O tym, jak skomplikowane bywają etykiety produktowe, przekonał się prawie każdy. Cyfry, symbole czy skróty potrafią przytłoczyć nawet specjalistę. Normy badawcze opisywane są fachową nomenklaturą, często niezrozumiałą dla zwykłego użytkownika. Polski producent stolarki otworowej – firma Budvar Centrum, postawił na edukację i do swojej siedziby w Zduńskiej Woli zaprosił 28.09. br. dziennikarzy z branży okiennej i budowlanej. 

 

 

2017 10 12 1

Wystąpienie Prezesa firmy Budvar, Marka Trzcińskiego

 

 

2017 10 12 2

Nowoczesne zgrzewarki czteropunktowe umożliwiają wykonywanie prawie niewidocznych zgrzewów

 

 

Parametry techniczne

 

– Spotkanie prasowe miało na celu przybliżenie uczestnikom tematyki wymagań, jakie obecnie musi spełniać stolarka oraz zmian przepisów prawnych i filozofii oceny bezpieczeństwa danego wyrobu – mówi Mariusz Wojciechowski, technolog firmy Budvar Centrum.

 

 

2017 10 12 3

W trakcie wystąpienia technologa firmy, Mariusza Wojciechowskiego

 

 

– Trendem ostatnich lat są okna i drzwi energooszczędne, o dużej powierzchni przeszklenia. Kończą się czasy okien o standardowych wymiarach, ponieważ największymi wartościami dla konsumentów są teraz przestrzeń, kontakt z naturą oraz swoboda użytkowania. Ważny jest design, ale nie tylko: klienci pytają bowiem o parametry techniczne. Rzeczywistość pokazuje, niestety, że nie wszystkie informacje dotyczące tej kwestii są podawane przez producentów rzetelnie i właściwie. Właśnie z tym chcieliśmy zawalczyć i pokazać, że okna marki Budvar Centrum są prawidłowo przebadane i trafiają do sprzedaży tylko wtedy, gdy sami jesteśmy pewni ich jakości – dodaje Paweł Trzciński, ekspert firmy.

 

Jednym z zagadnień poruszonych podczas spotkania była przepuszczalność powietrza. Podczas wyboru stolarki okiennej Polacy zwracają szczególną uwagę na parametr przenikalności cieplnej Uw. Współczynnik przepuszczalności cieplnej informuje konsumenta o stracie cieplnej przez przegrodę, jaką jest okno, jednak nie uwzględnia on strat związanych z nieszczelnościami (przedmuchami powietrza). Dlatego przy wyborze stolarki należy zwrócić uwagę na klasyfikację przepuszczalności powietrza. W Polsce dopuszcza się jedynie dwie klasy tej klasyfikacji, dotyczące okien i drzwi balkonowych. Klasa 3 odnosi się do budynków niskich i średniowysokich (do 55 m wys. kondygnacji w stosunku do położenia zerowego), a klasa 4 dla budynków wysokościowych (powyżej 55 m wys. kondygnacji). To czasem nie wystarcza, dlatego Budvar Centrum w standardowej ofercie nie wycina uszczelek (nie tworzy wymuszonej infiltracji), w związku z czym okna i drzwi sprzedaje nierozszczelnione.

 

 

2017 10 12 4

Z produkcją okien zaznajamiał uczestników spotkania technolog Budvaru, Dominik Szlompek

 

Światowe trendy

 

Oprócz warstwy edukacyjnej spotkania, dziennikarze mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny w Zduńskiej Woli. Tam zaprezentowano im proces tworzenia okna, technologie niewidocznych zgrzewów oraz „trzeciej uszczelki” – nowatorskiego i opatentowanego przez firmę rozwiązania. Podczas spotkania opisano również światowe trendy dotyczące stolarki otworowej, które różnią się w zależności od kraju, do którego okno ma trafić. Obecnie przeważają rozwiązania antywłamaniowe we Francji, kolorowe, oryginalne profile we Włoszech, czy okna o niskim współczynniku przenikalności energii słonecznej w krajach znajdujących się w upalnych strefach klimatycznych.

 

Spotkanie zwieńczyła dyskusja na temat znaczenia montażu dla późniejszego użytkowania okien oraz rozważania dotyczące zmian, jakie mogą dotknąć stolarkę otworową w perspektywie kolejnych lat.

 

 

2017 10 12 5

Dyskusja o przyszłości stolarki otworowej

 

 

Więcej informacji: www.budvarcentrum.pl 

 

 

Justyna Babiuch

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2017 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.