Obchodzony 15 marca Światowy Dzień Snu ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że sen jest niezbędnym filarem naszego zdrowia, lecz jego rola wciąż bywa niedoceniana. Wystarczająca ilość spokojnego snu chroni nas przed chorobami i poprawia ogólną jakość naszego życia. Obecnie przeszło połowa Polaków doświadcza trudności z zasypianiem . Jednym ze sposobów na podniesienie jakości snu jest zadbanie o właściwe warunki do odpoczynku. Pomóc w tym może technologia – zwłaszcza urządzenia inteligentnego domu.
Poznaj nawyki związane ze snem
Konsekwencje braku snu są często niedoceniane. Ciało i umysł po całym dniu potrzebują odpoczynku, bez którego nie następuje wystarczająca regeneracja. Skutkiem czego może być m.in. zmniejszona koncentracja, gorsze samopoczucie czy problemy z utrzymaniem masy ciała. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić również poważne problemy zdrowotne, takie jak obniżenie odporności, cukrzyca czy nawet udar.
Dobrym pomysłem ochrony przed takimi konsekwencjami może być prowadzenie dziennika snu. Służy on do identyfikacji nawyków i znalezieniu źródeł problemów ze snem. Rejestr taki nie musi być wcale skomplikowany. Wystarczy, że przez około trzy tygodnie przed pójściem spać przyporządkowuje się ocenę w skali szkolnej następującym podpunktom:
• Jak się teraz czujesz?
• Jak ci minął dzień?
• Czy czułeś się zmęczony?
• Czy spałeś w ciągu dnia?
• O której godzinie kładziesz się spać?
Następnego ranka, zaraz po wstaniu z łóżka, podsumowuje się noc:
• Jak się teraz czujesz?
• Jak spokojny był twój sen?
• Jak długo leżałeś w łóżku z włączonym światłem/telefonem komórkowym?
• Czy miałes przerwy w śnie?
• Kiedy dziś wstałeś?
– Analiza własnej rutyny zasypiania i wstawania może być ciekawym sposobem na polepszenie swojego stanu zdrowia. Oczywiście metoda ta nie może zastąpić wizyty u lekarza w przypadku poważnych problemów zdrowotnych. Może jednak być elementem dbania o siebie i przy wykorzystaniu odpowiedniego zaplecza technologicznego ma szansę przynieść szybkie rezultaty – mówi Michał Sroka z Netatmo.
– Zadaniem urządzeń Smart Home jest podnoszenie wygody i jakości życia, również przez dostarczenie informacji o najbliższym otoczeniu użytkownika. Sprzęty Netatmo analizują m.in. poziom zanieczyszczenia powietrza, natężenie hałasu czy wahania temperatury. Zestawiając te dane z ocenami w dzienniku snu, można łatwo zidentyfikować i potencjalnie wyeliminować problematyczne elementy otoczenia.
Mikroklimat w sypialni
Analiza własnej rutyny i nawyków zasypiania może przełożyć się na lepsze zrozumienie źródeł swoich problemów. Jednym z istotnych elementów, które często bywają pomijane, jest mikroklimat jaki panuje w sypialni. Niezwykle istotna może okazać się np. temperatura – optymalna powinna oscylować w okolicy 18 stopni Celsjusza.
Z racji na niekiedy wysoką dzienną amplitudę temperatury utrzymanie takiego poziomu nocą w domu lub mieszkaniu może być problematyczne. Z pomocą mogą przyjść rozwiązania smart home, które pozwalają na analizę warunków wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz adekwatne dostosowanie parametrów grzejników lub klimatyzacji.
Jakość powietrza w sypialni może również mieć fundamentalne znaczenie dla poprawnego odpoczynku: regularna wentylacja i niski poziom wilgotności pomagają dobrze się wyspać. Inteligentna stacja pogodowa może rejestrować parametry, takie jak jakość powietrza, wilgotność i poziom hałasu w czasie rzeczywistym.
Dostarcza ona również spersonalizowane zalecenia i powiadomienia, dając pewność, że powietrze w domu i sypialni jest zawsze najlepszej jakości. Porównując te dane ze swoim dziennikiem snu, można zaobserwować pewne powiązania, np. poziomu hałasu w nocy i oceny jakości snu.
Spokojny i bezpieczny sen
Spokojny sen często zależy od poziomu stresu jaki odczuwamy. By uzyskać wyższy poziom bezpieczeństwa, a tym samym obniżyć poziom stresu, można zamontować Inteligentną Kamerę Zewnętrzną. Analizuje i rozpoznaje ona ludzi, zwierzęta i niepozorne ruchy oraz zapewnia ochronę w ciemności dzięki noktowizorowi na podczerwień.
Jeśli ktoś niepożądany dostanie się na teren posesji, sprzęt wysyła natychmiastowe powiadomienie (ze zdjęciem i nagraniem wideo) na smartfon użytkownika. Pozwala to na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Mając pewność, że nasze cztery ściany są chronione, nic nie stoi na przeszkodzie, by spokojnie przespać noc.
Badanie Netatmo przeprowadzone w 2023 roku wykazało, że przeszło połowa osób w Polsce odczuwa stres związany z opuszczeniem domu w trakcie wyjazdu wakacyjnego lub urlopowego. 68% ankietowanych nie wyposażyło swojego domu w żadne rozwiązania alarmowe lub antywłamaniowe.
Z drugiej strony, większość osób (60%), które to zrobiły, oparło swój system o urządzenia smart home. Może to sugerować, że w przyszłości sprzęty tego typu będą zyskiwały na popularności – również ze względu na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkowników.