Warkot silników, ryk klaksonów, huk robót drogowych, gwar rozmów przechodniów mieszający się z donośną muzyką z aut, miejsc publicznych czy domów sąsiadów. To odgłosy, które przestały być domeną wyłącznie wielkiego miasta i jego ścisłego centrum.

 

Hałas, jako nowe zanieczyszczenie, zatruwa dziś także z pozoru spokojne osiedla czy podmiejskie tereny i towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Architekci i producenci materiałów budowlanych podejmują się czynnej walki z problemem niewystarczającego komfortu akustycznego, a ich oręż stanowi w szczególności wysokiej jakości szkło akustyczne.

 

2021 12 08 1

 Villa Metro w Warszawie. Pracownia DA Dziuba Architekci. Zastosowane szkło: COOL-LITE SKN 176 II STADIP PROTECT 55.2, COOL-LITE SKN 176 II STADIP PROTECT SILENCE 55.2. Fot. Saint-Gobain

 

Z naukowego punktu widzenia hałasem nazywa się dźwięki o zbyt wysokim natężeniu w danym miejscu i chwili, które nie wchodzą w skład tzw. tła akustycznego – zespołu odgłosów stale obecnych w otoczeniu. Ludzkie ucho potrafi rejestrować dźwięki w zakresie od 0 dB (próg słyszalności) do 134 dB – poziomu uznawanego za próg bólu. Człowiek rozpoznaje zmianę natężenia dźwięku o 1-2 dB. Z kolei różnica o 8-10 dB jest już odbierana jako dwukrotne zwiększenie hałasu.

 

Bodźce dźwiękowe o nadmiernej intensywności są kłopotliwe nie tylko z uwagi na wrażliwy zmysł słuchu człowieka, ale również fakt, iż broniąc się przed nimi, organizm musi zużywać dużo większe niż zwykle pokłady energii. Długotrwałe przebywanie w hałaśliwym środowisku z czasem prowadzi więc do przeciążenia, a w konsekwencji – problemów zdrowotnych i rozwoju chorób, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. I choć percepcja brzmień jest kwestią indywidualną, istnieje szereg norm, które jasno określają, powyżej jakiego progu decybeli dźwięk klasyfikujemy jako szkodliwy.

 

2021 12 08 2

 

Poziom natężenia odgłosów, przy którym większość z nas zaczyna odczuwać dyskomfort, wynosi 55 dB. Ekspozycja na hałas o sile ponad 75 dB ma negatywny wpływ na układ krążenia i układ nerwowy, powoduje rozdrażnienie, dekoncentrację i przewlekły stres. Przy 90 dB może dojść do ubytku słuchu, zaś przy 120 dB i wyżej – trwałego jego uszkodzenia. Normy dla hałasu środowiskowego reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

 


Na obszarze zabudowanym w ciągu dnia nie powinien on przekraczać 60 dB, zaś w nocy 50 dB. Z kolei w obiektach mieszkalnych wartości te powinny mieścić się w granicach 40 dB w dzień oraz 30 dB w porze nocnej. Przepisy jasno wskazują, jakie warunki techniczne z zakresu izolacji akustycznej muszą spełniać inwestycje oraz jak należy usytuować obiekty, aby zapewniały ich użytkownikom zadowalające warunki do pracy, nauki i wypoczynku.

 

W czasach, gdy urbanizacja nabiera zawrotnego tempa, które wymusza na społeczeństwie zmianę stylu życia i funkcjonowanie na najwyższych obrotach, a w miastach i na obrzeżach robi się tłoczno i głośno, miejsca sprzyjające regeneracji oraz wyciszeniu są wręcz na wagę złota.

 

Świadomość konsekwencji zdrowotnych płynących z ekspozycji na hałas sprawia, że coraz baczniej przyglądamy się środowisku panującemu we wnętrzach budynków – domach, miejscach pracy, szkołach czy obiektach użyteczności publicznej, w których spędzamy obecnie blisko 90% doby.

 

2021 12 08 3

 

Oaza spokoju pośród betonowej dżungli
Komfort akustyczny we wnętrzach to pojęcie, które na stałe zagościło w słowniku architektów, firm wykonawczych oraz producentów materiałów budowlanych, obok tak istotnych kwestii, jak bezpieczeństwo, komfort termiczny czy dostęp do światła dziennego oraz czystego powietrza.

 

W przypadku nowego budownictwa, obowiązuje sześć norm opisujących wymagania dla pełnej ochrony przed hałasem, które muszą być bez wyjątku przestrzegane, aby zarówno obiekty mieszkalne, jak i użyteczności publicznej, charakteryzowały się odpowiednią izolacyjnością akustyczną. Przepisy te znajdziemy w Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690 wraz z późniejszymi zmianami (tekst jednolity Dz. U. 2015 poz. 1422, załącznik 1); dotyczą one nie tylko procesu wznoszenia czy modernizacji inwestycji, ale i etapu projektowania oraz późniejszej eksploatacji budynku.

 

Jednak, jak wynika z raportu „Polska w Decybelach” opublikowanego jesienią 2020 roku przez Grupę Saint-Gobain oraz Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, stan akustyczny poddanych badaniu obiektów oraz instytucji (szkół, uczelni wyższych, biurowców) niestety nadal pozostawia wiele do życzenia.

 

Doświadczenie to pokazało, jak istotne jest świadome projektowanie i dobór odpowiednich materiałów budowlanych. A te, dzięki nieustannemu rozwojowi technologii, mogą pochwalić się coraz lepszymi parametrami akustycznymi. Należy przy tym pamiętać, że na izolacyjność akustyczną przegrody zewnętrznej pracują jednocześnie wszystkie jej elementy, dlatego w celu zapewnienia użytkownikom jak najwyższego komfortu akustycznego, konieczne jest zwrócenie uwagi na właściwości stolarki okiennej – w tym przeszkleń.

 

Rzuć wszystko i… wybierz „ciche” szkło!
Przegroda zewnętrzna powinna tłumić dźwięki z zakresu 100 – 4000 Hz. By szkło skutecznie niwelowało hałas, który dociera do wnętrza, wartość jego izolacyjności akustycznej Rw powinna wynosić ok. 40 dB w przypadku inwestycji zlokalizowanej mieście oraz ok. 20 dB w dla obiektu znajdującego się na terenie podmiejskim.

 

Na izolacyjność akustyczną ogromny wpływ ma rodzaj i grubość zastosowanego szkła oraz szerokość ramek dystansowych czy rodzaj wypełnienia przestrzeni międzyszybowej. Jednolite szkło o większej grubości (a tym samym – ciężarze), będzie lepiej absorbowało wibracje dźwiękowe niż analogiczne szkło o mniejszej grubości.

 

Jeszcze efektywniej z redukowaniem przenoszonych drgań poradzi sobie pakiet szybowy jedno- lub dwukomorowy z (odpowiednio) dwiema lub trzema taflami o asymetrycznych grubościach. Najbardziej skuteczna w walce z hałasem jest szyba zespolona asymetryczna, zawierająca szkło laminowane akustycznie STADIP PROTECT SILENCE. To rozwiązanie zdecydowanie króluje wśród „cichych okien”.

 

Dzięki umieszczonej między jego taflami, specjalnej folii akustycznej PVB SILENCE, szkło laminowane STADIP PROTECT SILENCE posiada dodatkowe właściwości dźwiękoizolacyjne i pozwala niemal całkowicie wytłumić szczyt dźwięku w pobliżu częstotliwości krytycznej. Produkty należące do gamy STADIP PROTECT SILENCE są zgodne z wymaganiami norm PN-EN 14449, PN-EN ISO 12543 oraz PN-EN 12758 i posiadają znakowanie CE.

 

Wykorzystując szyby zespolone ze szkłem laminowanym akustycznie działamy jednocześnie na kilku płaszczyznach, jesteśmy bowiem w stanie zagwarantować użytkownikom nie tylko komfort termiczny i wizualny we wnętrzach (zgodnie z WT21), ale również akustyczny oraz bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

 

Z uwagi na przewidywania specjalistów, iż do 2050 roku ponad 70% globalnej populacji będzie mieszkać w miastach, kwestie wznoszenia komfortowych budynków umożliwiających funkcjonowanie z dala od dokuczliwych dźwięków to kwestia wręcz priorytetowa. Nowoczesne inwestycje są dowodem na to, że po upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku nie trzeba niezwłocznie wyjeżdżać w Bieszczady. Wystarczy postawić na wysokiej jakości szkło akustyczne, które pozwoli użytkownikom złapać oddech nawet w samym sercu miejskiej dżungli. 

 

Monika Naczeńska
Marketing Manager Saint-Gobain Glass

 

2021 12 08 4

 

2021 12 28 5

 (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2021
 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.