Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Cisza! Potrzebuję pomyśleć....
Data dodania: 26.08.19

Za rozdrażnienie, brak koncentracji i niezdolność do realizacji zadań przez pracowników biurowych w większości przypadków odpowiedzialny jest hałas. W badaniu „Co to za dźwięk” ponad połowa ankietowanych określiła miejsca swojej pracy jako „głośne”.

 

20180412 RW-RF PHO 006098

 

Pracujący w pomieszczeniach typu open space nie mogą skoncentrować się na zadaniach z powodu hałasu. W badaniu „Co to za dźwięk”[1], które przeprowadzono wśród pracowników biur w Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ponad połowa ankietowanych określiła miejsca swojej pracy jako „głośne”.

 

Ankietowani stwierdzili, że hałas w miejscu pracy utrudnia koncentrację i obniża wydajność, przez co nie są w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału na rzecz pracodawcy. Większość osób potwierdziło też, że hałas w biurze zwiększa poziom stresu i rozdrażnienia.

 

20180504 RW-RF PHO 006166

 

Na liście najbardziej przeszkadzających dźwięków, na pierwszych miejscach badani wskazywali: rozmowy współpracowników (71% ankietowanych), rozmowy telefoniczne (67%), dzwonki telefonów (62%) i ludzie chodzący wokół nich (54%).

 

W Polsce

„Hałas jest najpowszechniej występującym czynnikiem szkodliwym środowiska pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. w warunkach zagrożenia hałasem pracowało 187,5 tys. osób, co stanowiło więcej niż 45,6% ogólnej liczby pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi środowiska pracy” – podaje na stronie Centralny Instytut Ochrony Pracy[2], który zbadał stan zagrożenia hałasem w środowisku pracy w Polsce na podstawie danych GUS publikowanych w latach 2015 – 2017 w ramach serii „Warunki pracy”.

 

Biura

Choć badania GUS obejmowały różne zakłady pracy, to właśnie w biurach akustyka może mieć największe znaczenie dla dyspozycji intelektualnej pracownika i jego efektywności. To tu większość zadań wymaga przeprowadzenia procesów analitycznych i logicznego myślenia, co jest bardzo utrudnione zwłaszcza w przestrzeniach typu open space, w których poziom hałasu według danych GUS wynosi średnio ok. 60-65 decybeli. Eksperci podkreślają, że hałas na poziomie 55-60 decybeli zniechęca pracowników do rozpoczęcia trudnego zadania.

 

Środki zaradcze na hałas w pracy

Zapytani o sposoby radzenia sobie z nadmiernym hałasem w pracy uczestnicy badania „Co to za dźwięk” wskazywali najczęściej: zakładanie słuchawek lub pracę zdalną z domu. Okazało się bowiem, że mimo zgłaszania pracodawcom problemów, ci nie są zainteresowani ich rozwiązaniem, ignorując wpływ dobrego samopoczucia pracownika na jego efektywność i wyższą wydajność firmy.

 

„To problem braku świadomości” – mówi Marta Blachani z Rockfon. „We wszystkich miejscach, gdzie od użytkowników wymaga się pracy umysłowej, należy zadbać o odpowiednie warunki. Bardzo ważne jest by pomieszczenia, zwłaszcza w szkołach i biurach były przygotowane pod kątem umożliwienia użytkownikom koncentracji i skupienia.

 

Wiemy, że odpowiednia aranżacja, kolorystyka i akustyka to bardzo ważne aspekty dla naszego mózgu, a wszelkie działania zmierzające do poprawy warunków pracy zwracają się w postaci czystego zysku (w firmach) i lepszych wyników w nauce (w szkołach)”.

 

Aby poprawić warunki akustyczne w miejscu pracy współcześnie wystarczy wdrożenie odpowiednich rozwiązań w postaci elementów wnętrz. Eksperci podkreślają, by nie rezygnować z pomieszczeń open space z uwagi na ich docenianą przez pracowników zaletę w postaci możliwości współpracy zespołowej. Rockfon pomaga dobrać odpowiednie rozwiązania akustyczne obniżające poziom hałasu w miejscu pracy.

 

20190808rockfon halas1

 

***

O Rockfon

Rockfon jest wiodącym dostawcą akustycznych rozwiązań sufitów i ścian ze skalnej wełny mineralnej oraz systemów do ich podwieszania. Kompletne rozwiązania oferowane przez Rockfon są szybkim i prostym sposobem kreowania pięknych oraz komfortowych wnętrz. Trwałe i łatwe w montażu, chronią ludzi przed hałasem i rozprzestrzenianiem się ognia, rozprowadzają naturalne światło, ograniczając zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, a także przyczyniają się do powstawania budynków zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Poprawiając komfort akustyczny i wykorzystanie naturalnego oświetlenia wpływają na optymalny mikroklimat wnętrz oraz dobre samopoczucie użytkowników. Rozwiązania Rockfon stosowane są we wszystkich rodzajach budynków, zarówno nowych jak i modernizowanych: w obiektach biurowych, hotelowych, handlowych, sportowych, edukacyjnych, służby zdrowia, przemysłowych, jak również w apartamentach i rezydencjach. Są rekomendowane do obiektów starających się o eko-certyfikaty w systemach LEED i BREEAM.

 

Rockfon jest częścią międzynarodowego koncernu ROCKWOOL International Group - największego na świecie producenta materiałów ze skalnej wełny mineralnej, z siedzibą w Danii. Grupa ROCKWOOL zatrudnia ponad 10000 pracowników w 40 krajach i jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic Exchange w Kopenhadze.

W Polsce marka Rockfon jest obecna od 1994 roku. Od 2005 roku jej wyroby produkowane są w fabryce w Cigacicach, skąd są eksportowane na rynki Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dodatkowo rozwiązania akustyczne Rockfon produkowane są w zakładach w Holandii, Francji i Rosji.

[1] zrealizowane przez Radius Global Market Research w okresie 12-28 września 2018 r. na zlecenie firmy Interface

[2] https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P620059861340178661073&html_tresc_root_id=32274&html_tresc_id=300002126&html_klucz=32274&html_klucz_spis=