Budynek Ikeuchi Gate w Sapporo łączy technologię i innowacyjność na najwyższym poziomie. Maksymalną wydajność energetyczną szyb Saint-Gobain Glass wykorzystanych w obiekcie uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu ciepłych ramek dystansowych Swisspacer Ultimate.

 

2024 03 18 1

Konstrukcja nośna budynku Ikeuchi Gate obejmuje żelbetowe kolumny w kształcie liści. Dzięki nim poszczególne kondygnacje są odporne na trzęsienia ziemi. Ponadto możliwie jest elastyczne projektowanie przestrzeni wewnątrz obiektu. © Kai Nakamura

 

Ikeuchi Gate to ultranowoczesny budynek komercyjny w samym sercu Sapporo – największego miasta na japońskiej wyspie Hokkaido, liczącego niemal 2 miliony mieszkańców. Do zaprojektowania nowej siedziby Ikeuchi Group w Sapporo inwestor zaangażował Toyo Ito – laureata nagrody Pritzkera i jednego z największych oraz najbardziej wpływowych japońskich architektów.

 

Jego projekt wielofunkcyjnego budynku komercyjnego przedstawia przeszklony sześcian wsparty na żelbetowych kolumnach przypominających kształtem liście. Na narożnej działce wznosi się ośmiokondygnacyjny obiekt, przy czym dodatkowa kondygnacja podziemna służy jako piwnica i pomieszczenie techniczne.

 

Na trzech piętrach nad nią znajdują się sklepy, kawiarnie i restauracje, a czwarte piętro, zwane Ikeuchi Lab, to przestrzeń co-workingowa dla innowacyjnych start-upów i firm z Hokkaido. Na wyższych piętrach mieści się siedziba Ikeuchi Group – przedsiębiorstwa zajmującego się planowaniem, rozwojem oraz sprzedażą technologii i produktów w sektorze wyposażenia budynków i komunikacji.

 

2024 03 18 1

 Żelbetowe kolumny w kształcie litery V są formowane trójwymiarowo. Elementy okienne musiały zostać wyprodukowane w specjalnych formatach ze względu na nieregularną strukturę liści. © Kai Nakamura


Inteligentna technologia
Nie dziwi fakt, że choćby ze względu na profil działalności Ikeuchi Group już w samej konstrukcji obiektu wykorzystano najnowocześniejsze technologie. Celem było stworzenie nowego typu inteligentnego budynku łączącego mistrzostwo koncepcji technicznych z wirtuozerią innowacyjnych rozwiązań w zakresie architektury.

 

Co zatem wyróżnia Ikeuchi Gate na tle innych obiektów? Wysoce skuteczna izolacja termiczna przegród zewnętrznych budynku oraz opracowana z myślą o przyszłości klimatyzacja powierzchni biurowych. Zapewnione jest ponadto jedno z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych środowisk IT dla biur, a pracownicy i goście mogą korzystać z wygodnej infrastruktury komunikacyjnej, w tym z technologii OpenRoaming.

 

2024 03 18 1

Aluminiowe elementy okienne mają różne wymiary i specjalne kształty ze względu na nieregularną formę elementów wsporczych. © Kai Nakamura

 

Charakterystyczna fasada
Konstrukcja nośna to element wyróżniający koncepcję architektoniczną Ikeuchi Gate. Toyo Ito zaprojektował odporną na trzęsienia ziemi budowlę z żelbetowymi kolumnami przypominającymi liście tulipana.

 

Wspierają one przeszklone poziomy kondygnacji, gdyż są szersze w środku i zwężaj się ku górze i w kierunku podstawy. Zastosowane elementy podporowe w kształcie liści zapewniają elastyczną aranżację przestrzeni, bez konieczności stosowania dodatkowych filarów. Na każdym piętrze pomieszczenia można zatem wykorzystać w inny sposób.

 

 

Ponadto wysokość kondygnacji jest optymalna. Kolumny w kształcie litery V nadają fasadzie organiczny charakter, gdyż przypominają wyrastające z ziemi liście, wypatrujące promieni słońca i skierowane w górę, ku niebu. Plastyczność „struktury liścia” podkreśla dodatkowo specjalna obróbka odsłoniętego betonu. Aby uzyskać efekt trójwymiarowości, powierzchnie żelbetowych słupów zostały pokryte warstwą miki, co nadaje elewacji subtelny połysk i efekt migotania.

 

2024 03 18 1

Aby zapewnić najwyższą efektywność energetyczną i maksymalnie wykorzystać światło dzienne, architekci wraz z inwestorem podjęli decyzję o zastosowaniu potrójnego przeszklenia. Wykorzystano wysokowydajne szkło Eclaz One II i ciepłą ramkę dystansową Swisspacer Ultimate firmy Saint-Gobain. © Kai Nakamura

 


Optymalne rozwiązanie w zakresie przeszkleń – maksymalna wydajność cieplna
Aluminiowe elementy okienne mają różne wymiary i specjalne kształty ze względu na nieregularną formę elementów wsporczych. Wykonanie szyb zespolonych powierzono austriackiemu specjaliście w zakresie wykańczania szkła oraz partnerowi sieci CLIMAplusSECURIT, firmie vandaglas Eckelt.

 

Wyprodukowała ona w sumie 370 elementów okiennych o łącznej powierzchni 1280 metrów kwadratowych. Wysłane do Japonii komponenty szyb zespolonych zostały wykorzystane w doskonale izolowanej termicznie konstrukcji okiennej, wykonanej przez firmę Fujisash zajmującą się budową fasad.

 

Ze względu na wysokie wymagania techniczne budynku i wizualny zamysł projektantów, wybrano potrójne szyby zespolone z hartowanego, wysokowydajnego szkła Eclaz One II z powłoką termoizolacyjną. Jest to produkt najnowszej generacji firmy Saint-Gobain. Ponieważ konieczne było spełnienie bardzo wysokich wymagań statycznych, wzmocnienia wymagało silikonowe uszczelnienie krawędzi.

 

W celu uzyskania maksymalnej wydajności cieplnej, jak i estetycznego wyglądu, zastosowano ciepłą ramkę dystansową Swisspacer Ultimate w kolorze czarnym. Matowa powierzchnia zapobiega odbiciom, a filigranowe, czarne profile aluminiowe harmonijnie komponują się z elementami okiennymi.

 

Swisspacer Ultimate to jedna z najlepszych na świecie ciepłych ramek dystansowych. Dzięki imponująco niskiej przewodności cieplnej na krawędzi szyby zespolonej, zapewnia ona doskonały potencjał do oszczędności energii.

 

Zapobiega także tworzeniu się kondensacji pary wodnej, a tym samym znacznie zmniejsza ryzyko powstania pleśni. To właśnie te cechy produktu ostatecznie doprowadziły do wyboru szwajcarskiego producenta klasy premium – firmy Swisspacer. 

 

Projekt:                               Budynek Ikeuchi Gate
Lokalizacja:                        2-18 Minami 1-Jonishi, Chuo-ku, Sapporo, Japonia
Inwestor:                            Maruyo Ikeutchi Co. LTD., Sapporo, Japonia
Projekt architektoniczny: Toyo Ito and Associates Architects Co. Ltd, Tokio, Japonia
Konstrukcja fasady:         Fujisash Co. Ltd., Tokio, Japonia
Producent szkła:              vandaglas Eckelt Glas, Steyr, Austria
Szkło:                                SGG Planiclear, SGG Eclaz One II
Ramka dystansowa:        SWISSPACER Ultimate
Zakończenie inwestycji: 2022
Zdjęcia:                             Kai Nakamura

 

Więcej informacji na stronie www.swisspacer.com 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.