ML System zainstalował dotychczas pilotażowo moduły z powłoką kwantową na budynku biurowym firmy ALURON w Zawierciu oraz we własnej, nowo wybudowanej fabryce dla projektu Quantum Glass, zlokalizowanej w podrzeszowskim Zaczerniu.

 

2020 06 2 2

Lider branży BIPV otrzymał ponadto zamówienie na dostawę modułów z powłoką kwantową do centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba.

 

Możliwe jest także wdrożenie w najbliższym czasie aktywnych szyb z kropką kwantową w branży automotive, gdzie spółka realizuje już pierwsze zamówienia bazujące na szybach pasywnych.

 

ML System we wrześniu ubiegłego roku wprowadził do sprzedaży ultralekkie szkło (Ultra PV). Ten specjalistyczny produkt dobrze przyjął się na rynku.

 

— W ramach produktów Ultra PV zrealizowaliśmy duży projekt budowlany dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ultralekkie moduły wdrożyliśmy także w branży automotive czy jachtowej.

 

Mamy kolejne zamówienia: od Politechniki Warszawskiej na duży świetlik oraz z niemieckiego przemysłu stoczniowego — podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System.

 

— W kwietniu bieżącego roku uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie fabryki Quantum Glass.

 

Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zakontraktowana. Hala jest wyposażana w infrastrukturę przyłączeniową, a urządzenia będą stopniowo uruchamiane.

 

2020 06 2 3

 Przed masowym wdrożeniem do produkcji planujemy wykonać jeszcze kilka instalacji pilotażowych w kraju i za granicą. Uruchomienie seryjnej produkcji szyb z powłoką kwantową planowane jest na pierwsze półrocze 2021 r.

 

Zdolność wykorzystania produktów na bazie Quantum Glass, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu.

 

ML System, dostrzegając duży popyt na produkty z powłoką kwantową już na etapie produkcji pilotażowej, obserwując jednocześnie szerokie zapotrzebowanie rynku na moduły o dużej powierzchni, nie wyklucza kolejnych inwestycji wykorzystujących zalety technologii kropki kwantowej.

 

Wspomniany projekt w Dalsnibba to czwarta w bieżącym roku, po Stavanger, Sztokholmie i Uppsali, realizacja skandynawska. Potwierdza to silną pozycję ML System w tej części Europy, gdzie kontrahenci doceniają wysoką jakość wykonania produktów.

 

Obok aspektu estetycznego należy wspomnieć o wątku ekologicznym, idealnie wpisującym się w tamtejsze trendy, tj. dążenia do poprawy jakości powietrza i wyeliminowania efektu cieplarnianego.

 

Moduły z powłoką kwantową zostaną zainstalowane na przeszklonej elewacji budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. Ze względu na przeznaczenie nieruchomości, podstawowym wymogiem jest wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii.

 

Kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów (1 nm = 0,000 000 001 m) zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego (światła).

 

Dzięki temu przeszklenia wykonane w technologii Quantum Glass mogą stać się prywatną elektrownią, pozostając całkowicie bezpieczne w użytkowaniu i przezierne, zapewniając dodatkowo izolację termiczną.


Tomasz Danelczyk

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 06/2020
   

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.