W dniu 14 października 2010 w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie firma SAINT-GOBAIN zaprezentowała – po raz pierwszy w Polsce – wszystkie produkty skupione pod marką Quantum GlassTM.
Zebranych gości powitał Denis Xardel, prezes firmy GLASPOL, wchodzącej w skład koncernu SAINT-GOBAIN. Przedstawił on też ogólnie strukturę koncernu, jego historię, aktualną działalność i perspektywy na przyszłość. Koncern w 2009 roku osiągnął obroty 37,8 miliardów euro i zysk 600 milionów euro, z czego znaczącą część firma przeznacza na badania i rozwój nowych technologii.
Efektem tych prac, prowadzonych w 20 centrach badawczych i przy udziale 101 jednostek rozwojowych, są między innymi „szkła aktywne” czyli „inteligentne” technologie szklane wchodzące w skład marki QUANTUM GLASS™.
Produkty te szczegółowo omówił Jacek Gajdecki, odpowiedzialny za rozwój marki QUANTUM GLASS™ w Polsce. Przedstawił on też możliwości, jakie poszczególne produkty wprowadzają do architektury i wzornictwa we wnętrzach.
Zwrócił on uwagę, że nowa marka wnosi do dnia codziennego nowy poziom emocji i umożliwia zrzucenie więzów kreatywności, ułatwiając w ten sposób kreowanie nowych projektów architektonicznych z udziałem nowoczesnych, inteligentnych technologii ze szkła.
W spotkaniu brała udział również Aude Laumond, odpowiedzialna za rozwój marki w koncernie SAINT GOBAIN. W rozmowie z przedstawicielem miesięcznika „Świat Szkła”, przeprowadzonej podczas oglądania przykładowych produktów wchodzących w skład marki, stwierdziła, że we Francji „aktywne szkło” cieszy się coraz większą popularnością wśród architektów i projektantów wnętrz.
Dodatkowy impuls tej popularności dało otwarcie interaktywnego studia w Paryżu w 2009 roku, podczas targów Batimat.
W tym studiu architekci oraz designerzy, jak również inni zainteresowani mogą zobaczyć różnorodne funkcje nowoczesnych technologii szklanych oferowanych przez QUANTUM GLASS™.
Podobne studio, w Pruszkowie pod Warszawą, znajduje się w zkładzie projektowym firmy GLASPOL. Podczas spotkania, którego uczestnikami w większości byli architekci, odbył się premierowy pokaz filmu A gentler structure for life - od Alvara Aalto do JKMM Architects oraz wykład Markku Lahti z Alvar Aalto Museum pt. Architektura Alvara Aalto i jej wpływy. Alvar Aalto (ur. 1898, zm.1976) jest najbardziej znanym fińskim, modernistycznym architektem i projektantem form przemysłowych.
***
QUANTUM GLASS™ wprowadza nas w świat jutra, czyli świat szkła inteligentnego, którego właściwości będą mogły być kontrolowane i modyfikowane. W wyniku tego staje się możliwe wywoływanie niezwykłych emocji i kształtowanie powierzchni i przestrzeni bez ograniczeń spowodowanych uwarunkowaniami geograficznymi czy też lokalnymi czynnikami środowiska.
W skład marki QUANTUM GLASS™ wchodzą następujące wyroby:
• PLANILUM jest panelem szklanym, emitującym światło. Dzięki PLANILUM można stworzyć wyjątkowe miejsce wewnątrz powierzchni mieszkalnych oferując użytkownikowi nowy wymiar intymności i komfortu.
Budowa i działanie szkła PLANILUM
• E-GLAS jest szkłem jedno- lub dwukomorowym, emitującym ciepło sterowane elektronicznie. Jest zintegrowanym, niewidocznym rozwiązaniem grzewczym. Umożliwia odczuwanie zwiększonego komfortu termicznego oraz wizualnego wnętrza. Jednocześnie może pełnić funkcję antykondensacyjną i topienia śniegu.
Budowa i działanie szkła E-GLAS
• ELECTROCHROME jest szkłem transparentnym, którego poziom intensywności zabarwienia jest sterowany elektronicznie. Umożliwia dostosowanie poziomu doświetlenia pomieszczenia oraz ilości ciepła skierowanego do wnętrza w zależności od potrzeb użytkownika.
Budowa i działanie szkła ELECTROCHROME
• LEDinGLASS jest szkłem, które żyje jednocześnie światłem i kolorem. Jest systemem oferującym nieskończone możliwości zastosowań wnętrzarskich i fasadowych, kreujących dynamiczne i interaktywne obrazy z szerokim wachlarzem wzornictwa (ściany i fasady medialne).
Budowa i działanie szkła LEDinGLASS
• THERMOVIT Elegance jest regulowanym termicznie panelem grzewczym, wykonanym z transparentnego lub lustrzanego szkła. Jest rozwiązaniem bardzo estetycznym, emitującym ciepło poprzez promieniowanie podobnie do ciepła słonecznego.
Budowa i działanie szkła THERMOVIT Elegance
• PRIVA-LITE jest szkłem laminowanym z filmem ciekłokrystalicznym, umożliwiającym natychmiastowe
przejście ze stanu transparentnego w matowy.
Jest wyjątkowym rozwiązaniem, wykorzystywanym do zarządzania przestrzenią poprzez możliwość sterowania transparentnością. Znajduje również zastosowanie jako ekran do projekcji video lub zdjęć z opcją wyświetlania od tyłu.
Budowa i działanie szkła PRIVA-LITE
PRIVA-LITE: Transparentność Prywatność Komunikacja
Krzysztof Zieliński
więcej informacji: http://www.quantumglass.com/
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
patrz też:
- Szkło termotropowe i fotochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 12/2007 ,
- Szklenie gazochromatyczne w architekturze , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 6/2007
- Interaktywne, adaptacyjne, multimedialne – elewacje przyszłości , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 4/2007
- Szklenie elektrochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 3/2007
- i-modul Fassade – przełom w regulacji mikroklimatu budynku , Marcin Brzeziński, Świat Szkła 2/2007
- Możliwości technologiczne szkła a poszukiwanie rozwiązań proekologicznych , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 2/2007
- Wielowarstwowe elewacje przeszklone a koncepcja przegrody interaktywnej , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 1/2007
- Własności szkieł fotochromowych , Świat Szkła - portal
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
więcej informacj: Świat Szkła 11/2010