Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

SageGlass – szkło przyszłości
Data dodania: 07.12.16

Szkło na przestrzeni lat zmieniało swoją rolę w budownictwie, poczynając od funkcji dekoracyjnej. W czasach współczesnych jest materiałem wykorzystywanym powszechnie, nie tylko w produkcji okien. Dzięki unowocześnieniu techniki jego produkcji obecnie może być wykorzystywane w budynku w konstrukcji elewacji, ścian działowych czy też dachów.

 

Najnowsze rozwiązanie Vetrotech Saint-Gobain, szklenie elektrochromowe, wpisuje się w obecny trend architektoniczny wykorzystujący duże szklenia, a przy okazji daje niezwykłą funkcjonalność, pozwalającą na dowolne zmiany przejrzystości szyb. 

 

 

2016 12 44 1

 

 

Współczesny obraz miast przypomina labirynt ogromnych, szklanych biurowców, w których pracują tysiące ludzi. Spędzają oni w zamkniętych pomieszczeniach całe dnie, dlatego tak ważne jest dostarczenie im wystarczającej dawki światła.

 

Jego niedobór w dłuższej perspektywie może prowadzić do uczucia senności czy też pogorszenia samopoczucia. W związku z tym architekci starają się projektować duże, szklane konstrukcje, przez które do wnętrza dostawać się będzie jak najwięcej światła dziennego.

 

Całkowita przejrzystość elewacji powoduje jednak, że stanowią one coraz mniejszą osłonę przed nasłonecznieniem, które w niektórych sytuacjach bywa niepożądane. Tradycyjnie stosowane żaluzje i rolety niemal zupełnie izolują wnętrze budynku od naturalnego światła i nie zawsze są komfortowe w użyciu.

 

 Innowacyjne rozwiązanie VETROTECH Saint-Gobain, czyli szyby elektrochromowe SageGlass, pozwala na przyciemnienie szklenia budynku do optymalnej przezierności wymaganej w danym momencie.

 

 

2016 12 44 2

 

 

Technologia szklenia elektrochromowego była wykorzystywana już wcześniej na mniejszą skalę, choćby w przemyśle motoryzacyjnym w szyberdachach, czy też lusterkach wstecznych. To niezwykłe rozwiązanie polega na umieszczeniu specjalnej powłoki, wypełnionej cząsteczkami kryształów w postaci płynnej, pomiędzy dwiema taflami szkła.

 

W celu zmiany przejrzystości materiał jest poddawany działaniu niewielkiej energii elektrycznej powodującej zmianę właściwości optycznych szyby.

 

 

2016 12 44 3

 

 

(...)

 

Nasze rozwiązanie pozwala na dopasowanie stopnia przejrzystości szklenia do panujących warunków atmosferycznych za pomocą jednego kliknięcia. SageGlass daje do wyboru 4 fazy przejścia od przejrzystej poprzez lekkie, średnie i całkowite przyciemnienie tafli szklenia – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału, VETROTECH Saint-Gobain International AG w Polsce.

 

Szklenie elektrochromowe niweluje dokuczliwe ciepło i silne promienie słoneczne, a zarazem nie pozbawia osób wewnątrz budynku dostępu do naturalnego światła, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych osłon okiennych. Pozwala również na tworzenie dużych konstrukcji dachowych i elewacyjnych w pełni wykonanych ze szkła, które wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne oraz umożliwia realizacje ambitnych koncepcji projektantów.

 

Najlepsi z nich już na etapie projektowania budynków starają się zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby naturalne światło odgrywało w nim autonomiczną rolę. SageGlass rozszerza wachlarz możliwości, jaki otrzymuje architekt, ponieważ za sprawą szklenia elektrochromowego można dowolnie ingerować, które partie budynku przyciemnić w danym momencie.

 

Duży dostęp do naturalnego światła jest szczególnie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka i pozwala utrzymać dobre samopoczucie oraz koncentrację ludzi pracujących w pomieszczeniach. Szklenie SageGlass zapewnia o 20% jaśniejsze wnętrza klas szkolnych czy bibliotek, co pomaga w lepszym przyswajaniu informacji. Potwierdzają to wyniki badań wskazujące, że uczniowie znajdujący się w pomieszczenia lepiej oświetlonych uczą się szybciej o niemal 25%. Szyby elektrochromowe chronią ponadto przed oślepiającym słońcem oraz zbytnim nagrzaniem wnętrza. Ich montaż w szpitalach i budynkach o zastosowaniu medycznym pozwala utrzymać optymalne warunki do lepszej kuracji znajdujących się w nich pacjentów.

 

SageGlass to rewolucyjne rozwiązanie, które zwiększa komfort użytkowania budynków. Dzięki zastosowaniu naszej technologii, której zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż to potrzebne do pracy żarówki 60 W, możemy dowolnie zaciemniać lub rozjaśniać wybrane strefy szklenia zastosowanego w budynku. Daje to możliwości zaaranżowania w wybranych miejscach przestrzeni do pracy i wypoczynku wedle własnych preferencji – dodaje Grzegorz Sołtys.

 

 

2016 12 45 1

 

 

Zastosowanie szklenia elektrochromowego w biurowcach pozwala na stworzenie optymalnych warunków dla pracowników. Funkcja przyciemnienia jedynie wybranych stref umożliwia zmianę właściwości optycznych szyb ze względu na kąt padania promieni słonecznych. Dzięki temu w przeciągu kilku minut przyciemnimy szyby znajdujące się w pokoju konferencyjnym, gdzie ma zostać wyświetlona prezentacja czy film szkoleniowy. 

 

Ponadto, wykorzystując najnowsze technologie istnieje możliwość zarządzania systemem przyciemnień z poziomu urządzeń mobilnych. Podnosi to w znaczącym stopniu jego funkcjonalność, ponieważ kontrola odbywać się może z dowolnego miejsca w budynku jak i poza nim. 

 

Produkt VETROTECH Saint-Gobain pomaga architektom w urzeczywistnieniu ich nieszablonowych wizji za sprawą możliwości wykonania szklenia SageGlass w wielu niestandardowych kształtach: trapezach, równoległobokach czy też trójkątach o różnej wielkości. Dlatego może ono być wykorzystywane w oryginalnych projektach instytucji kulturalnych, których ekstrawagancki wygląd podkreślać będzie przeznaczenie budynku.

 

 

2016 12 45 2

 

 

Szyby elektrochromowe są także niezwykle wytrzymałe, a ich jakość gwarantowana jest przez bogate doświadczenie firmy w produkcji wysokiej jakości specjalistycznego szklenie dla budownictwa. Ponadto, ich solidność potwierdzona została przez wyniki rozmaitych testów przeprowadzonych przez niezależne instytucje, m.in. Departament Energii Stanów Zjednoczonych, który badał ich odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków atmosferycznych. 

 

Współczesne budownictwo zmierza w kierunku, z jednej strony – ciągłego podnoszenia komfortu budynków, z drugiej – ich bezpieczeństwa. Szklenie elektrochromowe VETROTECH Saint-Gobain jest przykładem, że oba te trendy są możliwe do połączenia w ramach jednego produktu, który dostosowuje się do indywidualnych preferencji ich użytkowników.

 

 

Artur Cheba

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2016

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec