Choć budownictwo energooszczędne to trend, a w niektórych przypadkach nawet wymaganie prawne, to pierwszym polskim producentem, który pomyślnie przeszedł proces Certyfikacji Gotowego Produktu Pasywnego, jest firma AdamS z Mrągowa – specjalizująca się w stolarce z PVC i aluminium.
Okna Passiv Line Ultra pomyślnie „przeszły” proces certyfikacji „Finished Passive Product”. Oprócz innych najwyższej klasy komponentów, firma AdamS zdecydowała się na ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE z certyfikatem komponentu domu pasywnego.
AdamS pierwszym polskim producentem który uzyskał certyfikację gotowego produktu przez Passive House dla okien Passiv Line Ultra. © AdamS
W Polsce niewielu producentów stolarki okiennej i drzwiowej spełnia bardzo wysokie wymagania stawiane wyrobom dedykowanym do realizacji obiektów w standardzie pasywnym. Firmy, którym udało się dopracować i poddać weryfikacji swój produkt, że ma wymagane parametry - znajdują się na liście producentów Certyfikowanych Komponentów Pasywnych opracowanej przez Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt oraz Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku.
„Niestety, w Polsce niewielu producentów stolarki okiennej i drzwiowej oferuje wyroby spełniające rygorystyczne wymagania stawiane komponentom niezbędnym do realizacji budynków w standardzie pasywnym. Tylko certyfikowane komponenty dają pewność, że wszystkie parametry są spełnione, a budynek spełnia najwyższe standardy energetyczne. Ta właśnie rzetelność to ogromna wartość dodana, szczególnie doceniana przez architektów” mówi Agata Michałowicz-Pędzich, Marketing Manager z firmy AdamS.
Wysokiej klasy komponenty, takie jak SWISSPACER ULTIMATE, pomagają zapewnić, że Passiv Line Ultra spełnia wymagania certyfikacyjne. © AdamS
Z mnóstwa produktów dostępnych na polskim rynku certyfikację standardu pasywnego posiada tylko tysiąc komponentów. Wśród nich znajdują się ciepłe ramki dystansowe szwajcarskiego producenta SWISSPACER. „Dzięki SWISSPACER ULTIMATE można osiągnąć przewodność cieplną na poziomie zaledwie 0,14 W/(mK). Właśnie ta niezwykle wysoka izolacyjność termiczna była powodem, dla którego wybraliśmy tą ramkę” - dodaje Adam Pędzich - Prezes Zarządu AdamS.
Oprócz ramek dystansowych SWISSPACER, inne najwyższej klasy komponenty, takie jak szkło termoizolacyjne Saint-Gobain CLIMATOP ECLAZ i ECLAZ II, dają gwarancję, że okna pasywne Passiv Line Ultra spełniają wymagania certyfikacji. Okna te „bazują” na certyfikowanym przez Niemiecki Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt systemie profili okiennych energeto 8000 o głębokości zabudowy 85 mm, z systemem wzmocnień tworzywowych Ultradur High Speed oraz autorskim wypełnieniem komór profili materiałem izolacyjnym. Umożliwiło to uzyskanie współczynnika przenikania ciepła Uf ≤ 0,79 W/(m²K) – wartości przekraczającej nawet wymagania certyfikacyjne.
Oprócz innych najwyższej klasy komponentów, AdamS zdecydował się na ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE z certyfikatem komponentu domu pasywnego. © AdamS
Żeby otrzymać Certyfikat Gotowego Produktu Pasywnego należy najpierw pomyślnie przejść szczegółowy audyt. Proces ten został opracowany przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku i ma na celu pomóc producentom w osiągnięciu najwyższej jakości, a tym samym spełnieniu restrykcyjnych wytycznych ze 100% pewnością.
Certyfikat gwarantuje, że nie pojawią się przykre niespodzianki związane z błędnymi wartościami obliczeniowymi lub reklamacje z powodu złej jakości, w innych przypadkach niekiedy mogące wystąpić w trakcie procesu budowy domu.
(kliknij na zdjecie aby powiekszyć)
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2021