Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

OknoPlus zawsze w trendzie – okna do wnętrz skandynawskich
Data dodania: 14.03.20

Proste, przytulne i funkcjonalne wnętrza, które się nigdy nie starzeją – za to kochamy styl skandynawski, będący od lat „stałym punktem programu” w trendach aranżacyjnych.

 

Ci, którzy się właśnie urządzają prawdopodobnie – w 7 przypadkach na 10 – postawią na taką stylistykę lub przynajmniej jej elementy. OknoPlus też na nią stawia i podpowiada, jakie okna współgrają z tym „klimatem”.

 

20200303oknolus 134

 

Niezależnie od tego, które oblicze skandynawskiego stylu wybieramy, bo na przestrzeni ostatnich dekad doczekał się on już niejednej odsłony, zawsze liczy się w nim światło, przestrzeń, harmonia, prostota, funkcjonalność... Takie też muszą być okna do wnętrz scandi, aby aranżacja była przyjazna i ponadczasowa.

 


Mniej profilu więcej światła
Wnętrza w stylu skandynawskim są zwykle jasne, ale i mocno doświetlone. Obowiązkowo umieszcza się w nich kilka źródeł światła sztucznego, jednak tym, co stanowi clou rozświetlenia takiej aranżacji, jest oczywiście duże, najlepiej nieprzysłonięte niczym okno. Im więcej promieni słonecznych przedostaje się do środka i odbija od jasnych powierzchni ścian, podłogi czy mebli, tym lepiej.

 

Na tym między innymi polega „magia” skandynawskich wnętrz, która sprawia, że czujemy się w nich tak dobrze. To właśnie z powodu światła, które pozytywnie wpływa na naszą psychikę i którego potrzebujemy na co dzień do normalnego, prawidłowego funkcjonowania.

 

20200303oknolus 134a

 

Doskonałym wyborem zapewniającym maksymalną ilość światła w pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim jest Morlite z szybą Eclaz – podpowiada Tomasz Kurek, doradca klienta OknoPlus.

 

Okno to, w porównaniu ze standardowymi konstrukcjami, ma niezwykle smukły profil (jego wysokość to tylko 103 vs „zwyczajowe” 118 mm), a szyba znacznie większą (bo nawet 77%) przezierność niż inne dostępne obecnie na rynku.

 

Minimum PVC, duże przeszklenie plus właściwości tego szkła sprawiają, że do wnętrza dociera zauważalnie więcej naturalnego światła, co potęguje nie tylko wrażenie jasności, ale i przestronności pomieszczenia.

 

 

Prosty ale elegancki design
Elegancka i uniwersalna zarazem prostota designu, tak charakterystyczna dla skandynawskiej stylistyki, przejawia się niemalże w każdym aspekcie aranżacji wnętrza. Dominują tu uproszczone formy mebli, ogranicza się dekoracje, liczbę pojawiających się w wystroju kolorów etc.

 

Przestrzeń musi być użyteczna, a nie przeładowana, aranżacja uporządkowana i harmonijna. Takie minimalistyczne podejście pomaga tworzyć miejsca, w których łatwiej się nam pracuje i lepiej odpoczywa. Można się w nich skupić, ale i zrelaksować. Ta prostota i elegancja formy pojawiają się również w systemach okiennych.

 

20200303oknolus 134b

 

Najmodniejsze obecnie konstrukcje to właśnie te idealne do stylu skandynawskiego: proste, piękne i eleganckie – mówi Tomasz Kurek. Jest więc w czym wybierać.

 

Ascetyczne wręcz, aluminiowe profile, gładkie przeszklenia bez szprosów, ramy okienne ukryte w ścianie, okucia schowane w ramie, narożne okna klejone, w których tafle szkła łączą się ze sobą pod kątem prostym, bez szerokiego łącznika zakłócającego elegancję takiej formy, okna z ukrytym skrzydłem czy te z klejonym panelem szklanym… To tylko niektóre z licznych przykładów produktów

 

OknoPlus dobrze wpisujących się w nowoczesne style architektoniczne i aranżacyjne – w tym także w scandi.

 


Innowacyjna funkcjonalność
Aranżacje skandynawskie są nie tylko proste i eleganckie czy miłe dla oka, ale także bardzo praktyczne. Poszczególne elementy wystroju „są po coś” – mają nam ułatwiać i/lub uprzyjemniać życie.

 

Funkcja dekoracyjna to zwykle trochę za mało. Komfort i funkcjonalność są podstawą w tym stylu. Sprawdzają się więc rzeczy wielofunkcyjne i różnego rodzaju innowacyjne rozwiązania, z których chętnie korzysta się na co dzień. Wnętrze jest tu zdecydowanie dla domownika, a nie odwrotnie.

 

20200303oknolus 134c

 

Zgodnie z ideą „skandynawskiej” funkcjonalności i wygody, OknoPlus proponuje nowoczesne rozwiązania technologiczne „zaszyte” w systemach okienno-drzwiowych, które zapewniają wysoki komfort korzystania z nich – dodaje T. Kurek.

 

Mam tu na myśli choćby innowacyjne konstrukcje, jak Morlite Vision, które – mimo swoich wielkich gabarytów – otwierają się niezwykle lekko, albo okucia Comfort umożliwiające wentylację pomieszczenia przy zaryglowanej pozycji okna zabezpieczającej jednocześnie przed intruzami.

 


Mocny akcent kolorystyczny
Skandynawskie wnętrza bazują na naturalnych barwach, choć w niektórych odmianach tego stylu przewijają się także kolory z zupełnie innej palety (jak między innymi złoto w scandi chic).

 

Najczęściej jednak są to barwy, które spotykamy w naturze. Jest więc odcień drewna, błękit nieba, szarość kamienia i tym podobne. W kontrastujących z tym akcentach wystroju skandynawskiego pojawiają się natomiast barwy mocniejsze: czerń, czerwień czy grafit.

 


Takim mocniejszym akcentem kolorystycznym we wnętrzu o skandynawskiej stylistyce może być na przykład okno – podsuwa doradca z OknoPlus. Profile wykonuje się obecnie praktycznie w dowolnym kolorze. Dobrze może tu wyglądać zarówno drewnopodobna okleina, jak i tradycyjna biel, ale znacznie ciekawszy efekt daje z pewnością antracyt lub nawet czarny profil okna.


***
Styl skandynawski i różne jego odmiany od ubiegłego wieku dominują w trendach aranżacyjnych, bo rozwiązania charakterystyczne dla tej stylistyki są ponadczasowe. Prostota jest uniwersalna i elegancka, a funkcjonalność zawsze potrzebna. O okna dobrane do aranżacji skandynawskiej również możemy być spokojni. Ich design i innowacyjność to opcja na długie lata.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik