Materiały ogniotrwałe stosuje się w miejscach narażonych nie tylko na bezpośrednie działanie ognia, ale też bardzo wysokiej temperatury. Szczególnym rodzajem materiałów wysokotemperaturowych są materiały izolacyjne. Nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale również pozwalają ograniczyć straty ciepła.

 

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów izolacyjnych o różnorodnym zastosowaniu, przydatnych w przemyśle i w użytku domowym. Przyjrzyjmy się bliżej tym najpopularniejszym.

 

 

Izolacyjne cegły ogniotrwałe

 

Cegły izolacyjne charakteryzują się małą przewodnością termiczną i niską akumulacją ciepła. Cechuje je również niska zawartość żelaza, a im jest go mniej, a więcej tlenku glinu, w tym wyższej temperaturze cegła może być zastosowana (zwykle między 1260°C do 1650°C).

 

Izolacyjne cegły ogniotrwałe mogą być używane jako warstwa wyłożenia ogniotrwałego lub jako izolacja dodatkowa dla wymurówki o większej gęstości. 

 

 

2016 4 45 1

 

Izolacyjna cegła ogniotrwała Vitcas. Fot. Vitcas

 

 

Płyty izolacyjne

 

Jednym z częściej stosowanych materiałów do produkcji płyt izolacyjnych jest wermikulit, czyli występująca w środowisku naturalna warstwa krzemianu aluminiowo-magnezowego. Płyt wermikulitowych używa się do izolacji urządzeń grzewczych w gastronomii (grille, podgrzewacze, piekarniki), a także bojlerów domowych, pieców przemysłowych czy ścian wkładów kominkowych.

 

Najczęściej do wykonywania izolacyjnej obudowy kominka stosuje się inny rodzaj płyt, czyli płyty krzemianowo-wapniowe.

 

Płyta kominkowa Vitcas CS świetnie nadaje się do tworzenia konstrukcji i może być używana do wykonania obudowy czopucha, izolacji ścian bocznych kominka czy ścian znajdujących się za nim. Jest sztywna i lekka, co ułatwia obróbkę. Może być używana w temperaturze do 1000°C.

 

 

2016 4 45 2

Izolacyjna płyta kominkowa Vitcas CS. Fot. Vitcas

 

Maty z włókna ceramicznego

 

Maty z włókien ceramicznych złożone są z długich, elastycznych, przeplatanych włókien wykonanych w procesie „wydmuchiwania” i „przędzenia”, co daje wytrzymały, lekki i trwały materiał izolacyjny. W zależności od gęstości splotu są odporne na temperatury w zakresie 1260°C-1600°C. Maty z włókien ceramicznych mają więc żaroodporność taką, jak twarde materiały, a ich właściwości izolacyjne są nawet 5 razy większe. Do ich zalet należy też duża wytrzymałość na rozciąganie i dobre tłumienie hałasu. Są często stosowane np. w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, do izolacji kotłów i pieców. 

 

Z włókien ceramicznych są również produkowane płyty (o nieco niższych właściwościach izolacyjnych od płyt wermikulitowych), sznury, uszczelki czy taśmy. Tych ostatnich używa się często jako osłon izolacyjnych rur czy kabli.

 

 

2016 4 45 3

Mata z włókna ceramicznego Vitcas. Fot. Vitcas

 

 

Paulina Strumidło

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2016

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.