Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Uszczelki jako element designu? Konkurs „DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII” rozstrzygnięty!
Data dodania: 08.11.18

 Fotel ogrodowy, biżuteria, maty sensoryczne wykonane z uszczelek – to tylko niektóre z finałowych prac, przygotowanych w ramach konkursu „DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII” zorganizowanego przez firmę AIB i Wydział Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Z wyrobów AIB, które na co dzień uszczelniają i izolują, powstały innowacyjne projekty, prezentujące nowatorskie podejście do sposobów wykorzystania uszczelek. Zwycięzców konkursu ogłoszono 27 września 2018 roku, podczas jubileuszu 25-lecia AIB w Hotelu Gołębiewski**** w Wiśle.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII Fotel AR500 


W lutym bieżącego roku firma AIB – producent wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych – nawiązała współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczelnia zorganizowała konkurs „DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII”, dedykowany studentom Wydziału Wzornictwa, którego mecenasem została marka AIB.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII Gasket AIB desk

 

Zadaniem było zaprojektowanie nowej formy, np. przedmiotu sztuki użytkowej, z wykorzystaniem wybranych materiałów dostępnych w ofercie AIB, przygotowanie projektu z zakresu designu lub wynalezienie nowego zastosowania dla produktów i technologii marki.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII III miejsce


Studenci wykazali się dużą kreatywnością – efekt ich twórczości to oryginalne prace o niekonwencjonalnym wzornictwie i wyszukane pomysły na użycie produktów. Niemal we wszystkich projektach uszczelki stały się widocznym elementem designu.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII II miejsce

 

W ramach konkursu przygotowano m.in. fotel ogrodowy nawiązujący do wieloletniej tradycji wiklinowych koszy plażowych, funkcjonalny projekt biurka do pracy z komputerem, kolekcję minimalistycznej i nowoczesnej biżuterii, maty sensoryczne do ćwiczeń rehabilitacyjnych, sensomotorycznych i masażu stóp, torebki damskie oraz propozycję koncepcji marketingowej.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII I miejsce


Spośród wszystkich zgłoszonych projektów jury konkursowe wybrało 10 najlepszych. Wyróżnione prace można było oglądać w głównej sali wystawowej Wydziału Wzornictwa ASP, na wystawie zorganizowanej z okazji jubileuszu tej uczelni. Następnie, po długich obradach, wyłoniono trzech laureatów.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII uszczelki sensoryczne


Pierwsze miejsce w konkursie „DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII” zdobyła Izabella Krawczyk, za projekt „AIB to coś więcej niż uszczelki…”. Autorka wykorzystała elastyczność i termoplastyczność uszczelek AIB, aby przygotować z nich materiał o niezliczonych możliwościach zastosowań i praktycznie dowolnym kształcie. – Uszczelki AIB okazały się bardzo plastycznym materiałem.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII wreczenie nagrod 1

 

Zarówno szeroki zakres tworzyw, ogromna różnorodność kolorystyczna, jak i właściwości termoplastyczne uszczelek umożliwiły mi stworzenie rozwiązań, które mogą być użyte w zupełnie innych przestrzeniach niż na co dzień wykorzystywane są produkty AIB – mówi Izabella Krawczyk – Zaprojektowałam biżuterię, podkładki pod napoje, poszetki do męskich marynarek, a możliwość nadawania fantazyjnych kształtów oraz piękny abażur materiału, pozwoliły na zabawę światłem i kreowanie oryginalnych lamp, które mogą stać się elementem wyposażenia wnętrz.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII wreczenie nagrod 2


Autorką pracy, która zajęła drugie miejsce jest Aleksandra Gos. Przygotowała ona kolekcję minimalistycznej, nowoczesnej biżuterii, ukazującej ukryte piękno produktów AIB – „KB-10 Jewellery”. Trzecie miejsce przyznano Agnieszce Renes, za projekt „Fotel AR500” – fotel ogrodowy służący do wypoczynku wykonany z uszczelek AIB, nawiązujący do wieloletniej tradycji wiklinowych koszy plażowych.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII wreczenie nagrod 3


Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali zorganizowanej podczas Jubileuszu 25-lecia AIB w Hotelu Gołębiewski**** w Wiśle. – Uczestnicy „DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII” to ludzie pełni pomysłów, z pasją opowiadający o swoich pracach i możliwościach ich dalszego wykorzystania. Cieszę się, że mogliśmy współpracować przy tym innowacyjnym projekcie.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII wreczenie nagrod 4

 

Myślę, że kooperacja nauki z biznesem przyniosła bardzo pozytywne efekty – powiedział Maciej Ślączka, Prezes Zarządu AIB. Wraz z Maciejem Ślączką, nagrody dla studentów wręczył prof. Wojciech Wybieralski z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII wystawa prac 1


Finałowe prace zostały także zaprezentowane w formie specjalnej wystawy, wzbudzając ogromne zainteresowanie uczestników wydarzenia, w którym – oprócz przedstawicieli Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych – wzięli także udział partnerzy firmy AIB oraz jej pracownicy, przedstawiciele organizacji branżowych, władz samorządowych, a także dziennikarze.

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII wystawa prac 2


Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wręczenia nagród!

 

20181009aAIB 25 lat ASP DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII zwycieska praca

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także