Co trzeci Polak budujący dom w 2020 roku zapłacił wykonawcom więcej, niż zakładał. Cały proces poszukiwania ekipy budowlanej wspominany jest jako jeden z najbardziej problematycznych podczas całej budowy – wynika z raportu Oferteo.pl.

 

Znalezienie odpowiednich specjalistów zajmowało inwestorom zwykle do miesiąca, drugie tyle musieli poświecić na oczekiwanie, aż prace się rozpoczną.

 

 20210424Oferteopl o ekipach budowlanych Kluczowe sa opinie i cena nad jednym domem pracuje kilku wykonawcow


Dobre opinie i rozsądna cena

Pandemia znacząco wpłynęła na zwiększenie zapotrzebowania na grunty budowlane w Polsce. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2020 roku przygotowano prawie 62 tys. aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych.

 

W serwisie Otodom.pl działek na sprzedaż poszukiwano natomiast aż o 71% częściej niż rok wcześniej .

 

Te dane jednoznacznie dowodzą, że boom na rynku nieruchomości w Polsce trwa w najlepsze. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na wybudowanie własnego domu, przez co zapotrzebowanie na specjalistów budowlanych stale rośnie.

 

Naturalnie zwiększa się też liczba firm świadczących usługi w tej branży, a co za tym idzie – konkurencja. Co ma największe znaczenie dla potencjalnych klientów?

 

20210424oferteo Ile czasu zajal Panstwu wybor ekipy ktora miala rozpoczac budowe1 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług budowlanych z ich dostawcami, to właśnie wrażenia i opinie poprzednich zleceniodawców mają kluczowe znaczenie dla Polaków poszukujących ekipy budowlanej.

 

Znaczna część, bo aż 40% inwestorów, kieruje się również ceną usług. Nie bez znaczenia pozostają polecenia znajomych, dobre wrażenie po pierwszym spotkaniu i dostępność w oczekiwanym terminie.

 

– Pozytywne opinie zostawione przez poprzednich klientów oraz konkurencyjne ceny to czynniki, które najbardziej zachęcają potencjalnych klientów do skorzystania z usług danego wykonawcy.

 

Aby jednak być pewnym swojego wyboru, warto nawiązać kontakt z możliwie jak największą liczbą interesujących nas specjalistów, aby sprawdzić, na ile wpisują się oni w nasze oczekiwania – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

 

 

Praca rozdzielona między kilku wykonawców
Aż 71% uczestników badania przyznało, że przy procesie budowy korzystało z usług kilku wyspecjalizowanych wykonawców. Pozostali zdecydowali się na zlecenie całości prac jednemu, generalnemu wykonawcy. Jednocześnie aż 81% ankietowanych samodzielnie zajęło się pracami wykończeniowymi, w celu ograniczenia kosztów budowy.

 

 

Kilka tygodni poszukiwań

W 2020 roku cały proces poszukiwania odpowiedniego specjalisty zajmował Polakom najczęściej do 1 miesiąca. 30% respondentów poświęciło na to od 1 do 2 miesięcy, a 15% – nawet między 2 a 3 miesiące.

 

Po wyborze idealnego zleceniobiorcy zwykle przychodzi czas na ustawienie się w kolejce i oczekiwanie na wolny termin w jego kalendarzu. Według danych zgromadzonych przez Oferteo, w ubiegłym roku 25% inwestorów czekało na rozpoczęcie prac od 2 do 6 miesięcy, a u 24% badanych trwało to od 1 do 2 miesięcy. W przypadku 39% oczekiwanie ograniczyło się do maksymalnie 4 tygodni.

 

20210424oferteo Jakie czynniki decydowaly o wyborze ekipy1

 

Wybór ekipy budowlanej to wyzwanie

Wybór odpowiedniego wykonawcy znalazł się w czołówce największych wyzwań, przed jakimi stają inwestorzy. Wskazało go 29% badanych. Więcej problemów przysporzyły tylko kwestie formalne i urzędowe.

 

Ubiegły rok był również wyjątkowy ze względu na trwającą pandemię. 22% badanych przyznało, że przysporzyła im ona dodatkowych trudności podczas poszukiwań firmy budowlanej. 10% inwestorów stwierdziło, że sama współpraca z wykonawcami również była z tego powodu trudniejsza.

 

 

Ciężko oszacować koszty
Większość osób, które realizowały budowę swojego domu w ubiegłym roku, wydała na ten cel więcej, niż początkowo zakładała. Najczęściej wyższe okazywały się właśnie koszty robocizny. W aż 58% przypadków to ona pochłonęła dodatkowy budżet. Okazuje się, że do wykonania dopłaciło aż 34% spośród wszystkich budujących dom w 2020 roku.

 

20210424oferteo Jak dlugo musieli Panstwo czekac aby wybrana ekipa mogla rozpoczac prace1

 

 

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.

 


Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

 

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

 

[1] https://media.otodom.pl/pandemicznych-obnizek-wciaz-nie-widac-w-2021-srednio-milion-za-dom

 

 

-------------------------------------------------------------

O OFERTEO

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Więcej na www.oferteo.pl

znajomych, dobre wrażenie po pierwszym spotkaniu i dostępność w oczekiwanym terminie.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.