Nowe zasady segregacji odpadów

Zgodnie z Wspólnym System Segregacji Odpadów, który wszedł w życie 1. lipca br., odpady komunalne będziemy segregować do czterech lub pięciu ujednoliconych dla całej Polski pojemników. Szkło kolorowe powinno trafić do pojemnika zielonego, papier – niebieskiego, tworzywa sztuczne i metale – żółtego, odpady biodegradowalne – brązowego oraz opcjonalnie białe szkło – białego. Wymiana starych pojemników na nowe nie może zająć więcej niż pięć lat, ale nawet na starych pojemnikach najpóźniej do końca stycznia 2018 r. muszą pojawić się naklejki ułatwiające prawidłową segregację.

 

20170707Jak sortowac zeby nie zwariowac


– Polska poddaje recyklingowi około 26 proc. odpadów komunalnych, a zgodnie z wymogami unijnymi do 2020 roku powinna zwiększyć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia wybranych ich frakcji do 50 procent. Wprowadzone zmiany mają więc bezpośrednio wpłynąć na podniesienie tych poziomów. Wzorcowym przykładem w tym zakresie może być Szwecja, która na składowiska wysyła tylko 4 procent odpadów komunalnych – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Stena Recycling.

 


Korzyści z recyklingu
Wyższe poziomy odzysku odpadów mają przyczynić się do ochrony środowiska oraz bardziej zrównoważonego rozwoju. Materiały odzyskane z odpadów mogą być wielokrotnie wykorzystywane – szkło nieograniczoną liczbę razy, tworzywa sztuczne do 10 razy, a papier 6-7 razy. Recykling pozwala na ograniczenie: emisji dwutlenku węgla do środowiska, wykorzystania energii oraz powierzchni składowisk. Dla przykładu odzyskując szkło z jednej butelki można zaoszczędzić tyle energii, ile zużyłaby 100-watowa żarówka świecąca przez 4 godziny. Z kolei z materiału pozyskanego z 35 plastikowych butelek można wyprodukować 1 polarową bluzę.

 

Jakie zmiany związane z segregacją odpadów nas czekają? Do którego pojemnika powinien trafić karton po mleku? Czemu odpady są tak cenne? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z wprowadzonym w lipcu Wspólnym Systemem Segregacji Odpadów można znaleźć w edukacyjnym e-booku „Jak sortować, żeby nie zwariować”.

 

Publikacja przygotowana we współpracy Steny Recycling, Ikea oraz magazynu „Cztery Kąty” wyjaśnia zawiłości związane z tematem segregacji odpadów i pomaga odnaleźć się w świecie recyklingu. Autorzy radzą, jaki system pojemników i oznaczeń zastosować w domu, by czynność ta była jak najprostsza i zajmowała jak najmniej czasu. Opisują fakty i mity związane z recyklingiem oraz przedstawiają listę odpadów kłopotliwych, tak aby ułatwić ich codzienne sortowanie.

 

W publikacji znajdziemy także, praktyczne rady dotyczące wystroju kuchni lub inspiracje do stworzenia własnych elementów dekoratorskich z niepotrzebnych przedmiotów, np.: pustych butelek po wodzie. Jeden z artykułów przybliża czytelnikom pojęcie gospodarki cyrkularnej, której realizacja jest jednym z celów stawianych sobie przez Unię Europejską na najbliższe lata.


Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony: http://www.stenarecycling.pl/zrownowazony-recykling/e-book/jak-sortowac-zeby-nie-zwariowac/

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.