W VITRINTEC stale podążamy nie tylko za potrzebami użytkowników, ale również otaczającego nas środowiska, co za tym idzie nie zapominamy o ekologii, a naturę traktujemy z ogromnym poszanowaniem.

 

2021 06 38 1

 

Dlatego też w całym procesie prac od projektowania przez prefabrykacje na montażu skończywszy używamy energooszczędnych urządzeń, maszyn czy elektronarzędzi.

 

Wszystkie procesy w VITRINTEC tworzone są z myślą o oszczędności energii i materiałów. Profile produkowane przez naszą firmę mają najmniejszą na rynku wysokość - dzięki czemu do minimum ograniczamy zużycie aluminium. Jednocześnie stosujemy pełen recykling tego materiału, chroniąc cenne zasoby naturalne.

 

2021 06 38 2

 

Podobnie jest jeśli chodzi o wykorzystanie szkła. Jest to jeden z wielu ukłonów w stronę natury. Od początku istnienia naszej firmy działamy w zgodzie z zasadami zrównoważonej produkcji. Hale w których wytwarzane są profile zasilamy zieloną energią z ogniw fotowoltaicznych. Ponadto używamy elektrooszczędnych narzędzi, aby do minimum ograniczyć zużycie cennej dla środowiska energii.

 

Jako nowoczesna i świadoma firma wypełniamy cele zrównoważonego budownictwa stosując pełen recykling wszystkich odpadów. Stale rozwijamy się i kształcimy w obszarze działań na rzecz polityki klimatycznej. A wszystko to z myślą o środowisku i najwyższej troski o nie.

 

2021 06 38 3

 


Recycling szkła
Jednym z działań proekologicznych w VITRINTEC jest recycling szkła. Ze względu na swoją gęstość i wagę szkło stanowi duży składnik wszystkich odpadów.

 

Proces przetwarzania szkła w produkty użytkowe jest bardzo korzystny. Szkło łatwo poddaje się recyklingowi i dlatego jest obecnie jednym z najpopularniejszych odpadów poddanych ponownemu przetworzeniu.

 

Składniki szkła są bardzo czyste, a proces recyklingu jest dość szybki. Szkło jest kruszone (przerabiane na stłuczkę). Stłuczka jest przetapiana i przetwarzana w niższej temperaturze, dzięki temu zużywa się o 40% mniej energii.

 

W związku z tym, że wytwarzanie nowego szkła pochłania ogromne ilości energii, w porównaniu z recyklingiem, od zawsze kwestią kluczową dla VITRINTEC było jego powtórne przetwarzanie w obiegu zamkniętym.

 

2021 06 38 4

 

Fakty o szkle
Szkło w 100% podlega recyklingowi i może być mu poddawane w nieskończoność bez utraty jakości i czystości. Szkło jest wytwarzane z łatwo dostępnych lokalnych materiałów, takich jak piasek, soda kalcynowana, wapień i „stłuczka” – przemysłowa nazwa szkła z recyklingu gotowego do pieca. Jedynym materiałem stosowanym w większych ilościach niż stłuczka jest piasek.

 

Materiały te są mieszane lub „partiami”, podgrzewane do temperatury od 1427°C do 1538°C i formowane na pożądany kształt. Szkło z recyklingu może zastąpić do 95% surowców, a producenci dzięki temu procesowi odnoszą korzyści na kilka sposobów: Szkło z recyklingu zmniejsza emisje i zużycie surowców, wydłuża żywotność wyposażenia zakładu, takiego jak piece i oszczędza energię.

 

 

Szkło z recyklingu
jest zawsze częścią receptury, a im więcej się go używa, tym większy spadek energii zużywanej w piecu. To sprawia, że jest to proces opłacalny i ekologiczny zarazem – obniża koszty po stronie producentów i ma korzystny wpływ na środowisko.

 

Na każdą tonę szkła poddanego recyklingowi oszczędza się ponad tonę zasobów naturalnych. Koszty energii spadają o około 2-3% na każde 10% stłuczki szklanej użytej w procesie produkcyjnym. Jedna tona dwutlenku węgla jest redukowana na każde sześć ton przetworzonego szkła użytego w procesie produkcyjnym.

 


Jak poddaje się szkło recyklingowi?
Jeśli jest to konieczne szkło jest segregowane z uwzględnieniem rodzaju i kolorystyki. W zależności od końcowego zastosowania, recykling szkła zwykle obejmuje rozdzielanie go na różne kolory. Po zabarwieniu szkła środkiem barwiącym, koloru nie można usunąć, dlatego też kolorowe szkło można przetworzyć tylko na szkło o oryginalnym kolorze.

 

W późniejszym etapie oczywisty jest fakt, że szkło zostaje dokładnie oczyszczone ze zbędnych elementów np. metalu i innych zanieczyszczeń. Szkło jest kruszone (przerabiane na stłuczkę), przetapiane i każdy papier pozostawiony na szkle jest wypalany.

 

Stłuczka z recyklingu jest przetwarzana w niższej temperaturze niż nowe szkło, więc dzięki recyklingowi szkła uzyskuje się znaczne oszczędności energii. Stopione szkło wlewa się do form i/lub kształtuje na produkt końcowy.

 


Szkło w VITRINTEC
Szkło – poza aluminium – jest głównym pierwiastkiem naszej działalności. Dostarczamy kompleksowe rozwiązania z zakresu systemów aluminiowo- -szklanych. Począwszy od projektowania, poprzez produkcję i dystrybucję kładziemy ogromny nacisk na jakość oferowanych produktów.

 

Systemy VITRINTEC to przede wszystkim innowacyjne podejście do projektowania architektury szklanej. Powstały one w odpowiedzi na rosnące potrzeby stale rozwijającej się branży stolarki otworowej.

 

Nasze autorskie rozwiązania usprawniają funkcjonowanie przestrzeni biurowych, miejsc użyteczności publicznej oraz nowoczesnych lokali mieszkalnych. Uniwersalność i kompatybilność poszczególnych systemów zapewnia szerokie zastosowanie. Wartością nadrzędną VITRINTEC jest zapewnienie użytkownikom komfortu oraz nowoczesnej estetyki wnętrza.

 

Za cel stawiamy sobie dbałość o detale, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Opracowaliśmy więc produkty o wyjątkowo minimalistycznej geometrii, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom projektowym są gwarantem wysokiej izolacyjności akustycznej oraz ognioodporności.

 

Niezwykle istotne w naszej działalności jest odpowiedniej klasy szkło. To ono dopełnia system i wraz z aluminium tworzy niepowtarzalną całość.

2021 06 38 5

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 6/2021  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.