W przetwórstwie szkła coraz ważniejsza staje się dokładna kontrola kosztów energii. Jej zużycie jest szczególnie wysokie w przypadku pieców do hartowania ESG. Jednak zużycie to można je nieznacznie zmniejszyć w obszarze pieca, a także podczas hartowania i chłodzenia.

 

2024 03 34 1

 

Skuteczne redukowanie kosztów energii elektrycznej
Cooltemper produkuje systemy do hartowania szkła od 48 lat i obecnie osiągnął rewolucyjny rozwój w zakresie wysoko energooszczędnego procesu hartowania szkła.

 

System hartowania szkła FireJet, który został już zainstalowany w siedzibie klienta, zaowocował oszczędnością energii sięgającą 32% – potwierdzoną wieloma pomiarami. I dzieje się to „bez” konieczności zmiany organizacji pracy przez klienta.

 

Podczas normalnej pracy zmianowej często pozostaje wiele pustych/wolnych przestrzeni po obu stronach wsadu, a zatem także w piecu hartowniczym podczas załadunku złoża hartowniczego. Jednakże wentylatory/ dmuchawy w obszarze hartowania i w strefie chłodzenia charakteryzują się wysokim zużyciem energii.

 

 Proces oszczędzania energii opatentowany przez Cooltemper:
 a) technologia dynamicznego hartowania,
 b) technologia dynamicznego chłodzenia, umożliwia oszczędzanie energii, dzięki następującym środkom.

 

Jeśli można teraz zamknąć dysze po jednej lub obu stronach wsadu (obrabianej tafli szkła) w obszarze hartowania – można wówczas zmniejszyć również moc wentylatora. A to pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii elektrycznej przy prawie każdym cyklu pracy pieca. I to przy możliwych 10-20 cyklach pieca na godzinę.

 

W piecu do hartowania Cooltemper dysze wentylatora mogą być również częściowo lub całkowicie zamknięte w strefie chłodzenia. Środek ten może dodatkowo przynieść bardzo duże oszczędności energii elektrycznej, dzięki zmniejszonej mocy wentylatora.

 

 UWAGA:
- już teraz w niektórych krajach UE rządy nakładają na przemysł podatek w wysokości 26 euro za MW zużytej energii,
- do 2026 r. opłata klimatyczna ma wzrosnąć do 65 euro za MW,
- pracując na 2 zmiany dziennie, większość pieców będzie zużywać około 1 MW/godzinę, czyli 16 MW dziennie,
- 26 € za MW x 16 MW dziennie = 416 € dziennie opłaty klimatycznej (obecnie),
- 65 € za MW x 16 MW dziennie = 1 040 € dziennie opłaty klimatycznej (w 2026 r.),
- opatentowany przez firmę Cooltemper system dynamicznego chłodzenia może zaoszczędzić od 15% do 40% zapotrzebowania na energię przez systemy hartowania i chłodzenia, a także zapewnić znaczną redukcję opłat klimatycznych.

 

2024 03 34 1

 

Zalety systemu Cooltemper
- oszczędność kosztów energii, kosztów opłat klimatycznych i obniżenie poziomu emisji CO2,
- niższa prędkość wentylatora, a więc mniejsze zużycie jego elementów: pasków napędowych, łożysk i wałów wentylatora,
- niższy poziom hałasu wentylatora podczas hartowania w tym trybie,
- możliwość zwiększenia wydajności wentylatora (ciśnienia w dyszach), co jest wymagane dla cienkich szkieł – przy hartowaniu na mniejszym obszarze załadunku złoża,
- możliwość ograniczenia/zmniejszenia zasilania elektrycznego maszyny poprzez ograniczenie rozmiaru łoża dla niektórych rodzajów szkła.

 

Eksploatacja wysoko energooszczędnego pieca do hartowania to nie tylko kwestia kosztów inwestycyjnych, to raczej kwestia dziennych kosztów eksploatacji, ponieważ ich wysokość bardzo ogranicza dzienne zyski. 

 

 2024 03 34 1

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.