Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Gdzie funkcjonalność spotyka się z estetyką
Data dodania: 26.02.14


Schody to konieczny element architektury wewnątrz domu, w którym znajduje się więcej niż jedno piętro. Istotny nie tylko ze względu na funkcję, ale coraz częściej jako komponent wykończenia wnętrza. A trendy w budowie schodów się zmieniają…

Schody uważane są coraz częściej nie tylko za element przestrzeni domowej, ale też ważny punkt architektoniczny. Mimo, iż niezmienną ich funkcją jest użytkowość, ich wygląd wpływa na wystrój i niejednokrotnie nadaje charakteru wnętrzom. W związku z tym, wybór form i materiałów używanych do produkcji schodów jest coraz większy.

 

2014-01-36-1

Najczęściej klienci decydują się na konstrukcje metalowe, bądź drewniane, których częstym uzupełnieniem jest szkło. Schody takie stają się nie tylko elementem przestrzeni domowej, ale też ważnym punktem architektonicznym (fot. Centrum Schodów w Plewiskach)

 

 

Jeszcze do niedawna budowało się je przeważnie z drewna, bądź zabudowywało się nim konstrukcje betonowe. Zdarza się, że schody o nowoczesnej formie, czy to drewnianej, czy metalowe, są tańsze w zakupie, niż obłożenie schodów betonowych.

Dziś, kiedy większą wagę przykłada się do wykończenia wnętrz, powstaje wiele nowoczesnych modeli schodów. Popularne są bardzo zróżnicowane rozwiązania konstrukcyjne. Są one coraz częściej usytuowane są w centralnych punktach domu, czy mieszkania, stanowią dekorację, czy wręcz są dopełnieniem aranżacji przestrzeni. Najczęściej klienci decydują się na konstrukcje metalowe, bądź drewniane. Najważniejsze jest jednak, by były one funkcjonalne, stabilne, a przy tym eleganckie.

Elegancji dodają rozwiązania lekkie i designerskie. Najmodniejsze od pewnego czasu są schody wykonane z połączenia kilku materiałów. Synkretyzm służy przede wszystkim estetyce. Do takich mieszanych układów należą między innymi schody drewnianometalowe. Bardzo popularne są modele z lekką konstrukcją metalową, w których schody wykonane są z twardego drewna krajowego, jak dąb, czy jesion, a poręcze ze stali nierdzewnej. Przestrzeń pomiędzy tralkami wypełniać może szkło hartowane. Taka forma to połączenie elegancji z przestrzennością.

Wygląd schodów zależy jednak nie tylko od materiału, z którego są wykonane ale również od miejsca przeznaczonego na ich usytuowanie oraz układu funkcjonalnego pomieszczeń. Firmy, które mają wieloletnie doświadczenie i specjalizują się w ich budowie, nie powinny mieć problemów z wpasowaniem się do każdego wnętrza.

 

Mikołaj Mielhorski

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i >elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 01/2014

 

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik