Przenośny bezinwazyjny analizator gazu w szybach zespolonych


Szyba stanowi 60-70% powierzchni okna. To najcieplejszy jego element. Dawne pojedyncze szyby (U=5,8) zostały zastąpione przez termoizolacyjne szyby zespolone. Mają one znacznie niższe współczynniki przenikalności cieplnej i akustycznej. Na wartość tych współczynników składa się kilka czynników: rodzaj i szerokość ramki dystansowej, jakość zastosowanych mas uszczelniających, ale również rodzaj gazu wypełniającego przestrzeń między szybami.

analizator gazu
W szybach zespolonych przestrzeń wypełnia argon, krypton lub mieszanina gazów szlachetnych. Badania wykazały, że użycie gazu zmniejsza wartość współczynnika przenikalności cieplnej o około 0,2-0,3 W/m2K (w zależności od szerokości ramki dystansowej) oraz kształtuje wartość współczynnika izolacyjności akustycznej nawet na poziomie 30-31 dB.

Stale rosnące wymagania co do jakości produkowanych szyb powodują iż producenci chcąc być pewni, że produkowane przez nich towary są zgodne z obowiązującymi normami, zmuszeni są przeprowadzać badania na większej ilości szyb. W obecnych czasach klienci mają olbrzymi wybór produktów a producenci chcąc utrzymać renomę muszą zapewnić jak najwyższą i stałą jakość swoich produktów.
Stała kontrola wykonanych szyb zespolonych to podstawowy element utrzymania wysokiej jakości u dużych i średnich producentów. Instytucje certyfikujące, jednostki badawcze kontrolują jakość szyb zespolonych za pomocą stacjonarnych, nierzadko inwazyjnych urządzeń badawczych (konieczność zniszczenia szyby podczas badania). Urządzenia tego typu są niejednokrotnie duże, nie uwzględniają wszystkich stosowanych gazów wypełniających, a przede wszystkim bardzo drogie.

Firma Sparklike jest wynalazcą i producentem nowoczesnego, przenośnego urządzenia do pomiaru zawartości gazu z szybach zespolonych, produkt nosi nazwę GASGLASS HANDHELD. Ten nowy projekt daje olbrzymie możliwości całkowitej kontroli szyb zespolonych w dowolnym miejscu – niezależnie, czy szyba jest w hali produkcyjnej (podczas produkcji – badanie każdej szyby lub wyrywkowej kontroli poprodukcyjnej), czy zamontowana w budynku, czy podczas badania w siedzibie jednostki badawczej. Dzięki temu producenci, naukowcy, klienci na całym świecie są w stanie sprawdzić każdą wyprodukowaną szybę bez konieczności jej niszczenia.

analizator gazu

Jak to działa?
Urządzenie, wytwarzając wysokie napięcie (1) i emitując je do szyby zespolonej (A), powoduje aktywację cząstek zawartego w szybie gazu, których widmo przechwytuje spektrometr (2), następnie mikroprocesor (3) przetwarza te dane na procentową zawartość gazu w szybie i wyświetla wynik na ekranie LCD (4).

Urządzenie Gasglass jest bardzo szybkie, proste i niezawodne w sprawdzaniu zawartości argonu lub kryptonu w szybach, bez konieczności ich uszkodzenia. Konstrukcja urządzenia jest bardzo lekka i zasilana bateriami.

Urządzenia uruchamia się przez naciśnięcie przycisku, wynik otrzymujemy natychmiast po badaniu. Wszystkie dane z analiz mogą być przesłane do komputera PC.

Urządzenie Gasglass Handheld znajduje zastosowanie u:

Producentów szyb zespolonych
 • Produkt jest zgodny z normą EN 1279
 • Urządzenie zaakceptowane przez Porozumienie Producentów Szyb Zespolonych
 • Możliwość kontroli każdego rodzaju produkowanych szyb zespolonych
Inspekcji budowlanych
 • Sprawdzanie zamontowanych okien pod względem trwałości oraz zjawiska wyroszeń w oknach
Producentów okien
 • Możliwość kontroli produkowanych okien
Kontrahentów budowlanych
 • Sprawdzenie jakości zakupionych materiałów
Jednostek badawczych
 • Wykonanie długookresowych badań na nieszczelność przy testowaniu nowych komponentów
analizator gazu

Przyrząd skandynawskiej firmy jest już używany przez wiodących producentów szyb zespolonych, instytuty i jednostki certyfikujące na całym świecie.

Umożliwia kontrolę zarówno samych szyb, jak również gotowych i zamontowanych już okien, czego nie zapewniały urządzenia produkowane do tej pory.

Przełom roku 2006/2007 to start na rynku polskim produktów firmy Sparklike, w tym Gasglass Handheld. Urządzenie nie jest rozpowszechnione na polskim rynku ale z uwagi na rosnące wymagania klientów i stale rosnącą konkurencję jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich producentów stawiających na jakość swoich produktów i zadowolenie klientów.

Dystrybutorem urządzeń firmy SPARKLIKE w Polsce jest firma POLVER z Krakowa.
Urządzenie będzie promowane podczas targów BUDMA 2007 na stoisku dystrybutora.

Dane Techniczne:
Wymiary: 265x190x90 mm
Waga: 2 kg
Warunki pracy: 10-35°C
Pobór mocy: 16,8 V bateria Li-lon 2.0 Ah
Zużycie prądu: 40 W
Ładowanie: ładowarka baterii Li-lon
Połączenie: USB
Wyświetlacz: LCD, rozd. 128x64 pixeli
Czas badania: ±1 sek.
Oprogramowanie: Gasglass Handheld data logging Software dla PC
Zdolność pomiarów: 2000 badań
Dokładność: uwzględnia limity odchylenia standardowego.  • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.