Debiut Targów Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, zdaniem organizatora, został pozytywnie oceniony przez wystawców i zwiedzających zainteresowanych ich ofertą. Wyraźne wydzielenie przestrzeni wystawienniczej (ok. 6500 m2), na której zlokalizowanych zostało 130 wystawców z 29 krajów, ułatwiło zapoznanie się z najnowszymi, wydajnymi technologiami stosowanymi w produkcji stolarki otworowej.

    Wśród oferty producentów oraz dystrybutorów maszyn i komponentów dla tego segmentu zauważalne są rozwiązania pozwalające optymalizować produkcję i podwyższać jakość produktów końcowych.

    W tym roku łącznie na targach budowlanych w Poznaniu (BUDMA, WinDoor-Tech i imprezy towarzyszące), na powierzchni wystawienniczej 41 000 m2, swoje produkty i usługi promowało blisko 1350 firm z 35 krajów świata, potwierdzając międzynarodowy charakter imprezy. Ekspozycję odwiedziło niemal 65 000 zwiedzających z kraju i zagranicy. Statystyki te są zbliżone ubiegłorocznych.

    Jednakże wyraźnie dało się zauważyć brak stałych, dużych wystawców, dla których udział w tych targach najwyraźniej przestał być opłacalny. Zamiast ponosić niemałe koszty organizacji stoisk wolą oni, jak np. ROTO, organizować spotkania obok terenów targowych, zapraszając interesujących ich współpracowników odwiedzających targi.

    Pojawiło się sporo debiutujących wystawców, mniejszych, którzy jednak nie zdołali wypełnić całej powierzchni wystawienniczej, jak to było choćby w ubiegłym roku. Czyżby tchnienie kryzysu?

Wydarzenia w centrum uwagi

    Ekspozycji targowej towarzyszył program konferencji i spotkań, których w tym roku zorganizowano ponad 60.

    W ramach Dnia Inżyniera Budownictwa, w których uczestniczył minister Olgierd Dziekoński i inni przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, poruszano tematy związane z oceną energetyczną obiektów budowlanych. Frekwencja osób zainteresowanych tego rodzaju wiedzą przekroczyła oczekiwania organizatorów. Uczestników najbardziej interesowały kwestie zasad uzyskiwania świadectw energetycznych oraz sposoby pozyskiwania kredytów na termomodernizację. Niestety, wiedza przedstawicieli ministerstwa była mocno niewystarczająca dla zaspokojenia oczekiwań uczestników.

    Ważnym blokiem spotkań na targach okazał się Dzień Architektury, gdzie przedstawiciele SARP i Polskiej Izby Architektów mówili o roli krajobrazu i przestrzeni w architekturze. Spotkanie zakończyło się wnioskiem, że architekt powinien spełniać także rolę doradcy w procesie realizacji projektu, jak również powinien brać pod uwagę aspekty ekologiczne i społeczne przy projektowaniu. Dzień Architektury otworzył wernisaż wystawy laureatów Nagród Roku SARP.

    Podczas targów BUDMA już po raz piąty odbyła się Gala Wręczania Nagród dla Budowlanej Marki Roku i Dystrybutora. W tegorocznym Rankingu, wspólnie zorganizowanym przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku i Międzynarodowe Targi Poznańskie, łącznie wyróżnionych i nagrodzonych zostało 60 firm.

K.Z.
Nagrody zdobyte na targach przez firmy z naszej branży:

Produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP:
● Okno o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym. FAKRO Sp. z o.o., Nowy Sącz
● AMBERTERM – Okno PCV. PLASTICO Sp. z o.o., Kołobrzeg
● Płyty meblarskie DELUX (m.in. wypełnienia drzwi). PRESTIGE S.A., Poznań

Stoiska Nagrodzone w konkursie ACANTHUS AUREUS
● PADILLA POLSKA Sp. z o.o., Poznań
● PRESTIGE S.A., Poznań
● GERDA Sp. z o.o., Warszawa
● BAMAR-POL S. j. D. Błacha, Jełowa
● Centrum Dystrybucji Akcesoriów Sp. z o.o., Wrocław
● GAMET S.A., Toruń
● HÄFELE POLSKA Sp. z o.o., Długołęka 
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.