Elastyczna ciepła ramka Super Spacer® to uniwersalne rozwiązanie |
Kiedy w 1989 roku wprowadzono Super Spacer®, pierwszy na świecie system ciepłej ramki dystansowej niezawierający folii metalowej, termin “zrównoważony rozwój” właśnie przekształcał się z niszowego w główny nurt architektury.
Super Spacer oferował już opcję termicznej optymalizacji uszczelnienia krawędzi szyby zespolonej jeszcze przed początkiem ery termoizolacyjnych szyb z powłokami niskoemisyjnymi.
Fasada „Muzeum Przyszłości”, w Dubaju
Dlatego z dumą uważamy siebie jako pionierów ciepłej ramki — mówi Joachim Stoss, dyrektor zarządzający Edgetech Europe GmbH i wiceprezes ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Quanex.
Od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś ciepłe ramki dystansowe o niskiej przewodności cieplnej, doskonałych wartościach Psi (współczynnik liniowego przenikania ciepła) i zapobiegającej kondensacji pary wodnej to teraźniejszość i przyszłość. Szkło stało się charakterystycznym materiałem w architekturze XXI wieku, przechodząc ze zwykłego elementu funkcjonalnego w decydujący element konstrukcyjno-projektowy o wielu kształtach i formach. Jednocześnie poprawa charakterystyki energetycznej budynku i redukcja emisji dwutlenku węgla stały się kluczowe w nowoczesnym budownictwie.
Nigdy na rynku nie było szerszej gamy rozwiązań do szyb zespolonych spełniających wszystkie te wymagania. Bycie wyjątkowym dzięki oferowaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie oszklenia przegród zewnętrznych budynku to jeden ze sposobów na wyprzedzenie konkurencji, a posiadanie systemu ciepłej ramki dystansowej, który można efektywnie i ekonomicznie zastosować w każdym rodzaju szyby zespolonej, to gabarytowo mały, ale znaczący atut dla każdego producenta szkła.
Z drugiej strony architekci i projektanci doceniają możliwość zastosowania jednego systemu szyb zespolonych z jednym rodzajem ramki dystansowej w elewacji z różnymi rodzajami oszkleń, np. płaskie i wygięte (zakrzywione), formaty XL i XS lub elewacja elementowa i szklenie strukturalne.
Elastyczna ramka Super Spacer® ze względu na wykonanie ze strukturalnej pianki silikonowej nadaje się naturalnie do każdego zadania produkcyjnego i każdej metody produkcji: czy to dwukomorowe szyby do drzwi wejściowych o niskim zużyciu energii, czy to automatycznie wytwarzane szyby izolacyjne i oszklenie strukturalne, czy te ręczne lub automatyczne nakładanie ramek dystansowych do wygiętych szyb zespolonych.
W fasadzie osadzonych jest ok. 7000 unikatowo uformowanych, izolacyjnych elementów szklanych. Zawierają one ok. 36 000 m ramek dystansowych Super Spacer® TriSeal ™ Premium Plus z firmy Edgetech. Ze względu na elastyczność materiału projektanci byli w stanie dojść do granic możliwości technologicznych. Wytworzenie niepowtarzalnych okien o tak skomplikowanych kształtach byłoby praktycznie niemożliwe, zwłaszcza że wymagania jakościowe były niezwykle wysokie.
Fasada „Muzeum Przyszłości”, w Dubaju
Zwłaszcza w regionach, w których występują duże różnice temperatur, elastyczny system dystansowy na bazie pianki silikonowej może zmniejszyć naprężenia w uszczelnieniu na krawędzi szyby zespolonej. Jest to bardzo korzystne ponieważ zbyt duże naprężenia w uszczelnieniu szyby mogą wpływać na zmniejszenie izolacyjności termicznej, a w ekstremalnych warunkach doprowadzić do pęknięcia szyby.
Super Spacer® “podąża” za naturalnym wyginaniem się tafli szklanych, powodowanym rozszerzaniem i kurczeniem się komory międzyszybowej szkła wynikającym z klimatycznych zmian temperatury i ciśnienia, a także ssaniem lub parciem wiatru. Ponieważ mają “wrodzoną” pamięć kształtu, zawsze wracają do swojej pierwotnej pozycji. W efekcie uzyskuje się najwyższy poziom trwałości i gazoszczelności.
Połaczenie płaskiego i wygiętego oszklenia izolacyjnego w „apartamentach Belvedere”, w Wiedniu
Nie ma potrzeby inwestowania w dodatkowe maszyny i siłę roboczą, np. do cięcia ramek dystansowych, gięcia, wypełniania osuszaczem i nakładania butylu. Elastyczna ramka dystansowa jest nakładana z rolki, a na wielu liniach produkujących szyby zespolone specjalny robot do nakładania elastycznej ramki dystansowej, posiadający dwie głowice aplikacyjne ułatwia nakładanie różnych rozmiarów (szerokości) ramki Super Spacer®, po szybkim przełączeniu.
Luksusowe „apartamenty Belvedere” w Wiedniu, zaprojektowane przez Renzo Piano, są przykładem zastosowania Super Spacer® w szybach płaskich, a także w giętych elementach oszklenia w narożach fasady budynku. Z jednej strony sterowane przez robota nakładanie elastycznej ramki dystansowej Super Spacer® gwarantowało całkowitą równoległość tafli szklanych, z drugiej strony produkcja przebiegała znacznie szybciej w porównaniu ze sztywnymi ramkami dystansowymi.
Johannes von Wenserski
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|