Ramki dystansowe w szybach zespolonych – wszystko, co powinieneś wiedzieć |
Dzisiaj, gdy efektywność energetyczna jest ważniejsza niż kiedykolwiek, nastał dobry czas, aby porozmawiać o ramkach dystansowych do izolacyjnych szyb zespolonych.
Podobnie jak w przypadku wypełnienia gazem szlachetnym hermetycznej przestrzeni (komory) zamkniętej między taflami szkła, ramki dystansowe odgrywają znaczącą rolę w właściwościach termicznych szyby zespolonej.
Dlatego konieczna jest pewność, że technologia umożliwiająca utrzymanie odpowiedniego dystansu między taflami szkła jest skuteczna i trwała.
W szybie zespolonej ramki dystansowe zapewniają odpowiednią szerokość komory między dwoma lub więcej taflami szkła. Podstawową rolą przekładek jest zapewnienie stałego odstępu (dystansu) między warstwami szkła.
Na przestrzeni lat w przemyśle szklarskim zaszło wiele zmian i nastąpił znaczący rozwój, jeśli chodzi o materiały i technologie stosowane do produkcji ramek dystansowych w szybach zespolonych.
Ponieważ mają one znaczący wpływ na ilość ciepła, które może przeniknąć przez szyby, technologia wykonania ramki dystansowej jest jednym z podstawowych czynników zapewniających termoizolacyjne właściwości szyb zespolonych.
W przypadku szyby zespolonej wszystkie parametry powinny być dokładnie określone, ponieważ mają wpływ na ich efektywność energetyczną. Na przykład, nawet niewielka zmiana grubości przekładki wpływa na wielkość jej przewodności termicznej.
Materiał ramki też decyduje o ilości ciepła, które przenika przez szybę, a tym samym odgrywa dużą rolę w efektywności energetycznej szyby. Z tego punktu widzenia, przekładki dzieli się zwykle na dwie główne grupy: ramki aluminiowe lub „ciepłe” ramki z różnych materiałów.
Aluminium pozwala uzyskać wytrzymałe profile dystansowe, ale jednocześnie jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Oznacza to, że aluminiowe elementy dystansowe ułatwiają ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz.
Co więcej, zimne krawędzie szkła spowodowane przez ramkę aluminiową powodują różnicę temperatur między środkiem tafli szklanej, a jej krawędziami. W konsekwencji izolacyjne szyby zespolone są narażone na kondensację pary wodnej (szczególnie na krawędziach).
Obecnie dostępna jest szeroka gama wzorów ciepłych ramek dystansowych. Każdy z nich w określonym stopniu eliminuje efekt utraty ciepła, oferując jednocześnie różne wielkości, sztywności i wytrzymałości mechaniczne.
Technologia zapewniająca „ciepłą krawędź” szyby zespolonej radykalnie zmieniła rynek okien. Nie tylko pomaga zapobiegać utracie ciepła przez okna i poprawia jego efektywność energetyczną, ale także ogranicza problem kondensacji pary wodnej, prowadzącej niekiedy do pojawienia się pleśni.
Ciepłe ramki dystansowe ze stali nierdzewnej
Jednak wartość przewodności cieplnej dla stali nierdzewnej stanowi tylko jedną dziesiątą tej dla aluminium, a ponadto stal nierdzewna zapewnia lepszą odporność na kondensację pary wodnej.
Z drugiej strony, ramki dystansowe ze stali nierdzewnej przewodzą jednak wielokrotnie więcej ciepła niż ciepłe ramki dystansowe z innych materiałów.
Hybrydowe ciepłe ramki dystansowe: tworzywo sztuczne i metal
Elastyczne ciepłe ramki dystansowe
Zalety technologii TPS®
Uwe Risle glaston
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |