Polacy przymierzający się do remontu na ogół mają jasne oczekiwania w zakresie tego, co chcieliby zmienić w swoich domach czy mieszkaniach. 82% z nich między styczniem 2022 roku a lipcem 2023 roku wiedziało, jakich efektów oczekuje po zakończeniu prac – wynika z danych serwisu Oferteo.pl. Pozostałe 18% chce odświeżyć lub zmodernizować swoje lokum, jednak potrzebują oni pomocy fachowców w sprecyzowaniu planów i oczekiwań.

 

20230707oferteo Remonty grafika Low Res

 

W artykule znajdują się informacje na temat:
- Zakresu zlecanych prac,
- Buforu czasowego na wybranie ekipy remontowej,
- Przygotowania projektu przed znalezieniem wykonawców,
- Powierzchni remontowanych pomieszczeń.

 

Remont to w 62% m.in. malowanie ścian
Przeprowadzenie renowacji często wiąże się z potrzebą skorzystania z usług malarskich. Od początku 2022 roku do lipca 2023 roku 62% remontów obejmowało, obok innych czynności, malowanie ścian.

 

Często zlecanymi usługami są również: modernizacja instalacji elektrycznej (42%) oraz położenie glazury lub terakoty (40%). Niektóre osoby określając zakres prac, wymieniają też montaż płyt G-K oraz tynkowanie. Każda z tych usług była wyszczególniona w przypadku 39% zleceń remontowych.

 

38% zamawiających chciało, aby modernizacji poddać również instalację hydrauliczną. Rzadziej decydowano się na prace typu: położenie parkietu lub paneli (27%), montaż armatury (27%) lub wstawianie okien lub drzwi (26%).

20230707oferteo remont1 powierzchnia remontu

 

Najczęściej szukamy ekipy „od zaraz”
Polacy poszukujący ekipy remontowej najczęściej chcieliby, aby fachowcy rozpoczęli prace w najbliższym możliwym terminie. Takie zlecenia stanowiły 40% zapytań, odnotowanych od początku 2022 roku do czerwca 2023 roku – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

 

Chcąc uniknąć dłuższego oczekiwania na dostępność fachowców, warto rozważyć rozpoczęcie wyboru ekipy remontowej wcześniej. Z miesięcznym wyprzedzeniem poszukiwania rozpoczęło 16% zlecających. Trzymiesięczny bufor zaplanowało 14%, natomiast na półroczny okres oczekiwania na rozpoczęcie prac zdecydował się blisko co 10. klient. Część zlecających wolała uzgodnić termin rozpoczęcia w indywidualnej rozmowie (13%) lub określiła konkretną datę startu remontu (9%).

 

Jedynie co piąty inwestor przygotował projekt remontu, zanim zaczął szukać wykonawcy. 62% osób mimo braku projektu, miało jednak konkretne oczekiwania, które chcieli zrealizować. 18% zlecających nie miało projektu i nie do końca wiedziało, jaki powinien być finalny efekt przeprowadzonych prac. Zdali się oni w tym zakresie na pomoc i sugestie ze strony wykonawców.

 20230707oferteo remont2 termin rozpoczęcia remontu

 

Polacy najczęściej remontują powierzchnie mniejsze niż 50 m²
Dwa na trzy zlecenia remontu odnotowane od początku 2022 do połowy 2023 roku dotyczyły prac w mieszkaniach w blokach. Renowacje domów stanowiły natomiast 34% zapytań ofertowych.

 

Istotnym czynnikiem, który wpływa na koszt remontu, jest wielkość powierzchni, na której będą prowadzone prace. Najczęściej deklarowany był metraż między 21 a 50 m² oraz poniżej 10 m². Zlecenia takie stanowiły odpowiednio 28% i 20%. Często odnotowywane były również zapytania o wykonanie prac na przestrzeni od 51 do 80 m² (17%) oraz między 11 a 20 m² (15%).

 

Niektóre osoby decydują się na bardziej generalny remont, obejmujący większą powierzchnię. Prace na metrażu od 81 do 100 m² stanowiły 8%, natomiast między 101 a 150 m² było to 6%. Większe remonty, czyli takie, gdzie prace były prowadzone na przestrzeni powyżej 150 m², stanowiły 5% zleceń tego typu.

 

20230707oferteo remont3 zakres prac

 


Źródło danych
Dane pochodzą z zapytań ofertowych składanych za pomocą serwisu Oferteo.pl w 2022 roku i w pierwszej połowie 2023 roku.

 

Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl firmy zarejestrowane w serwisie mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących usług lub produktów w 900 kategoriach. Pozwala to zaoszczędzić czas potrzebny na pozyskiwanie i obsługę klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Serwis wyselekcjonuje dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu, by spośród nadesłanych ofert mogli wybrać najlepszą dla siebie.

 

Oferteo.pl to wiodący internetowy marketplace w Polsce dla szerokiego spektrum usług, działający w modelu reverse, gdzie zlecający określa potrzebę, a wykonawcy składają dostosowane oferty. Od blisko dekady Oferteo jest zdecydowanym liderem w kraju pod względem liczby wizyt użytkowników w porównaniu do bezpośredniej konkurencji. Od początku swojej działalności Oferteo połączyło ze sobą prawie 8 mln zlecających i wykonawców. W ostatnim roku obrotowym obsłużonych zostało 1,8 mln zleceń. Platforma Oferteo.pl łączy zleceniodawców z wykonawcami w ponad 900 kategoriach. Wiodące z nich dotyczą usług budowlanych (m.in. budowa domów, odnawialne źródła energii, remonty i wykończenia wnętrz), usług finansowych i prawnych (m.in. kredyty, leasing i porady prawne) oraz usług dla firm (m.in. księgowość, strony internetowe i sprzątanie).

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.