Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Badania nad zachowaniem zarysowanego szkła konstrukcyjnego
Data dodania: 27.02.21

Wyprzedzenie negatywnych konsekwencji wynikających z charakterystyki materiału to przedmiot projektu badawczego dr. hab. inż. Marcina Kozłowskiego z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

 

Badania nad „Innowacyjnymi rozwiązaniami dla szkła laminowanego mocowanego punktowo o zwiększonej nośności pokrytycznej” będą finansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER XI w latach 2021-2022.

 

Budżet projektu wynosi 932 606,25 zł. Badania mają na celu wzrost nośności i zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania m.in. szklanych balustrad na balkonach i tarasach czy szklanych dachów instalowanych nad wejściami do budynków.

 

2021 02 03 1

 

Stan postkrytyczny to stan pracy elementu wykonanego ze szkła laminowanego, w którym jedna lub dwie tafle są zarysowane (spękane). Takie elementy powinny być bezpieczne dla użytkowników w stanie niezarysowanym, jak również w stanie pokrytycznym w określonym czasie w celu umożliwienia ewakuacji użytkowników budynków, jak również zabezpieczenia miejsca awarii.

 

Badania dr. hab. inż. Marcina Kozłowskiego będą obejmować zachowanie zarysowanego szkła, jak również pełnowymiarowych elementów konstrukcyjnych. W projekcie zostaną wykorzystane unikatowe testy eksperymentalne, jak również nowatorskie metody numeryczne.

 

Nowa wiedza zwiększy świadomość producentów szkła i firm montażowych w zakresie tego typu rozwiązań. Dodatkowo pozwoli na podniesienie jakości oferowanych przez nich produktów i usług. Na projekcie skorzystają również odbiorcy ostateczni, czyli użytkownicy budynków, ponieważ szklane elementy będą bezpieczniejsze, a ich zachowanie bardziej przewidywalne.

 

Szkło konstrukcyjne to tematyka rzadko podejmowana przez uczelnie czy instytucje naukowe w Polsce i w Europie. Projekt jest bardzo ambitny, ale co ważniejsze, w przypadku uzyskania pozytywnych wyników, ma duże szanse na zastosowanie w praktyce.

 

Firmy i instytucje zainteresowane współpracą z dr. hab. inż. Marcinem Kozłowskim proszone są o kontakt mailowy na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik