Dobre perspektywy przed rynkiem deweloperskim – na wysokim poziomie utrzymuje się popyt na mieszkania, rosną też ceny. Grupa Waryński w ciągu najbliższych kilku lat chce zrealizować ok. 10 etapów inwestycji mieszkaniowych na warszawskiej Woli. Jeszcze w tym roku zapadną pierwsze decyzje w sprawie nowych przedsięwzięć na terenie Warszawy, m.in. na Bemowie i Mokotowie. Ich budowa powinna rozpocząć się w 2016 roku.

 

 

 

 

– Myślę, że po kryzysie w latach 2008-2009 branża jest dzisiaj silniejsza i dotyczy to zarówno deweloperów, jak i firm zajmujących się generalnym wykonawstwem. Rynek jest stabilny, dobry jest również popyt na mieszkania – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Inwestor Jarosław Jankowski, prezes Grupy Waryński.

 

Z raportu firmy REAS wynika, że w ubiegłym roku w 6 największych miastach w Polsce (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi) na rynek trafiło 47,5 tys. mieszkań. To dwukrotnie więcej niż w 2013 roku. Rośnie też popyt na mieszkania. Od kwietnia 2014 roku sprzedano 43,5 tys. lokali, czyli o 20 proc. więcej niż w rekordowych dla branży latach 2007 i 2013 (ok. 36 tys.).

 

– Pierwsza faza naszej inwestycji Stacja Kazimierz liczy 179 mieszkań, a mamy sprzedanych już ponad 150 lokali. Jesienią planujemy rozpoczęcie kolejnego etapu sprzedaży. W drugiej inwestycji, Mieście Wola, w pierwszym etapie zostały nam dwa wolne mieszkania. To projekt nieco mniejszy – liczy 112 mieszkań. Drugi etap na 113 lokali rozpoczął się niespełna pół roku temu, a obecnie mamy sprzedanych już około 50 proc. mieszkań – mówi Jankowski.

 

Grupa Waryński chce zagospodarować dwie działki przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie o łącznej powierzchni około 7 ha. Ma na nich powstać ok. 100 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Budowa wszystkich etapów mieszkaniowych w obu inwestycjach miała planowo trwać 7 lat. Jednak ze względu na wysokie tempo sprzedaży, czas ten może się skrócić nawet do 4-5 lat.

 

– W tym czasie na pewno chcemy rozpocząć także nowe projekty. Dzisiaj prowadzimy rozmowy dotyczące przede wszystkim Warszawy i takich dzielnic, jak Wola, Bemowo czy Mokotów – zapowiada prezes Grupy Waryński.

 

Zdaniem Jankowskiego duże perspektywy ma przede wszystkim Wola. Tradycyjnie dzielnica przemysłowa od kilkunastu lat obrasta w biurowce, a od kilku – w nowe osiedla mieszkaniowe. Biznesowe centrum stolicy przesuwa się na zachód, dlatego na Woli będzie przybywać inwestycji, również mieszkaniowych.

 

– Zachodnia część Warszawy rozwija się dynamicznie, zarówno pod kątem biurowym – co widać w okolicy Ronda Daszyńskiego i ulicy Prostej, jak i mieszkaniowym. Ulica Jana Kazimierza jest dzisiaj poligonem dla wszystkich liczących się w Warszawie deweloperów – przekonuje prezes Grupy Waryński.

 

Grupa Waryński stawia przede wszystkim na inwestycje mieszkaniowe. Rynek biurowy, zwłaszcza że w Warszawie jest trudny. Dlatego spółka nie wyklucza, że na osiedlach Stacja Kazimierz i Miasto Wola, gdzie planowo w ostatnich etapach, że powstanie również część biurowa, będą jedynie lokale mieszkalne.

 

– Widzimy po naszych inwestycjach, że ceny stopniowo rosną i taka tendencja jeszcze przez jakiś czas powinna się utrzymywać. Wszystkim, którzy chcą kupić mieszkanie, rekomenduję przyspieszyć ewentualną decyzję, gdyż jej odłożenie w czasie może skutkować wyższą ceną – zaznacza ekspert.

 

Średnio za metr mieszkania na rynku pierwotnym trzeba zapłacić 7,750 zł. Choć cena utrzymuje się na stabilnym poziomie, to w maju ceny były o ok. 3 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej.

 

Preferencje mieszkaniowe Polaków od kilku lat utrzymują się na zbliżonym poziomie. Największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie (45-50 mkw.) mieszkania, przeważnie 2-pokojowe. Coraz częściej kupowane są jednak lokale nieco większe, o powierzchni do 60 metrów.

– Dzisiaj jest spora grupa klientów, i zaczyna być powoli dominująca, chętnych na większe mieszkania. Mówimy o pierwszym mieszkaniu dla rodziny, lokalach 3-pokojowych, które są dzisiaj najchętniej poszukiwane. Uwzględniamy je w naszej ofercie i w kolejnych planowanych etapach inwestycji – podkreśla Jarosław Jankowski.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu, Grupa Waryński

źtródło: newseria.pl

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.