REV to nazwa całkiem nowej rodziny stołów do rozkroju szkła firmy Z. Bavelloni.

Obejmuje 4 nowe modele:
1. REV 372 PR (3 osie sterowane),
2. REV 372 SR (4 osie sterowane),
3. REV 372 SLH (kompaktowa linia do rozkroju szkła).

 
 Rys. 1. Stół REV 372 PR/SR
 
 Rys. 2. Linia REV 372 SLH

Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane przez Z. Bavelloni łamią wszystkie znane do tej pory standardy. Tym co na pierwszy rzut oka różni stół typu REV od znanych do tej pory konstrukcji jest usytuowanie mostu tnącego wzdłuż dłuższego boku maszyny. Pozwala to na bardzo wygodny załadunek tafli o rozmiarze 3710x2600 mm. Jednak prawdziwym uzasadnieniem nazwy „REVolucja” jest rozwiązanie napędu (rys. 3).

 
Rys. 3. Schemat napędu mostu 

Bardzo lekki i sztywny most stołu napędzany jest dwoma bezszczotkowymi, zsynchronizowanymi silnikami elektrycznymi. Silniki umieszczono wewnątrz mostu po jego obu stronach. Dzięki temu wyeliminowano wałek przenoszący napęd stosowany we wszystkich znanych do tej pory konstrukcjach. Ugięcie skrętne wałka napędowego było podstawową przyczyną różnic przemieszczenia obu stron mostu, co w konsekwencji wpływało negatywnie na dokładności cięcia.

 
Rys. 4. Testowy plan rozkroju 

Nowy napęd poprawił więc znacząco precyzję rozkroju, a w połączeniu z ogromną sztywnością lekkiego mostu umożliwił rozkrój z przyspieszeniami bliskimi 9,5 m/s2. Przyspieszenie głowicy (a nie jej prędkość!) jest podstawową cechą determinującą czas procesu cięcia. Dlatego cięcie na stołach typu REV jest średnio 30% szybsze niż w przypadku konstrukcji tradycyjnych. Można się o tym przekonać dokonując rozkroju tafli według poniższego, testowego planu na posiadanym aktualnie przez firmę stole. Plan rozkroju można ściągnąć ze strony internetowej www.bavelloni.com. Stoły typu REV kroją taką taflę w ciągu 160 s.

 
 Rys. 5. Głowica stołu typu REV


Głowica tnąca stołów typu REV automatycznie odczytuje grubość przygotowanej do rozkroju tafli co zabezpiecza przed wykonaniem cięcia poza obszarem szkła lub też uszkodzeniu głowicy na skutek zderzenia z jego brzegiem. Stół doskonale radzi sobie z taflami o grubości od 3 do 19 mm (otwarte cięcie do 10 mm). Można stosować uchwyty do kółek zarówno stalowe jak i wykonane z tworzyw sztucznych.

Producenci szyb zespolonych wiedzą jak ważne jest zminimalizowanie podawania oleju podczas cięcia. W przypadku stołów Z. Bavelloni wydatkiem podawanego oleju steruje komputer, pozwalając na uzyskanie jednorodnej, zoptymalizowanej ścieżki. Ilość oleju jaka pozostaje na tafli po rozkroju jest minimalna i łatwa do zmycia.

Maszyna wyposażona jest w laser do odczytu kształtów ułożonych na stole szablonów, wykonanych z dowolnych materiałów. Można również, dzięki specjalnemu oprogramowaniu, precyzyjnie zlokalizować położenie przeznaczonej do rozkroju tafli. Nie ma więc konieczności precyzyjnego pozycjonowania szkła względem punktu zero.

 
Rys. 6. Panel sterowania 


Załadunek tafli odbywa się przy pomocy napędzanych elektrycznie listew. Takie rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie awaryjnych i uciążliwych w obsłudze układów pneumatycznych lub hydraulicznych.

Sterowanie maszyny oparto o zblokowany układ przemysłowego NC i komputera osobistego. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstruktorzy połączyli niezawodność sterowników przemysłowych z przyjaznym i znanym wszystkim środowiskiem WINDOWS, w którym działa PC. Stół w wersji standardowej dostarczany jest z pełnym oprogramowaniem optymalizującym.


Zbigniew Burda
MAK

więcej informacji: Świat Szkła 1/2006

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.