Od z górą dwóch lat firma Lemuth z Meiningen oferuje rozwiązania przemysłowego wklejenia szyb w ramy okienne i drzwiowe. Obecnie producent okien może wybrać spośród bogatej oferty urządzeń do wklejania szyb urządzenie najbardziej odpowiadające jego potrzebom: czy to przyrząd do ręcznego nanoszenia kleju, czy też w pełni zautomatyzowane urządzenie do klejenia.

 

Temat wklejenia szkła w ramy okienne jest powszechnie dyskutowany, począwszy od twórców systemów okiennych aż po ich producentów. Grupa producentów profili zajęła się intensywnie techniką wklejania szyb i opracowała odpowiednie systemy. Renomowani producenci okien, tacy jak Internorm czy Ideal , mają dobre wyniki we wklejaniu szyb w elementach.Fakt, że nowa technologia daje korzyści ekonomiczne, można zaobserwować nie tylko po zmniejszonych kosztach produkcji.

Oszczędność materiału stosowanego na listwy przyszybowe oraz używanego do wzmacniania profili z PVC oraz podkładek (klocków) i śrub – świadczy sama za siebie. Zmniejszyły się również koszty pracy. Czynności takie, jak wprowadzanie elementu stalowego, czy też dotychczas stosowane pracochłonne stabilizowanie klockami podszybowymi, nie muszą już być wykonywane. Pracownicy mogą być zatem wykorzystani do wykonywania innych czynności.

Oprócz producentów okien również i przemysł maszynowy pracuje intensywnie nad tematem wklejania szyb. Przykładem jest tu firma Lemuth . Ten producent maszyn opracował urządzenia uwzględniające różne zastosowania. Tak więc producent okien może wybierać między sterowanymi ręcznie urządzeniami do wklejania szyb w ramy okienne a automatami do klejenia z wykorzystaniem jedno- lub dwuskładnikowych substancji klejących.Różne wersje urządzeń:
Firma Lemuth oferuje opcjonalnie różne wersje urządzeń:
do różnych cyklów pracy
o różnych poziomach automatyzacji
do obróbki poziomej lub pionowej, względnie
jako przyrządy ręcznie obsługiwane, jako urządzenia ręcznie sterowane – z głowicą obsługującą na suwaku
lub jako całkowicie zautomatyzowane urządzenia.  

 Fot.1. „GVM 114” – ręczne klejenie szkła

 

 
 Fot. 2. Od roku 2003 firma Lemuth zaczęła specjalizować się
 w przemysłowym wklejaniu szkła w ramy okienne.

Dostarczenie elementu na maszynę jest również opcjonalne. Jeśli ma być klejone szkło we wpuście skrzydła, wówczas na maszynę dostarczana jest szyba montowana w skrzydle. Opcjonalnie można dostarczyć na maszynę samo skrzydło z wstępnie zamontowanym szkłem lub też skrzydło zamontowane w ramie.Materiał klejący jest aplikowany cienkowarstwowo jako klej o temperaturze ok. 90°C między szybę a profil. Przeznaczony do obróbki profil z tworzywa sztucznego musi być w tym przypadku konstrukcyjnie odpowiednio do tego przygotowany.Oznacza to, że szczelina między szybą i profilem skrzydła ma być zmniejszona do 3-4 mm, aby ograniczyć ilość aplikowanego kleju. Zmniejszenie szczeliny będzie możliwe, gdyż w tej koncepcji klejenia można zrezygnować z umieszczania klocków podszybowych.  
 Fot. 3. Widok ogólny urządzenia „GVA 115”


W ten sposób dopasowane profile okienne oferują obecnie firmy Internorm , Thyssen Polymer , Aluplast, a od 2006 roku również Veka i Salamander. W przypadku tej koncepcji klejenia dla skrzydeł wielkości 1000x2000 mm można zrezygnować ze stalowego wzmocnienia ramy skrzydła.Do przemysłowego wklejania szyb w profile okienne firma Lem uth oferuje urządzenia serii „GVA 115” w wersji „speed”, „speed-plus” i „highspeed”. Wersja „speed” może być stosowana bezpośrednio w linii produkcyjnej skrzydła i wkleja szybę bezpośrednio w każdym skrzydle. Automaty wersji „speed-plus” i „highspeed” umieszczane są poza linią produkcyjną i wklejają szyby w całkowicie zmontowane już okna.We wszystkich wersjach urządzeń cykl aplikacji kleju w miejsce wielkości 1x1,2 m trwa 60 sekund. Czasy wykonywania wszystkich pozostałych czynności są różne dla poszczególnych wersji urządzeń.Dokładny schemat wyliczenia oszczędności związanych z zastosowaniem tego systemu klejenia można otrzymać od producenta.Koncepcja klejenia szkła wewnątrz ramy okiennej pozwala stosować bardzo wąskie lica profili skrzydeł, gdyż szkło usztywnia profil. Stosuje się przy tym normalne szyby bezpieczne (hartowane), a warstwowe szyby bezpieczne nie są konieczne.Wklejanie szyb w ramy okienne może odbywać się z zastosowaniem różnych typów środka klejącego. Od tego zależy, na jaki czas szkło będzie musiało być dociśnięte lub pozostawione w stanie spoczynku.Cały proces dostarczania skrzydła na maszynę, naniesienia środka klejącego i obsadzenia szkła jest w pełni automatyczny. Możliwe jest automatyczne obsadzenie szkła dzięki dokładnemu ustawieniu skrzydeł na stołach mocujących – ramiona skrzydeł ustawiane są dokładnie przez automaty mocujące.Po utwardzeniu środka klejącego skrzydła są automatycznie zdejmowane. Skrzydło okna jest już gotowe i może być poddawane dalszej obróbce. Nie montuje się jednak klocków podszybowych ani listew przyszybowych.W celu realizacji tej metody producent oferuje w pełni automatyczne urządzenia do klejenia szkła z automatycznym montażem szyb o taktach pracy od jednej do sześciu minut dla każdego klejonego skrzydła.


www.lemuth.com
Glaswelt 10/2005 

więcej informacji: Świat Szkła 1/2006

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.