczęściowego artykułu opisano profesjonalne projektowanie i wykonywanie uszczelnienia. Treść artykułu oparta jest na Wytycznych do montażu okien i drzwi [1]. Rys. 1. Typowe błędy wykonawcze przy stosowaniu wielofunkcyjnych taśm uszczelniających
Elementy ściany zewnątrznej budynku są narażone na wilgoć docierającą zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz pomieszczenia. Podczas gdy zewnętrzne warunki klimatyczne są powszechnie uznawane jako obciążenie konstrukcji okien i drzwi, zawilgocenia wywoływane przez warunki „klimatyczne“ wewnątrz pomieszczenia są często pomijane, a mogą one wywoływać kondensację pary wodnej i tworzenie się pleśni.
W zależności od oczekiwanych obciążeń wynikających z położenia budynku, warunków montażowych, konstrukcji okna, rodzaju użytkowania oraz projektu montażu połączenia ramy okna ze ścianą budynku – należy wziąć pod uwagę specyfikę obiektu, która uwzględni następujące aspekty przy wyborze odpowiedniego systemu uszczelnienia:
Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich materiałów uszczelniających, ale także wykonanie i kontrola odpowiedniej jakości podłoża „boków spoiny” i zdefiniowanie „geometrii spoiny”, które zależą od systemu uszczelniającego, profili wypełnieniających przestrzeń między ramą okna i powierzchnią ościeża, gładkiej powierzchni i odpowiedniej wytrzymałości/ przyczepności tynku, gładkiego i wystarczająco suchego i czystego drewna lub innych materiałów konstrukcyjnych ram ościeżnicy okna.
Środki te muszą być już określone w projekcie i uwzględnione w opisach prac wszystkich specjalistów mających wpływ na prawidłowy montaż okna (np. murarze, tynkarze, ekipy ocieplające budynek itp).
Połączenia elementów konstrukcyjnych są „połączeniami ruchomymi”, gdzie można spodziewać się zmian w geometrii złącza w wyniku zmieniających się obciążeń i warunków klimatycznych (temperatura, wilgotność, wiatr, sposób użytkowania). W przypadku plastikowych i metalowych ram okiennych decydująca jest temperatura, a dla ram drewnianych – wpływ wilgoci.
Rys. 2. Przykłady różnych rodzajów połączeń w zależności od obciążenia (kliknij na tabele aby powiększyć)
Ruchy konstrukcji budynku mogą również oddziaływać na połączenia (np. ugięcie stropu). Wybór i przydatność systemu uszczelnień nie powinien być ustalany na placu budowy, ale na etapie projektowania i powinien być wcześniej uzgodniony.
Należy zwrócić szczególną uwagę na: Zwłaszcza przy stosowaniu nowych systemów uszczelniających – ich przydatność do stosowania powinna być potwierdzona odpowiednimi atestami, np. zgodnymi z wytycznymi ift MO-01/1, dostarczonymi przez producenta.
1 Sd – równoważna (ekwiwalentna) dyfuzyjnie grubość powietrza. Określa paroprzepuszczalność materiału przez porównanie jego właściwości dyfuzyjnych do dyfuzyjności powietrza o określanej grubości. Powietrze stawia opór parze wodnej, uzależniony od grubości warstwy – im jest ona grubsza, tym para wodna trudniej przechodzi przez powietrze. Współczynnik Sd określa więc właściwości dyfuzyjne warstwy materiału budowlanego o określonej grubości w ten sposób, że porównuje je do grubości warstwy powietrza o tym samym oporze dyfuzyjnym – dlatego wymiarem tego współczynnika jest metr.
Rys. 3. Obciążenia złączy z uszczelnieniem
Masy uszczelniające (szczeliwa)
Należy określić ich wymiary w zależności od oczekiwanego ruchu złącza (np. zmiany termiczne długości profili metalowych lub PVC, ugięcia itp.) i maksymalnej rozszerzalności szczeliwa, które musi określić producent. W przypadku silikonów wysokiej jakości jest to około 25%. Oznacza to, że złącze musi mieć szerokość 20 mm, jeśli przewiduje się ruch złącza 5 mm. Szerokości połączeń, w zależności głównie od wymiarów i materiałow okna, można znaleźć w tabelach w instrukcji montażu [1].
Rys. 4. Zalecane szerokości szczelin w zależności od materiału ram okiennych, pozycji montażu, wymiarów okna i rodzaju szczeliwa (masy uszczelniającej) [1] (kliknij na tabele aby powiększyć)
Należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe wymagania:
Aby uniknąć szkodliwych interakcji chemicznych, należy sprawdzić kompatybilność szczeliwa z sąsiednimi materiałami budowlanymi. Na przykład kwasowe szczeliwo, które wydziela kwas octowy, nie może być stosowane na powierzchni blachy cynkowej, kamieniu naturalnym lub podobnych materiałach, ponieważ materiały te nie są ze sobą kompatybilne (kwas octowy może spowodować uszkodzenie tych materiałów).
Należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe wymagania:
Wielofunkcyjne taśmy uszczelniające są dalszym rozwinięciem impregnowanych taśm uszczelniających złącza, które jednocześnie uszczelniają i izolują.
W rezultacie wielofunkcyjne taśmy uszczelniające wypełniają prawie całą przestrzeń złącza na głębokości szczeliny, tak więc należy zastosować system mocowania z „dystansowymi“ okiennymi kotwami montażowymi, ponieważ nie ma tu miejsca na podkładki nośne i dystansowe.
– odpowiednia masa uszczelniająca (Wytyczne IVD nr 9) Rys. 5. Zasady profesjonalnego stosowania uszczeniaczy (szczeliw)
– odpowiednia wielofunkcyjna taśma uszczelniająca (DIN 18542) Rys. 6. Zasady profesjonalnego stosowania wielofunkcyjnych taśm uszczelniających złącze
– odpowiednia folia uszczelniająca złącze, w zależności od rodzaju podłoża Rys. 7. Zasady profesjonalnego stosowanie folii uszczelniających złącze
Produkty różnią się pod względem materiałów składowych (butyl, poliizobutylen, folie PE, PP, tkaniny itp.), zachowania podczas rozciągania (pochłanianie ruchu w materiale lub za pomocą połączeń „na zakładkę“), klejenia (folie samoprzylepne lub stosowanie dodatkowego kleju), wyposażenia (powłoki umozliwiające otynkowanie taśmy, laminaty aluminiowe itp.), a także szerokością i grubością materiału.
Należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe wymagania: - Powierzchnie boczne złącza muszą być odpowiednio przygotowane (wyrównane, zagruntowane) do klejenia (folie samoprzylepne lub z dodatkowym nakładaniem kleju);
Systemy uszczelniające są przyklejone do ramy okiennej: składają się z profilu z PVC w celu połączenia z tynkiem i elastycznego elementu „nachodzącego“ na ramę okna. Odpowiednie „zamknięcie“ uszczelnienia złącza jest zatem możliwe tylko po zakończeniu tynkowania. Wybierając różne systemy, jeszcze większą uwagę należy zwrócić na atesty właściwości materiału i złącza zgodnie z wytyczną ift MO-01/1.
Należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe wymagania:
Listwa tynkarska
Listwa tynkarska z uszczenieniem, jednoczęściowa
Listwa tynkarska z uszczenieniem, wieloczęściowa
Rys. 8. Przykłady stosowania przyokiennych listew tynkarskich, jedno- i wieloczęściowych
Można tu zastosować pianki poliuretanowe, materiały izolacyjne z włókien mineralnych (materiał wypełniający z wystarczającą kompresją podczas wkładania), piankowe taśmy wypełniające (nie wchłaniające wody), izolacje z korka i przetworzone włókna naturalne o właściwościach izolacyjnych (konopie, wełna itp.). Z reguły jednak nie mogą one pełnić funkcji uszczelniającej – w zakresie ochrony przed wnikaniem wilgoci – więc wymgają zastosowania folii uszczelniających.
Artykuł powstał na podstawie wystąpienia na konferencji ift Rosenheim, Fenstertage 2019
Wolfgang Jehl ift Rosenheim Jürgen Benitz-Wildenburg ift Rosenheim
Więcej informacji na www.swiat-szkla.pl/component/content/article/14935
[2] Przewodnik montażu ścian osłonowych – projektowanie i wykonanie montażu w nowych budynkach i remontowanych. Przygotowane przez ift Rosenheim i Stowarzyszenie RAL dla okien, fasad i drzwi wejściowych, Więcej informacji na www.swiat-szkla.pl/component/content/article/16684
[3] Wytyczne ift MO-01/1 Połączenie okien ze ścianami budynków
Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła: - Agata Kostrzewa Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. - Agnieszka Roguska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz dziale dystrybucji - Iwona Markowska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|