Drewniane, a trwałe i nowoczesne
    Okna drewniane obecnie są wykonywane z drewna klejonego warstwowo i impregnowanego ciśnieniowo lub zanurzeniowo. Dzięki temu zachowują stabilność wymiarów i są odporne na warunki atmosferyczne.

Od zewnątrz pokrywa się je lakierami lub farbami kryjącymi w różnych kolorach i odcieniach (matowe lub z różnym stopniem połysku), które dodatkowo zwiększają odporność ram drewnianych na uszkodzenia mechaniczne.

Powłoki te są dużo trwalsze od tych, które stosowano kiedyś, jednak również wymagają odnawiania - raz na 3 do 5 lat, w zależności od warunków eksploatacji okna.

 Ramy drewniane w odróżnieniu od ram z PVC mogą być jednak podczas użytkowania bez większych problemów naprawiane, jeśli zostaną zarysowane lub wgniecione, można też zmienić ich kolor czy odcień.

Gdy uszkodzone zostaną ramy z PVC, najczęściej trzeba wymienić całe skrzydła. Okna drewniane często nawiązują do stylistyki rustykalnej czy zabytkowej, ale mogą też pasować wyglądem do współczesnej architektury.

Powłoki
    Bardzo duża różnorodność kolorów pozwala spełnić indywidualne życzenia nawet najbardziej wymagających klientów. W ofercie producentów farb dostępnych jest ponad pięć tysięcy kolorów farb kryjących, włącznie z kolorami RAL i NCS.

Oferowane jest też ponad sześćset lakierów transparentnych.

Dochodzą do tego jeszcze kombinacje kolorystyczne, wybarwienia na różnych gatunkach drewna, połysk, mat lub też opcja dwukoloru (inny kolor wewnątrz, inny na zewnątrz), gdzie okna pasują jednocześnie do elewacji, jak i do wystroju wnętrza domu.

Nowością są wodorozcieńczalne lakiery metaliczne, nadające oknom drewnianym nowoczesny wygląd.

 Nakładki aluminiowe
    Poprawieniu trwałości profili drewnianych służą okapniki aluminiowe, stosowane przez większość producentów (odprowadzają one wody opadowe na zewnątrz okna i chronią najbardziej narażone fragmenty profili przed zawilgoceniem), a niektórzy z nich stosują nakładki aluminiowe chroniące cały profil drewniany przed wpływami atmosferycznymi.

Nakładki te zmieniają również estetykę okna. Dzięki zastosowaniu połączenia drewna z aluminium otrzymujemy doskonałe rozwiązanie na uzyskanie ciepłego klimatu wnętrza i utrzymania w nowoczesnym stylu architektonicznym elewacji budynku.

Wysoka estetyka i funkcjonalność okna z nakładką aluminiową pozwalają użytkownikom cieszyć się oknami przez dłuższy czas. Okna nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych od zewnątrz budynku. W nakładki aluminiowe można wyposażyć okna nowe, jak i okna dawno już używane.

Aluminium, surowe i kolorowe

    Chociaż w domach jednorodzinnych okna aluminiowe rzadko się spotyka, to konstrukcje ogrodów zimowych z tego materiału są dość popularne.

Przesądza o tym duża wytrzymałość konstrukcji aluminiowych przy ich stosunkowo małym ciężarze.

Dzięki temu łatwo można wykonywać przeszklenia o najróżniejszych kształtach i dużej rozpiętości. Konstrukcje aluminiowo-szklane wyglądają nowocześnie i są bardzo trwałe, ale niestety również dość drogie.

    Wygląd i trwałość okien aluminiowych zależy od sposobu wykończenia profili, które mogą być:

 Anodowane w odcieniach metalicznych - najczęściej mają złoty, brązowy lub ciemnobrązowy kolor lub barwę naturalnego aluminium.

Tak wykończone są trwałe, odporne na korozję, zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne.

Przy anodowaniu, powstaje twarda warstwa tlenku, która hermetycznie odcina dostęp powietrza do aluminium i w rezultacie zabezpiecza przed korozją.

„Metaliczny charakter” profili pozostaje widoczny.

Powierzchnia anodowana może być poddana dalszej obróbce, np. polerowaniu lub szczotkowaniu. Tak wykończona powierzchnia może uzyskać wygląd stali szlachetnej

Malowane (lakierowane) proszkowo lakierami poliestrowymi. Lakierowanie polega na pokrywaniu profilu warstwą kolorowego proszku i wygrzewaniu go w temperaturze pomiędzy 180 a 200°C, w celu uzyskania ostatecznego efektu twardej powłoki.

Dzięki temu profile są bardziej odporne na korozję i przypadkowe zarysowanie niż anodowane. Typowy kolor lakieru to biały i brązowy, inne barwy dobiera się z palety kolorów i zwykle trzeba za nie dopłacić.

 Możliwe jest także wykonanie profili dwukolorowych – w innym kolorze od strony zewnętrznej, innym wewnętrznej.

Powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo przypominać odcień i rysunek drewna (dostępne od niedawna techniki lakiernicze umożliwiają nawet malowanie profili we wzory imitujące różne gatunki drzew).

● Oklejane folią – jednobarwną lub drewnopodobną. Stosowane folie mają własności analogiczne do folii stosowanych do profili z PVC

 Fiberglass – żywica wzmacniana włóknem szklanym
    Włókno szklane nadaje takim ramom dużą sztywność i wytrzymałość, więc wymiary profili mogą być mniejsze niż tych z PVC i drewna.

Ramy z żywicy nie wymagają również zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych. Materiał ten nie jest jednak w Polsce popularny, dlatego nie wszystkie rodzaje okien z tego materiału są obecnie osiągalne.

Okna z żywicy najczęściej dostępne są w kolorze białym, ale na zamówienie żywica w procesie produkcji może być zabarwiona na dowolny kolor.

Tadeusz Michałowski

Profile ciepłe i zimne
     Są dwa rodzaje profili aluminiowych - „zimne” i „ciepłe”. Pierwsze są wykonane w całości z aluminium, dlatego mają niską izolacyjność cieplną. Zwykle wykonuje się z nich konstrukcje nieogrzewanych ogrodów zimowych, wiat lub budek telefonicznych ale w naszym klimacie raczej nie znajdują szerszego zastosowania.
     Do pomieszczeń ogrzewanych należy stosować okna z profili ciepłych. Mają one bardziej złożoną konstrukcję - każdy składa się z dwóch kształtowników aluminiowych połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego. Tworzy ona barierę cieplną, dzięki której profile mają lepszą izolacyjność termiczną, ale przeważnie nie tak dobrą jak profile drewniane czy z tworzywa.
     Profile zimne mają zazwyczaj jedną komorę (stąd nazwa jednokomorowe), ciepłe - zwykle dwie lub trzy. Każda dodatkowa komora poprawia właściwości cieplne profilu.

 

Innowacyjne powłoki lakiernicze poprawiające bilans energetyczny budynków

 Powłoka low-E Wicona
    Powłoki budynku można chronić w różny sposób przed stratami ciepła. Dzięki zastosowaniu powłoki low-E można wartość U konstrukcji obniżyć nawet o maks. 30% - bez konstrukcyjnej zmiany profili aluminiowych. Ten efekt uzyskiwany jest dzięki metalicznym pigmentom w kształcie płytek, które podczas topienia lakieru proszkowego układają się równolegle blisko powierzchni. Pigmenty zmniejszają emisję ciepła przez konstrukcję aluminiową oraz redukują w ten sposób straty ciepła powłoki budynku. Wynikiem są stałe oszczędności energetyczne podczas całego okresu użytkowania. Powłoka low-E nie ma wpływu na procesy wykonawcze. Powłoki dostępne są w kilku popularnych, srebrnych odcieniach (czarnym, niebieskim, czerwonym , zielonym i żółtym).

Powłoka low-A Wicona
    W celu ochrony konstrukcji aluminiowych przed niepożądanym poborem ciepła słonecznego, na obszarach północnych sezonowo, podczas okresu letniego i na południu przez cały rok, zaleca się nakładanie powłoki low-A. Specjalne dodatki w lakierze proszkowym tworzą podczas topienia warstwę pigmentów o mikroskopijnej grubości, która działa jak lustro na niewidoczne, słoneczne promieniowanie cieplne. Efekt: konstrukcja nagrzewa się w bardzo nieznacznym stopniu. W ten sposób powłoka redukuje obciążenie cieplne układu chłodniczego budynku, a tym samym zmniejsza zużycie energii. Jednocześnie zapewnia wyższy komfort użytkowania. Nowa technologia powierzchniowa ma jeszcze jedną dodatkową zaletę: w gorące dni termicznie oddzielone konstrukcje metalowe charakteryzują się znacznie mniejszym wygięciem. Ta redukcja tzw. efektu bimetalowego może być zaletą np. w przypadku zewnętrznych drzwi aluminiowych. Powłokę low-A można bez ograniczeń stosować podczas konstrukcji fasad, okien i drzwi; procesy wykonawcze pozostają bez zmian. Powłoka low-A do zmniejszonego poboru słonecznego promieniowania cieplnego jest dostarczana praktycznie we wszystkich kolorach palety RAL, najskuteczniejszy efekt występuje przy ciemnych kolorach.

 Powłoka samoczyszcząca
    Czołowe firmy wprowadziły do swojej oferty nowy, drobnoziarnisty lakier proszkowy dla profili aluminiowych. Dzięki jego hydrofobowym właściwościom i ograniczonym wymaganiom konserwacyjnym, lakier ten ogranicza o połowę konieczność czyszczenia ram okien. Szczególną zaletą tego nowatorskiego rozwiązania, wykorzystującego to samo zjawisko, dzięki któremu kwiaty lotosu utrzymują się na powierzchni wody, jest to, że krople wody spadające na powierzchnię aluminium, tocząc się po cząstkach zanieczyszczeń wchłaniają je i usuwają z powierzchni lakieru. Dzięki strukturalnej, pofałdowanej strukturze zredukowano przyczepność kurzu i innych zanieczyszczeń, które są usuwane przez deszcze. Dlatego powłoka taka lubi, gdy pada deszcz. Lakier ten jest odporny na zarysowania, dostępny w 10 kolorach oraz objęty 10-cio letnią gwarancją. Oprócz ograniczania czasu i kosztów mycia, lakier jest środkiem nieszkodliwym dla środowiska, ponieważ zmniejsza zużycie środków myjących, a to stanowi pole dla dalszej oszczędności kosztów.

 

obie części artykułu:

- Kolorowe okna wzbudzają emocje. Część 2, Tadeusz Michałowski Świat Szkła 10/2008   

- Kolorowe okna wzbudzają emocje. część 1, Tadeusz Michałowski,  Świat Szkła 6/2008  

patrz też:

- Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 

- Szkło + LED = nowa estetyka , Robert Sienkiewicz, Szklane Inspiracje 9/2008

Inne artykuły tego autora:

- Pustaki szklane - w mieszkaniach, apartamentach i rezydencjach , Tadeusz Michałowski, Szklane inspiracje 9/2008  

- Drzwi tarasowe. Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2008

- Drzwi tarasowe. Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 6/2008

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007  

więcej informacji: Świat Szkla 10/2008

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.