Stykamy się z nimi na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są w wielu przedmiotach codziennego użytku: od samochodów po zraszacze ogrodowe. Trwałość urządzeń wokół nas zależy od trwałości zastosowanych w nich uszczelek.

 


Uszczelka pełni niezwykle ważną funkcję w niejednym urządzeniu. Nie bez powodu można określić ją sercem wyrobu, w którym się znajduje. Podobnie jak mięsień sercowy, nieustannie pracuje. Dzięki swoim właściwościom, wypełnia przestrzeń pomiędzy dwoma powierzchniami, do których przylega.

 

20140311 aib uszczelki chemia 1a

 

Przeważnie jest niewidoczna, dlatego często o niej zapominamy. Tymczasem bez możliwości zaizolowania okien czy drzwi lodówki, nasze codzienne życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

 


W każdym domu
Uszczelki znajdują się bez wątpienia w każdym domu. Są stosowane w większości sprzętów AGD. Przykładu nie trzeba szukać daleko – wystarczy przyjrzeć się własnej lodówce. To między innymi dzięki uszczelkom możliwe jest utrzymanie niskiej temperatury w jej wnętrzu.

 

Jednocześnie jej elastyczność i trwałość pozwala na to, że bez problemu sięgniemy po wieczorną przekąskę. Z uwagi na procesy produkcyjne, w niejednym urządzeniu izolacja została zamontowana na stałe. Dlatego im lepszej jakości zastosowano w nim uszczelkę, tym dłużej dany sprzęt będzie nam służyć. Elementy uszczelniające można znaleźć także w pralkach, mikrofalówkach czy sokowirówkach.

 

20140311 aib uszczelki chemia 2a


Ciepłe okna, gruby portfel
Zalety uszczelek docenimy, gdy (za wyposażonym w nie) oknem panuje niska temperatura. Kto z nas nie chce czuć się w domu komfortowo? Dzięki dobrze zaizolowanej stolarce, nawet w mroźniejsze wieczory nie będziemy musieli zakładać wełnianego swetra czy kłaść koca na parapecie.

 

Materiał, z którego wykonana jest uszczelka, zabezpiecza nie tylko przed wnikaniem deszczu, ale i ogranicza strumień powietrza napływającego do wnętrza pomieszczenia. Redukuje tym samym nieprzyjemne uczucie przeciągu. Dobrze uszczelnione okna pozwalają na znaczące ograniczenie zużycia energii grzewczej. Oznacza to spory zysk dla naszego portfela – rachunki za ogrzewanie należą bowiem do najwyższych opłat w niejednym domowym budżecie.


Najważniejszy element silnika
O znaczeniu uszczelek doskonale wiedzą dobrze poinformowani kierowcy oraz mechanicy. Zdają sobie oni sprawę z faktu, że bez uszczelki niemożliwa jest praca żadnego samochodu. Element ten zapewnia przede wszystkim izolację między głowicą a blokiem silnika. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to mało istotna funkcja.

 

Dopiero, gdy zdamy sobie sprawę, że na uszczelkę w silniku może działać ciśnienie wynoszące kilkaset barów, a temperatura gazów powstających w efekcie spalania sięga ponad 2 tys. stopni Celsjusza, okazuje się, jak niezwykłym jest ona materiałem. W przypadku awarii tego elementu może dojść nawet do zatarcia jednostki napędzającej nasze auto. Dlatego żywotność nawet najpotężniejszego silnika w luksusowym samochodzie zależy wyłącznie od jakości zastosowanych w nim, niewielkich uszczelek.


Polacy nie gęsi…
Skąd się biorą uszczelki? Często można spotkać się z opinią, że produkowane są wyłącznie za granicą. Nic bardziej mylnego! Jeden z najlepszych producentów uszczelek w Europie to polska firma z Knurowa, AIB. Producent ten współpracuje m. in. z największymi polskimi firmami z branży stolarki budowlanej w naszym kraju. AIB ma własny dział badań i rozwoju.

 

– Nasze uszczelki są nowoczesne i ekologiczne. Większość produktów składa się z surowców, które można powtórnie wykorzystać – komentuje Michał Michałowicz, ekspert firmy. Dewizą AIB jest sformułowanie „ciepły kontakt”, które oznacza, że większość wyrobów produkowana jest specjalnie na zamówienie klienta i w oparciu o jego ściśle określone potrzeby.

 

Tym samym są idealnie dopasowane do konkretnego towaru. Korzystamy na tym my – ostateczni użytkownicy. – „Szyta na miarę”, czyli zaprojektowana zgodnie z odpowiednimi standardami uszczelka przekłada się na większą żywotność wyposażonego w nią produktu – dodaje Michał Michałowicz.

 


Współczesny człowiek styka się z uszczelkami niemal na każdym kroku. Jednak rzadko kiedy zdaje sobie z tego sprawę. Nowoczesne elementy izolacji stały się tak powszechne, że w zasadzie trudno wyobrazić sobie świat bez nich. Z pozoru prosta uszczelka jest doskonałym przykładem tego, jak osiągnięcia nowoczesnej chemii pozytywnie wpływają na nasze życie.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.