2013-10-24-1Szkło hartowane posiada inne cechy mechaniczne niż szkło niehartowne. W szczególności jest 5-7 razy bardziej wytrzymałe na obciążenie mechaniczne oraz jest sprężyste. Oznacza to, że można je w ograniczonym zakresie wyginać przykładając obciążenie. W jakim zakresie?

Na to pytanie można odpowiedzieć w oparciu o wiedze empiryczną. Doświadczenie pokazało, że promień, po którym można giąć bezpiecznie szybę hartowaną, zależy od jej grubości: im cieńsza szyba, tym bardziej na zginanie podatna.

 

Te dwie cechy szkła hartowanego – znaczną odporność na obciążenia mechaniczne i sprężystość – wykorzystano w nowatorskim projekcie, jakim jest zadaszenie szklane nad dworcem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, przy dworcu kolejowym Poznań Zachodni. Powierzchnia zadaszenia to 2740 m2. Zastosowano na nim szkło 55.2 ESG z testem HST, wyginając tafle szkła po promieniu 7 m. Wymiary pojedynczej tafli szkła wynoszą 950x2800 mm. Nowatorski charakter realizacji polega na tym, że wykonawca wykonał powłokę ze szkła płaskiego giętego mechanicznie na budowie.

 

2013-10-24-2

 

W trakcie budowy wykonawca musiał uporać się z szeregiem nowych problemów technicznych. Należało zbudować urządzenie do mechanicznego gięcia szkła, należało zaprojektować nowy profil aluminiowy dociskający szybę wzdłużnie, należało wreszcie opracować bardzo skuteczny sposób mocowania profilu dociskającego szybę do konstrukcji stalowej.

Technologia wykonania powłoki była następująca. Najpierw na konstrukcji stalowej, w miejscach styku dwóch tafli szkła, wspawano kołki gwintowane A2 o średnicy 8 mm. Następnie na ziemi gięto tafle szkła przy pomocy wspomnianego urządzenia i wygięte podawano w miejsce posadowienia. Aluminiowa listwa dociskowa musiała być grubsza niż stosowane w tradycyjnych systemach słupowo-ryglowych: szerokość listwy to 100 mm, z czego 35 mm to podparcie szyby

 

2013-10-24-3

 

Dodatkową zaletą opisanej powłoki jest brak poprzecznych elementów dociskowych po zewnętrznej stronie szyb. Tym sposobem spływ wód opadowych jest niczym nieskrępowany. Poprzeczne uszczelnienie dwóch szyb stanowi fuga silikonowa.

Powłokę szklaną zaprojektował Mirosław Filipiak z firmy PROFIBUD z Poznania, a wykonała firma CC MONTAGE Tadeusz Czyżewicz (www.ccmontage. com.pl), która zgłosiła szczegóły techniczne wykonania powłoki w Urzędzie patentowym RP nr zgłoszenia P. 400658 pod nazwą „Wygięta powłoka szklana i sposób wytwarzania wygiętej powłoki szklanej”

 

2013-10-24-4

 

Opisane rozwiązanie polecamy uwadze architektów, jako sposób wykonania zadaszeń łukowych w cenie, jak za zadaszenia płaskie.

Specjalne podziękowanie należy się firmie SAPA BUILDING Sp. z o.o. za profesjonalne wsparcie przy projektowaniu i wyprodukowaniu specjalnego profilu dociskającego szyby.

 

Tadeusz Czyżewicz
Zdjęcia: Jakub Krawiec
(www.jakubkrawiec.com)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 10/2013

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.