Czy na ogrzewaniu można oszczędzać bez wyrzeczeń i rezygnacji z pełnego komfortu użytkowania budynku?

 

Taką szansę dają domy energooszczędne oraz pasywne, tworzone z myślą o minimalizowaniu strat ciepła. Ważną rolę w ich projekcie stanowią okna.

 

 20190233oknopllus homekoncept 60

 

Dom pasywny czy energooszczędny - jakie są różnice?

Czy domy energooszczędne i pasywne to chwilowa moda? Uwzględniając rosnącą świadomość ekologiczną, potrzebę kompleksowej ochrony środowiska i kierunki rozwoju rynku budowlanego trudno zgodzić się z tym stwierdzeniem. Ale czy naprawdę wiemy, co kryje się pod pojęciami: dom pasywny i dom energooszczędny? Jakie normy musi spełnić budynek, aby zostać zakwalifikowany do jednej z tych kategorii?

 

- Kluczowe są wskaźniki zapotrzebowania na energię do ogrzewania. W przypadku domu pasywnego należy go zaprojektować tak, by bazował przede wszystkim na energii pozyskiwanej z natury – roczne zapotrzebowanie nie powinno przekraczać 15 kWh/m². Dla porównania, dom energooszczędny potrzebuje do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m² rok).

 

20190233oknopllus homekoncept 63

 

Jeśli zestawimy te dane ze standardowym budynkiem jednorodzinnym, który do ogrzania wykorzystuje 120-150 kWh/(m² rok), możemy łatwo zobaczyć, jak bardzo domy pasywne i energooszczędne są przyjazne dla środowiska oraz tańsze w eksploatacji - wyjaśnia Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus.

 

Niezależnie od tego, jaki standard energetyczny chcemy uzyskać – wybudować dom pasywny czy energooszczędny – musimy zapomnieć o zbędnych ozdobnikach: wykuszach, lukarnach czy balkonach. Istotne jest wyeliminowanie mostków termicznych, ciągłość izolacji oraz szczelność powłoki zewnętrznej budynku – a to najłatwiej uzyskać przy zwartej bryle budynku. Z pomocą przychodzą również inne rozwiązania architektoniczne: jedno- i dwuspadowe dachy oraz duże i szczelne przeszklenia.

 

20190233oknopllus homekoncept 71

 

Rola okien w domach pasywnych i energooszczędnych

Skoro stawiamy na maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej, tej idei podporządkowujemy cały układ architektoniczny wewnątrz budynku. Od południowej, nasłonecznionej strony lokuje się strefę dzienną: jadalnię, kuchnię, salon, gabinet – im większe zastosujemy przeszklenia, tym większe zyski z promieniowania słonecznego.

 

Równocześnie „zamyka się” stronę północną – projektując tam sanitariaty, pomieszczenia techniczne i ciągi komunikacyjne. W domach pasywnych dąży się nawet do całkowitej rezygnacji z okien wychodzących na północ oraz maksymalizacji przeszkleń od południa. W efekcie ściany zastępowane są imponujących rozmiarów oknami.20190233oknopllus realizacja house studio autoryzowany partner handlowy oknoplus 3

 

 

 

Ciepło, cieplej... okna!

Taki koncept spełni swoją rolę tylko wówczas, jeżeli wybierzemy okna o doskonałych parametrach izolacyjnych. W przeciwnym razie energia będzie „uciekać” na zewnątrz i duże przeszklenia, zamiast wspomagać naturalne ogrzewanie, będą wpływać na wychładzanie domu. - W wymagania domów pasywnych wpisuje się nasz aluminiowy, trójkomorowy system Genesis.

 

W jego produkcji wykorzystujemy wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz powiększoną przekładkę termiczną, dzięki którym okna Genesis chronią przed wnikaniem zimnego powietrza z zewnątrz i minimalizują straty cieplne - mówi ekspert firmy OknoPlus.

 

– Te przeszklenia nie tylko spełniają obecne normy budowlane, ale również są zgodne z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którą w 2021 roku wartość Uw powinna być mniejsza lub równa 0,8 W/m²K – dla okna referencyjnego Genesis wynosi ona 0,76 W/m²K.

 

Projektując wielkie przeszklenia musimy również uwzględnić rolety lub żaluzje. Inaczej w słoneczne, letnie dni okna idealne do pozyskiwania promieni słonecznych zamienią nam komfortowe wnętrza w cieplarnię.

 

20190233oknopllus realizacja house studio autoryzowany partner handlowy oknoplus 1

 

Domy pasywne i energooszczędne lubią światło

Ilość naturalnego światła, a tym samym ciepła słonecznego przenikającego do wnętrza, zwiększymy wybierając okna oraz drzwi tarasowe z odpowiednią szybą – Ważna jest jej przezierność i współczynnik przepuszczalności światła. W wypadku szyby ECLAZ wynosi on 77%. To jakby zwiększyć powierzchnię okna ze standardowymi szybami o 8%, nie tracąc przy tym doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Tym samym jest to produkt idealnie odpowiadający na potrzeby budownictwa pasywnego i energooszczędnego - zapewnia Mariusz Kudas.

 

Szkło ECLAZ pozwala na zoptymalizowane wykorzystanie darmowych zysków energii słonecznej, przy zachowaniu wysokich parametrów termoizolacyjności, co zapewnia do 20% poprawy wydajności energetycznej w porównaniu do najlepszych okien obecnie dostępnych na rynku.

 

- Inną z naszych propozycji, która pozwala wykonać imponujące przeszklenia o wymiarach nawet do 6 x 2,5m są drzwi podnoszono-przesuwne ULTRAGLIDE Monorail. Umieszczając je od południowej strony domu, maksymalizujemy ilość światła słonecznego przenikającego do wnętrza i polepszymy bilans energetyczny domu. Dzięki zastosowaniu pakietu trójszybowego oraz przekładek termicznych o szerokościach 22 i 28 mm, okna wpisują się w wymagania budownictwa pasywnego.

 

20190233oknopllus realizacja house studio autoryzowany partner handlowy oknoplus 3 1

 

Współczynnik przenikania ciepła dla szyby wynosi 0,5W/m²K, a parametry izolacyjności termicznej nawet 0,7 W/m²K - wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.

 

Domy pasywne i energooszczędne zapewniają wysoki komfort dla mieszkańców, pomagają dbać o naturę i obniżać koszty ogrzewania. Rosnąca świadomość ekologiczna oraz znowelizowane normy budowlane sprawiają, że stają się one coraz popularniejsze. Ich mieszkańcy mogą przekonać się, że budownictwo ekologiczne jest przyjazne dla środowiska, domowników oraz rodzinnego budżetu.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.