W Polsce są już obecne firmy zajmujące się grawerowaniem laserowym na niemalże każdej powierzchni oraz formacie.

 

Wykonywane jest grawerowanie za pomocą lasera, umożliwiającego również grawerowanie wielkoformatowe, dzięki któremu można realizować zamówienia na zarówno drobne elementy dekoracyjne, tablice nagrobne, jak i na płyty marmurowe lub granitowe wielkiego formatu wykorzystywane w budownictwie czy sztuce użytkowej.

 

Możliwości grawerowania
Grawerowanie laserowe pozwala na odtworzenie dowolnego obrazu - wzoru lub zdjęcia, w takim materiale jak granit, marmur, szkło, drewno, terakota i wiele innych. Możliwe jest stworzenie zarówno obrazu w kolorze obrabianego materiału jak i w pełni kolorowego.

 

Brak ograniczenia wielkości grawerowanej powierzchni sprawia, że możliwe jest zarówno wykonanie pojedynczej płytki ceramicznej jak i całej fasady budynku.

 

Reklama świetlna
Grawerowanie laserowe dynamicznie wkracza na rynek reklamy świetlnej. Zastosowana unikalna technologia łącząca grawerunek laserowy na materiałach przeźroczystych z podświetlaniem diodami LED zapewnia czytelny przekaz reklamowanej treści. Grawerowana jest ona na materiałach takich jak np. akryl lub szkło techniczne.

 

Reklama taka wyróżnia się spośród zwyczajnych instalacji, jest miła dla oka, łatwo zapada w pamięć jako swego rodzaju punkt odniesienia i niesie ze sobą pewien przekaz artystyczny. Reklama powinna być łatwo rozpoznawalna - i taka jest! Reklama świetlna jest odpowiednia właściwie dla każdej branży handlu, przemysłu lub usług.

 

Na szczególną uwagę zasługują wysokie parametry techniczne, możliwe do uzyskania w procesie produkcyjnym reklamy, mianowicie wysokość tablicy wynosząca 1.2 m, nieograniczona długość oraz rozdzielczość do 500 dpi.

 

Grawerunek laserowy sprawia, że nawet dłuższe działanie czasu i niekorzystnych warunków atmosferycznych nie wpływa negatywnie na wygląd tablicy reklamowej.

 

Image 

 

Oferta grawerowania laserowego skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych.

 

Klienci indywidualni, to osoby które poszukują niepowtarzalnych elementów dekoracyjnych do swojego mieszkania, oczekują inspiracji w zakresie aranżacji wnętrz, chcą wyróżnić swój dom spośród innych.Zaspakajane są oczekiwania klientów dla których ważne jest piękno przedmiotów którymi się otaczają i którzy nie pozostają obojętni na sztukę we wszystkich jej przejawach. To oferta również dla tych, którzy chcą uczcić pamięć o bliskich przez wyjątkową oprawę nagrobka

 

Klienci instytucjonalni, korzystają z usług w zakresie aranżacji i dekoracji wnętrz biznesowych, tworzenia tablic pamiątkowych, personalizowanych gadżetów reklamowych, upominków dla pracowników i kontrahentów. Poniżej podano przykłady wykorzystania grawerowania laserowego i sztuki laserowej.

 

 Image 

 

Sztuka wyższa i użytkowa
Za pomocą grawerowania laserowego można spersonalizować lub ozdobić większość elementów sztuki użytkowej a także wykonać wierną reprodukcję obrazu lub zdjęcia.

 

Innowacyjność rozwiązania polega na braku ograniczenia w zakresie wielkości projektu i na możliwości nanoszenia wzoru będącego kopią oryginalnego rysunku.

 

Przykładowe realizacje:

- prezenty ślubne (np. zestawy szklanek z podobizną Młodej Pary)
upominki urodzinowe, okazjonalne, okolicznościowe (np. wazony zdobione dowolnymi inskrypcjami i grafikami)
- gadżety firmowe zdobione logo firmy (lub podobizną prezesa)
- personalizacja przedmiotów użytkowych (np. iPod lub zapalniczka z grafiką projektowaną przez zamawiającego, szafa z wizerunkiem ulubionego idola dla nastolatki)

 

Image 

 

Budownictwo
Grawerowanie laserowe wykorzystywane w budownictwie i aranżacji wnętrz pozwala na stworzenie nietypowych kompozycji zarówno w zakresie pojedynczych wnętrz jak i całych budynków.

 

Możliwość grawerowania i wycinania elementów na praktycznie każdym materiale budowlanym umożliwia zdobienie grawerem ścian, podłóg, schodów, oraz całych elewacji budynków. Niezależnie od tego czy głównym budulcem fasady jest szkło czy ceramika, za pomocą grawerowania można nadać jej niepowtarzalny wygląd.

 

Przykładowe wykorzystanie:

- nanoszenie reprodukcji dzieł sztuki malarskiej na parkiety, lastriko, kamienne posadzki, płytki ceramiczne
- wycinanie liter i znaków kierunkowych w budynkach użyteczności publicznej bezpośrednio na ścianach
- nanoszenie firmowego logo na fasadę budynku, bez ograniczenia w zakresie formatu
- umieszczanie planów galerii i centrów handlowych na posadzkach i ścianach obiektów
- przekształcanie luksferów na elementy dekoracyjne
- murale reklamowe i dekoracyjne

 

Image 

 

Drobne elementy dekoracyjne
Grawerowanie laserowe to nie tylko wielki format i sztuka wysoka, ale również drobne elementy dekoracyjne, pamiątki i gadżety reklamowe. Za pomocą grawerowania ozdobić można praktycznie wszystko - od cyferblatów zegarków, przez przyciski do papieru, ramki do obrazów, lampy, meble, butelki, aż po sprzęt sportowy i upominki okolicznościowe w formie tablic, wazonów czy szkła dekoracyjnego.

 

Laser umożliwia przeniesienie ulubionego obrazu na wazon, lub ozdobienie tym samym motywem wszystkich mebli w pomieszczeniu. Ograniczeniem w zdobieniu laserem jest jedynie wyobraźnia autora projektu.

 

Projekty wykonujemy zarówno na zlecenie indywidualnych klientów (upominki, pamiątki) jak i firm (szkło dekoracyjne w limitowanych edycjach, opakowania).

 

Tablice nagrobne
Grawerowanie laserowe pozwala na umieszczenie dowolnego wzoru i napisu na wszystkich elementach tablicy nagrobnej: cokole, głowicy, płycie, elementach dekoracyjnych. Niezależnie od tego czy nagrobek będzie wykonany marmuru, granitu, piaskowca czy innego materiału, napis lub grafika będą doskonale wyraźne.

 

Grawerowanie tablic nagrobkowych za pomocą techniki laserowej, umożliwia również wierne odwzorowanie portretu zmarłej osoby. Po raz pierwszy, możliwe jest wykonanie wizerunku zmarłej osoby bezpośrednio na kamieniu nagrobnym.

 

Grawerowanie nietypowe
Zróżnicowany park maszynowy umożliwia również grawerowanie na nietypowych podłożach typu laminat, tektura, kamienie szlachetne (np. topaz, rubin). Dzięki temu, możemy realizować nawet tak nietypowe zamówienia jak grafiki na kadłubach jachtów i łodzi, zdobienia na instrumentach muzycznych drewnianych i blaszanych, a nawet grawerowanie powierzchni kamieni szlachetnych w broszach czy pierścieniach.

 

źródło: www.jumiz.pl

 

patrz też:

- Tajemnice lasera grawerującego. Część 1 , Jakub Borowicz, Świat Szkła 3/2009

- Tajemnice lasera grawerującego. Część 2 , Jakub Borowicz, Świat Szkła 4/2009

- Odkryj swoją kreatywność , Świat Szkła - portal  

- Szkło pod działaniem lasera  , Tomasz Florian, Świat Szkla 2/2005

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.