Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Kościół – Sztuka – Biznes. Targi SACROEXPO 2017 w Kielcach
Data dodania: 17.08.17

Wręczenie Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury, koncert chóru Polskiego Radia, międzynarodowe konferencje z udziałem wybitnych osobistości, a także prezentacja produktów dla nowoczesnych kościołów i pokazy mody liturgicznej – tak w wielkim skrócie można podsumować wystawę SACROEXPO, która od 12 do 14 czerwca odbywała się w Targach Kielce. 

 

 

2017 7-8 4 1

 

 

XVIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, to najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie. Ta, jedyna w swoim rodzaju impreza to nie tylko wydarzenie komercyjne, ale też kulturalne.

 

SACROEXPO od lat przyciąga do Kielc tysiące zwiedzających. W tym roku wystawę odwiedziło ponad cztery tysiące gości. Tutaj mieli oni możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. W tym roku udział w targach wzięło 284 wystawców z 13 krajów, takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja. Zaprezentowali swoje produkty na ponad 16 tysiącach m2.

 

Michał Heller, Claudia Henzler i Tomas Halik – to tegoroczni laureaci Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury, które wręczono 12 czerwca. Jak co roku uroczysta gala odbyła się w ramach Międzynarodowej Wystawy Budownictwa, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

 

Medal Per Artem ad Deum od 13 lat wręczany jest w Targach Kielce. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Kapituła, której przewodniczy ks. biskup dr Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku, do grona laureatów dołączy ks. prof. zw. dr hab. Michał Kazimierz Heller – polski filozof, teolog, fizyk kosmolog. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej; Claudia Henzler - fotografik, laureatka nagrody pokojowej Św. Leopolda, łączy ludzi z różnych środowisk i kultur; oraz Tomas Halik - filozof, teolog, psycholog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli katolickich. Udział w uroczystości wzięli dotychczasowi laureaci Medalu, w tym Krzysztof Zanussi, który opowiedział podczas gali o znaczeniu sztuki dla człowieka. Wydarzenie uświetnił koncert Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego, który wykonał kompozycję Arvo Parta „Stabat Mater”.

 

 

2017 7-8 4 2

 Per Artem ad Deum i Medale Papieskiej Rady ds. Kultury

 

 

2017 7-8 4 3

 

 

2017 7-8 4 4

 

 

2017 7-8 4 5

 

 

2017 7-8 4 6

 

 

W ramach tegorocznych targów odbyło się również wiele wystaw artystycznych. Wśród nich wystawa „Matka Teresa Święta ze Skopje świętą świata”, która została przygotowana z okazji kanonizacji Matki Teresy. Wystawa, która pierwotnie zdobiła Plac Św. Piotra wzbogacona została fotografiami Grzegorza Gałązki wykonanymi w czasie wizyt Matki Teresy w Polsce. „Sacrum miejsca” to tytuł kolejnej wystawy organizowanej w ramach targów. Prace prof. Leszka Mądzika powstały podczas podróży z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Białorusi, Ukrainy, Polski. Targi uatrakcyjniły również wystawy: fotogramów Claudii Henzler – laureatki Medalu Per Artem Ad Deum oraz „Nasza Matka”, na którą składały się reprodukcje mało znanych obrazów i rzeźb Maryji, znajdujących się w kościołach i muzeach włoskich oraz niemieckich.

 

 

2017 7-8 5 1

Huta Szkła Jasło prezentowała materiały szklane dla producentów witraży

 

 

2017 7-8 5 2

 

 

2017 7-8 5 3

 

 

2017 7-8 5 4

 

 

2017 7-8 5 5

 

(...)

 

 

W wystawie, oprócz dostojników Kościoła i duchownych, udział wziął także Wojciech Cejrowski. Podróżnik odwiedził wystawę 14 czerwca – spotkał się z fanami, podpisywał książki i opowiadał o swoich podróżach.

 

„Świat Szkła” już po raz drugi uczestniczył w tych targach ze swoim stoiskiem. Dziedzina, jaką zajmuje się nasz miesięcznik coraz szerzej gości w budynkach sakralnych. Najpopularniejsze są oczywiście witraże, niemniej jednak szkło budowlane i architektoniczne zaczyna być stosowane do wystroju wnętrz kościelnych, czy nowoczesnych elewacji. Poza tym szkło używane jest w instalacjach fotowoltaicznych, które zasilają coraz więcej budynków zarządzanych przez instytucje duchowne. Stąd w tym roku obserwowaliśmy wśród wystawców więcej firm witrażowych niż w ubiegłym, a i instalacje fotowoltaiczne oferowane były na większej ilości stoisk.

 

 

2017 7-8 5 6

Stoisko firmy Prakseda Collection z elementami szklanymi zdobionymi bardzo oryginalną techniką.

 

 

2017 7-8 5 7

 

 

2017 7-8 5 8

 

 

2017 7-8 5 9

 

 

2017 7-8 5 10

 

 

Warto było zobaczyć stoisko Huty Szkła Jasło, na którym pokazano ofertę dla producentów witraży, a także stoisko firmy Prakseda Collection, gdzie prezentowano oryginalną technikę zdobienia szkła (zdjęcia obok).

 

Większą ilość zdjęć z tych targów mogą Państwo zobaczyć pod tym linkiem:

 

 

2017 7-8 5 11

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2017