Zrównoważony rozwój to coś więcej niż efektywność energetyczna. Temu zagadnieniu poświęcona była, już po raz trzeci, impreza branżowa pt. „Noc w muzeum”, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Norymberdze, w dniu 21 marca 2018 r., w czasie trwania targów Fensterbau.
Na zdjęciu (od lewej): Daniel Karman (Razem Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju), Hadi Teherani, Pierre Schlosser (Technnoform), Ulrich Tschorn (VFF), prof. Ulrich Sieberath (IFT Rosenheim)
W spotkaniu tym wzięło udział 200 gości którzy mieli okazję wysłuchać przemówień programowych z różnych sektorów, w tym architektury, okien, fasad i przeszkleń, gdzie zrównoważony rozwój odgrywa ważną rolę.
Johannes Kreißig, dyrektor zarządzający DGNB, podkreślił, że efektywność energetyczna nie jest jedynym warunkiem wstępnym zrównoważonych budynków. Aby podnieść jakość życia należy położyć szczególny nacisk na kwestie zrównoważonego budownictwa.
Punktem kulminacyjnym wieczoru była podróż przez projekty architekta i wizjonera Hadi Teherani. Niezależnie od tego, jak ekstrawaganckie są jego projekty, to w ich centrum zawsze znajduje sie użytkownik. We wszystkich przedstawionych budynkach interesujące i złożone rozwiązania w zakresie szkła, okien i fasad zachwyciły publiczność i potwierdziły znaczenie tego sektora dla współczesnej branży budowlanej zgodnie z mottem architekta, że „Piękno tkwi w elegancji prostoty, a długowieczność budynku powinna być podstawą zrównoważonego rozwoju”
Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z uczestnikami Ulrich Tschorn, Prezes Stowarzyszenia Okna, Drzwi i Ściany Osłonowej (VFF) w kwestii zbudowania pomostu pomiędzy ogólnym zrównoważeniem budynków a ich poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi.
Na zakończenie „Nocy w Muzeum” Pierre Schlosser, reprezentujący grupę Technoform, w swoim wystąpieniu podsumował, iż kwestią nadrzędną w osiągnięciu celów zrównoważonego budownictwa jest bliska współpraca wszystkich zainteresowanych stron projektu, specjalistyczna wiedza oraz nieprzeciętne umiejętności.
Zakończenie wieczoru uświetniła uroczysta kolacja, która przebiegła w znakomitej atmosferze.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez: EPEA, Niemiecką Radę ds. Zrównoważonego Budownictwa, ift Rosenheim, TECHNOFORM GROUP, Niemieckie Stowarzyszenie Okien i Drzwi.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2018