Folie fotowoltaiczne produkowane przez niemiecką firmę Heliatek zostały zainstalowane w budynku ENGIE Laborelec w Linkebeek w Belgii. Folie organiczne HeliaFilm® zostały włączone do fasad i okien i umożliwią testowanie nowych systemów technologii solarnych. 

 

 

2017 10 25 1

Fasada solarna z HeliaFilm® w firmie ENGIE Laborelec, Linkebeek, Belgia

 

 

Sektor energetyczny jest w fazie szybkiej transformacji, co oznacza, że w przyszłości energia nie będzie już wytwarzana i konsumowana w taki sposób, jak jest dzisiaj. W tym kontekście w 2016 roku Grupa ENGIE nabyła 6,6% udziałów firmy Heliatek, jednego ze światowych liderów w produkcji organicznych folii fotowoltaicznych (OPV).

 

Obie firmy zdecydowały się na modernizację fasady centrum badawczego Grupy ENGIE Laborelec w Linkebeek, a ten nowy projekt obejmuje instalację elementów z folią HeliaFilms®.

 

Heliatek opracował szklane elementy fasadowe wraz z partnerami: AGC i SVK. Celem tego projektu jest zbadanie, w jaki sposób energia słoneczna może być zamieniana na elektryczną na elementach umieszczonych na elewacji budynku. Instalacja pozwoli również na integrację tej technologii w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych.

 

Folie fotowoltaiczne firmy Heliatek zostały zainstalowane w dwóch miejscach: bezpośrednio na elementach elewacyjnych, wykonanych z włókna szklanego przez firmę SVK, zamontowanych na południowej stronie budynku ENGIE Laborelec oraz zintegrowane z oknami ze szkłem AGC przy wejściu do budynku.

 

Przykładowo, instalacja ta pokazuje, jak wytwarzanie energii elektrycznej można połączyć z poprawą estetyki i wyglądu istniejących fasad. Elementy z folią HeliaFilms® na fasadzie i oknach mają łączną powierzchnię ok. 50 m2, a szacunkowe roczne generowanie energii, wynoszące ok. 2300 kWh, są równoważne ilości energii elektrycznej wykorzystywanej przez małe gospodarstwa domowe.

 

Nowe projekty wynikające ze współpracy ENGIE i Heliatek są w fazie planowania. Po ukończeniu projektu ENGIE Laborelec obie firmy planują zainstalować elementy z folią HeliaFilms® na budynkach ENGIE Fabricom w Antwerpii, do października 2017 r.

 

 

2017 10 25 2

 

 

2017 10 25 3

 

 

2017 10 25 4

 

 

Prezes firmy Heliatek, Thibaud Le Séguillon, powiedział: Ukończenie elewacji ukazuje łatwość, z jaką HeliaFilm® można zainstalować jako element do modernizacji istniejących fasad. Misją Heliatek jest umożliwienie naszym klientom generowania zdecentralizowanej energii przy użyciu naszych folii HeliaFilms®, a jednocześnie zachęcanie ich do wykorzystanie nowych technologii w istniejących infrastrukturach, takich jak użytkowane już budynki.

 

Philippe Buxant, z Działu Badań i Technologii ENGIE, dodał: ENGIE pragnie być liderem w transformacji produkcji energii w Europie. Jesteśmy przekonani, że energia słoneczna odegra istotną rolę. W firmie Heliatek znaleźliśmy partnera, który może zaoferować interesujące i innowacyjne rozwiązania solarne, przynoszące korzyści naszym klientom.

 

Chcemy zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na budynki z zerową emisją CO2 i najniższymi rachunkami za energię. Koszt tych nowych folii fotowoltaicznych spada i uważamy, że mogą być opłacalne bez dodatkowych dotacji.

 

 

 

Kathleen Walter
Heliatek

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2017 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.