Laureat pierwszej nagrody na Festiwalu World Architecture 2013 w Singapurze, Johannes Baar-Baarenfels, pojawi się 22 października w Warszawie.
Obszerna lista ukończonych przez niego budynków obejmuje: showroom samochodowy w Wiedniu, domy i apartamenty w Wiedniu i Burgenland, ogólnoświatowe sklepy dla firmy jubilerskiej Misaki z Monte Carlo, sklepy w Salzburgu (Austria) i Düsseldorfie (Niemcy) dla firmy Sportalm z Kitzbühel, loft w Berlinie (Niemcy), 2 budynki mieszkalne w Kaasgrabengasse (Wiedeń), renowacja Palais Rasumofsky w Wiedniu. Biuro architektoniczne pracuje obecnie nad biurowcem „Strickfabrik” w Wiedniu (Austria) oraz domem w Sunset Beach, w Kapsztadzie (Republika Południowej Afryki).
Studio Baar-Baarenfels Architekten otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii “Nowe i Stare” podczas Festiwalu World Architecture 2013 w Singapurze, za projekt Palais Rasumofsky, który będzie przedstawiony podczas Międzynarodowej Expo Konferencji Architektury Wnętrz, Designu, Mebli i Oświetlenia – GIS Warszawa 2014.
Nagrodzony pałac został wybudowany dla Andrei Kirillowitsch Duke Rasumofskyego, byłego ambasadora Rosji podczas panowania cara Aleksandra, w czasie Kongresu Wiedeńskiego, w 1806 roku. Belgijski architekt, Louis Montoyere, stworzył zespół trzech budynków o łącznej powierzchni ponad 11 000 m2 otaczających Central Park położony w centrum Wiednia.
Budynek centralny został zniszczony podczas II wojny światowej, a następnie źle naprawiony i utrzymany w kiepskim stanie w okresie powojennym. Budynek znajduje się na liście zabytków, dlatego wdrożony został plan ostrożnej rekonstrukcji, w celu poprawy jego ogólnej struktury. Wszystkie nieautentyczne elementy, takie jak: dach, schody, ściany wewnętrzne i modyfikacje rozebrano i opracowano nowy, pionowy system cyrkulacji z podziemnym parkingiem oraz pomieszczeniami pomocniczymi.
Nowa, aluminiowa pokrywa dachu jest wspierana przez system przegubowej, stalowej kratownicy położonej na szeregu kratownic Vierendeel, w jednej linii z istniejącym budynkiem. Otoczony tarasami penthouse, posiada pionowe przeszklenia na całą wysokość budynku, umożliwiając tym samym pełną przejrzystość, a zarazem kontrolę nasłonecznienia dzięki systemowi zintegrowanych żaluzji. Przeciwsłoneczna ochrona dachowa wykonana z wytłaczanyc,h aluminiowych żaluzji zapewnia cień i osłania wnętrza, w zależności od potrzeby, w różnym stopniu. Podstawowym elementem konstrukcyjnym dachu są staliwa, pozostające w dialogu z otaczającą je w królewskim stylu balustradą.
Parter to przede wszystkim 6-metrowa przestrzeń galerii sztuki z dwoma większymi pomieszczeniami połączonymi przez dodanie nowego, drugiego poziomu galerii, rozpiętej pomiędzy dwoma wolnostojącymi, kątowymi, betonowymi płytami. Odbudowane, wzmocnione organicznym betonem schody zawdzięczają swój elegancki wygląd stożkowej formie strukturalnej.
13,7-metrowy, główny szyb windy jest obłożony samonośnymi panelami szklanymi, ze skośnie łączonych blach stalowych, w celu zwiększenia ogólnej lekkości i przejrzystości. Wnętrze kabiny windy składa się z czarnego szkła z trzech stron oraz ze szklanego sufitu.
Jako prelegent na GIS Warszawa 2014, Johannes Baar- Baarenfels będzie mówił o strukturze i znaczeniu – tym dynamicznym związku pomiędzy formą, miejscem i znaczeniem kultury w architekturze.
Spotkanie konferencyjne organizowane jest przez ABplus Events, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP.
Informacje i rejestracja:
www.warsaw.iegis.eu,
www.facebook.com/konferencje.architektoniczne
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 9/2014