Aplikacja Pasywne 3D jest mobilnym narzędziem edukacyjnym w prosty sposób tłumaczącym zasady funkcjonowania budynków w standardzie pasywnym. Dla prezentacji okien pasywnych wykorzystane zostały systemy okienne aluplast serii energeto® 8000, które zastosowane już zostały w wielu budynkach w standardzie pasywnym realizowanych w ostatnich latach w Polsce.

 

Aplikacja pozwala ona użytkownikowi na wizualizację modelu 3D rzeczywistego budynku w standardzie pasywnym powstającego na Podkarpaciu. Aplikacja działa samodzielnie lub jako uzupełnienie drukowanego poradnika „Budynki Pasywne”. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii rzeczywistości rozszerzonej czytelnicy poradnika mogą przy pomocy smartfonów i tabletów obserwować i wchodzić w interakcje z wirtualnym modelem rzeczywistego budynku pasywnego.

 


Rzeczywistość rozszerzona to technologia dynamicznego renderowania interaktywnych obiektów 3D, pozwalająca na zaawansowaną prezentację multimedialną różnego rodzaju treści. Zjawisko rzeczywistości rozszerzonej polega na tym, że aplikacja mobilna uruchamia kamerę smartfonu/tabletu.

 

Po jej skierowaniu na okładkę i strony publikacji, aplikacja pozwala na wirtualne osadzenie interaktywnych treści w fizycznej przestrzeni. W ten sposób osiąga się efekt nie osiągalny innymi sposobami - wysoce wydajne i bardzo atrakcyjne zobrazowanie za pomocą wirtualnej makiety zasady działania budynku pasywnego oraz stosowanych w nim materiałów, komponentów i technologii.

 

20160505aluplast Screenshot 2016-02-23-00-20-44

 

20160505aluplast IMG 4860


Fot. 1,2: Okładka Poradnika "Budynki Pasywne" staje się podstawą wirtualnego modelu budynku pasywnego. Obracając/przybliżając książkę czytelnik może poznawać budynek z różnych perspektyw.

 

 

W interaktywny sposób poznaje się zasady i technologie stosowane w standardzie pasywnym. Użytkownicy aplikacji Pasywne3D mogą zmieniać poszczególne parametry wirtualnego budynku i obserwować jak zmiany te wpływają na jego zapotrzebowanie na energię, roczne koszty utrzymania oraz ilość emitowanego dwutlenku węgla.

 


Aplikacja pokazuje jak na charakterystykę energetyczną wirtualnego budynku wpływają takie czynniki jak:
- Usytuowania budynku względem stron świata,
- Zastosowanie odpowiednie izolacji termicznej
- Redukcja mostków termicznych
- Użycie pasywnych okien i drzwi
- Zapewnienie wymaganej szczelności powietrznej budynku
- Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją
- Odpowiednie zacienienie budynku latem
- Zbilansowanie zysków i strat energetycznych

 

 20160505aluplast Screenshot 2016-02-22-14-47-43

 

20160505aluplast Screenshot 2016-02-23-00-13-11

 

Fot.3,4: Zmiana orientacji budynku względem stron świata zmienia zapotrzebowanie na energię cieplną, roczne rachunki za energię i emisję gazów cieplarnianych

 

Niezwykle ważną rolę w budynkach pasywnych odgrywają okna, które mają być istotnym elementem szczelnej konstrukcji całego budynku. Ich znacząca rola przejawia się przy tym zarówno w ograniczeniu start ciepła, jak i pasywnym wykorzystaniu ciepła słonecznego do ogrzania pomieszczeń oraz ich doświetlenia. Elementem budynku, który przy ogólnej poprawie izolacyjności okien oraz ścian staje się coraz bardziej znaczący i którego wpływu na straty ciepła z budynku nie można zaniedbać jest połączenie okna ze ścianą.

 

Aspekty dotyczące doboru odpowiedniej stolarki oraz jej montażu zostały również plastycznie zilustrowane w aplikacji:

 20160505aluplast Screenshot 2016-02-23-00-18-23

 

20160505aluplast Screenshot 2016-04-27-15-33-20

 

Fot. 5,6: Dla prezentacji okien pasywnych wykorzystane zostały systemy okienne aluplast serii energeto 8000, które zastosowane już zostały w wielu budynkach w standardzie pasywnym realizowanych w ostatnich latach w Polsce. Prezentacja okna wykorzystywanego w budynkach w standardzie pasywnym

 

 

20160505aluplast Poradnik2015
Fot.3 Pokazanie wpływu prawidłowego/nieprawidłowego osadzenia okna zapotrzebowanie na energięPasywne 3D jest innowacyjnym na skalę świata narzędziem edukacyjnym została opracowanym przez firmę 3R Studio z Poznania. Jest to narzędzie, z którego powinny korzystać wszystkie osoby zainteresowane budową własnego domu oraz studenci i specjaliści z branży. Standard pasywny już wkrótce stanie się powszechny.


Każdy z Państwa może skorzystać z aplikacji Pasywne 3D pobierając ją za darmo z App Store lub Google Play.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.