3 Lutego w Poznaniu odbyła się największa w Polsce konferencja poświęcona budownictwu w standardzie pasywnym pt.: „Od budownictwa pasywnego do budownictwa powszechnego.” Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny zgromadziło ponad 200 uczestników.

 

20160224Konferencja2016

 


Konferencja została podzielona na 4 sekcje tematyczne:
1. Kompleksowa termomodernizacja
2. Budynki użyteczności publicznej
3. Jednorodzinne budynki mieszkalne
4. Instalacje w budownictwie pasywnym

 

20160224Konferencja2016 DSC 0178

 


Konferencję rozpoczęła pani Senator Jadwiga Rotnicka, która przypomniała o znaczeniu efektywności energetycznej w budownictwie przy rozwiązywaniu współczesnych wyzwań takich jak zanieczyszczenie powietrza, globalne zmiany klimatu, tworzenie nowych miejsc pracy, czy bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu. W części związanej z kompleksową termomodernizacją przedstawiciel NFOŚiGW – Paweł Bartoszewski, przedstawił nowy program dofinansowania dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych – Ryś.

 

20160224Konferencja2016 DSC 0222

 

Prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny (WiDP) – Bartosz Królczyk zaprezentował europejski standard termorenowacji – EnerPHit stosujący zasady i technologie wykorzystywane w budownictwie pasywnym. Na koniec Tomasz Pyszczek z biura Architektura Pasywna podzielił się doświadczeniami z projektu termomodernizacyjnego laboratorium edukacyjno-badawczego OZE w Miękini.

 

20160224Konferencja2016 DSC 0237


Drugą część konferencji rozpoczął Prezes WiDP opisując rolę standardu pasywnego w realizacji polityk samorządowych dotyczących poprawy efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej, rewitalizacji, wzmacniania konkurencyjności i innowacyjności gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Pan Paweł Bartoszewski z NFOŚiGW omówił następnie funkcjonowanie i efekty programu Lemur służącego dofinansowaniu nowych inwestycji niskoenergetycznych budynków użyteczności publicznej.

 

20160224Konferencja2016 DSC 0243

 

Następnie architekt – Tomasz Pyszczek zaprezentował przykłady budynków użyteczności publicznej w standardzie pasywnym w tym zero-energetyczny budynek produkcyjno-biurowy pod Krakowem. Na zakończenie tej sesji, Michał Chwastek – zastępca burmistrza Słomnik omówił procedurę przetargową stosowaną przez jego gminę przy realizacji inwestycji w budynki użyteczności publicznej w standardzie pasywnym.

 

20160224Konferencja2016 DSC 0306

 

Trzecia część konferencji, dotyczyła jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Na początku Piotr Koźniewski z 3R Studio zaprezentował innowacyjną aplikację mobilną – Pasywne 3D tłumaczącą działanie standardu pasywnego. Agnieszka Figielek z biura Pasywne m2 omówiła czynniki lokalizacyjne wpływające na charakterystykę energetyczną budynku, na przykładzie najnowszego projektu pierwszego w Polsce budynku w standardzie Passive House Plus. Na koniec tej sesji, pan Piotr Rudnicki przedstawił doświadczenia z budowy domu w standardzie pasywnym od strony inwestora.

 

Czwarta sesja Konferencji dedykowana była instalacjom grzewczo-chłodzącym i wentylacyjnym stosowanym w budynkach pasywnych. Bartosz Radomski z Politechniki Poznańskiej omówił różnicę między rozwiązaniami stosowanymi w budynkach w standardzie tradycyjnym i pasywnym. Michał Szewczyk z Bison Energy przedstawił z kolei możliwość wykorzystania instalacji fotowoltaicznej do zasilania budynku pasywnego w energię elektryczną.

 

Na zakończenie, Bartosz Królczyk podsumował konferencję: „Na rynku w Polsce istnieje już zgromadzona jest wiedza i doświadczenie projektantów i wykonawców, które pozwalają na budowę budynków w standardzie pasywnym i zero-energetycznym. Czy standardy te staną się powszechne zależeć będzie w dużej mierze od rozpowszechnienia tej wiedzy i wsparcia ze strony państwa. Wsparcie to nie musi rekompensować wszystkich dodatkowych kosztów inwestycji w standard pasywny powinno jednak generować impuls, który zachęci wahających się inwestorów. Z czasem, wraz ze wzrostem ilości budynków pasywnych i zero-energetycznych na rynku, ich cena będzie spadać, a potrzeba wsparcia będzie maleć.”

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.