Niestety w ogromnej większości przypadków zabudowa balkonów nie spełnia wymogów technicznych oraz estetycznych. Powstaje wizualne wrażenie nieporządku, spowodowanego między innymi samowolą budowlaną i udzielaniem zezwoleń na różniące się zabudowy w tym samym budynku, nawet tym samym piętrze.

Otwierane bądź przesuwane ramy okienne ograniczają dostęp światła do mieszkań i wyznaczają kolejny, nierównomierny podział przeszklenia w budynku. Każda tafla odbija światło w pod innym kątem, zmieniając estetykę budowli w niekorzystny sposób. Systemy przesuwno – składanych tafli szklanych Schüco Lumon to innowacyjna technologia, stanowiąca krok w kierunku bezpiecznego i komfortowego użytkowania zabudowanego balkonu lub loggi, bez zakłócania efektu wizualnego budynku.

Image 

 Zabudowa balkonów narożnych w systemie Lumon

Sprawdzona technologia
W systemie zabudowy balkonów i loggi Schüco Lumon zastosowano bezpieczne, hartowane szkło (ESG), anodowane lub lakierowane profile aluminiowe, a także rolki i elementy ślizgowe z odpornego na ścieranie tworzywa sztucznego. Wszystkie części mocujące wykonano z aluminium lub stali nierdzewnej, co zapewnia ich długotrwałe i niezawodne funkcjonowanie. System był badany w wielu krajach zarówno ze względu na obciążenia wiatrowe, jak i inne cechy związane z trwałością oraz funkcjonalnością.

Schüco Lumon umożliwia zabudowę balkonów i loggi do 100 m ponad poziom gruntu, przy czym szerokość standardowych tafli sięga do 950 mm i mogą osiągać one do 2800 mm wysokości. Tafle szklane montuje się w prowadnicach pomiędzy sufitem i poręczą balustrady lub sufitem i posadzką. System umożliwia łatwe otwieranie części lub całego przeszklenia oraz zapewnia wygodę obustronnego mycia bez potrzeby wychylania się na zewnątrz. Po zsunięciu tafle tworzą wąski, szklany pakiet na bocznej ścianie budynku.

Image  

 Budynek wielorodzinny z loggiami zabudowanymi w systemie Lumon

Oranżeria w bloku
Dzięki innowacyjnie zaprojektowanej zabudowie balkon absorbuje promienie słoneczne, ogrzewa się i przekazuje ciepło pozostałym pomieszczeniom. W pozycji zamkniętej pomiędzy taflami przewidziano występowanie szczelin infiltracyjnych o szerokości 1-3 mm, które uniemożliwiają przenikanie deszczu na balkon.

Zamknięty balkon jest niczym „ogród zimowy“ na piętrze. Deszcz, śnieg i wiatr nie mają dostępu do wewnątrz, zaś wąskie szczeliny pomiędzy szklanymi taflami umożliwiają właściwą wentylację i odprowadzenie wilgoci. Jest to przeszklenie pozbawione pionowych ram, które nie ogranicza widoku i dostępu światła.

Ponieważ otwarcie przeszklenia może nastąpić jedynie od wewnątrz, system Schüco Lumon stanowi ochronę przed włamaniem. Co więcej brak rygli i pionowych ram utrudnia wspięcie się na wyższe kondygnacje. Ruch tafli po jednym torze wyklucza nierównomierność odbić światła. Dla obserwatora z zewnątrz jest to system, który nie zmienia elewacji budynku.

Schüco Lumon jest bezpieczny oraz estetyczny, daje poczucie komfortu, i co istotne, nie narusza widoku elewacji. System uzyskał Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie oraz Europejską Aprobatę Techniczną ETA. Może być wprowadzany wszędzie tam, gdzie prawo budowlane dopuszcza stosowanie balkonów i loggi.

patrz też:

Schüco Lumon - szklana zabudowa balkonu , Świat Szkła - portal  

więcej informacji: www.schueco.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.