Za wysokie progi na Twoje nogi? Zapomnij! Projektując funkcjonalny, a zarazem ergonomiczny dom postaw na niskoprogowe rozwiązania. Za tę inwestycję podziękujesz sobie w przyszłości – zwłaszcza, gdy po domu zacznie biegać mały odkrywca lub z upływem lat mobilność domowników będzie wymagała dodatkowego wsparcia. Bez potknięć, bez wypadków, a do tego… na najwyższym designerskim poziomie – choć bezpiecznie zrównanym z podłogą!

 

20220506oknoplus12a

 

Jedno potknięcie można zapamiętać na całe życie, ale części z nich można bez wątpienia uniknąć. Na przykład tych domowych, kończących się siniakami, gdy pospiesznie wybiegamy z salonu do ogrodu. Tu z pomocą przychodzą niskoprogowe drzwi tarasowe, które zupełnie zmienią jakość korzystania z tych dwóch, połączonych ze sobą stref – zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie!

 


Konstrukcja pozbawiona barier, czyli jaka?
Aby drzwi były uznane za niskoprogowe, ich próg nie może być wyższy niż 20 milimetrów. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu spadkowi, ramy płynnie łączą się z podłogą oraz posadzką balkonu lub tarasu, pozwalając na płynne przejście miedzy wnętrzem i światem zewnętrznym.

 

20220506oknoplus12d

 

Można jednak iść o krok dalej i już od progu… zupełnie zrezygnować z tego elementu. – Nowoczesne, innowacyjne drzwi tarasowe mogą nie mieć progu wcale – mówi Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. – Przykładem takiego rozwiązania jest system Ultraglide Monorail, gdzie niski profil progowy może zostać w całości wbudowany w warstwy posadzkowe. Efekt? Niczym niezakłócony ciąg komunikacyjny i jeszcze lepszy widok – dodaje ekspert.

 

Tym, co jeszcze kilka lat temu mogło budzić wątpliwości inwestorów, była kwestia termoizolacji. Przyjęło się bowiem, że wysoki próg to gwarancja lepszego zatrzymywania ciepła w czterech ścianach i pełne zabezpieczenie przed mostkami termicznymi. Nic bardziej mylnego. Aktualne możliwości konstrukcyjne sprawiają, że warianty niskoprogowe niczym nie ustępują swoim tradycyjnym odpowiednikom. Dodatkowa wkładka termoizolacyjna, zwiększona liczba komór w pakiecie szybowym i o kwestie energooszczędności nie trzeba się już martwić.

 


Niski próg, wysokie zalety
Montaż nisko- lub bezprogowych drzwi niesie za sobą cały szereg korzyści – zarówno, gdy mowa o funkcjonalności, jak i estetyce.


20220506oknoplus12b


Po pierwsze, to doskonałe rozwiązanie dla domu, w którym mieszkają dzieci. Wyścigi, gonitwy, zabawa w berka – tu zasady gry są proste: liczy się szybkość, nie uważność. W tym przypadku o wypadek nietrudno, chyba że na drodze zabawy nie stanie wystający próg, prawda?

 

Po drugie, niski próg to absolutny „must have” dla starszych członków rodziny oraz tych o specjalnych potrzebach motorycznych. Poruszanie się o kulach, na wózku inwalidzkim czy po prostu większe problemy ruchowe to wystarczająca, codzienna niedogodność. Tu aranżacja bez barier, dosłownie i w przenośni, gra bez wątpienia pierwszoplanową rolę.

 

Po trzecie, tak zaprojektowana konstrukcja ułatwi codzienne korzystanie z salonu otwartego na ogród, zwłaszcza, gdy taras zmienia się w letnią jadalnię, a duża rodzina spotyka się na wspólnym posiłku.
Pragmatyzm to jedno, ale w aranżacji domu liczy się też efekt wow, a ten bez wątpienia mogą zapewnić nisko- lub bezprogowe konstrukcje.

 

Tak, jak piękny obraz potrzebuje idealnie okalającej go ramy, tak powiększenie powierzchni szklenia i zminimalizowanie szerokości profili pozwoli spojrzeć na przydomowe widoki z zupełnie nowej perspektywy. Dodatkowo, takie rozwiązanie to jeszcze więcej światła we wnętrzach, które nie tylko wpłynie na nasz komfort termiczny czy samopoczucie, ale wydobędzie z kompozycji prawdziwy blask.

 

20220506oknoplus12c

 


HST, PSK, Smart Slide?
Wybór progu za nami, ale to nie koniec decyzji, jakie należy podjąć, gdy mowa o drzwiach przesuwnych. – W naszej ofercie znajduje się szeroki wachlarz suwanek PSK, HST oraz Smoovio – podkreśla Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus.

 

- Pierwsze to rozwiązania uchylno-przesuwne, w których skrzydła znajdują się w jednej linii, a otwarcie następuje poprzez wysunięcie skrzydła do wewnątrz. HST to skrzydła podnoszono-przesuwne. System umożliwia uniesienie skrzydła okiennego i pozwala przesunąć je na część stałą.

 

Smoovio to najnowsza generacja drzwi tarasowych. Ich ruch opiera się na łagodnym wysunięciu skrzydła z ramy, a następnie przesunięciu po specjalnej szynie. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość „odstawienia skrzydła” w pozycji spoczynkowej, dzięki czemu zyskujemy dodatkową opcję wietrzenia. Przykładem Smoovio jest system Morlite Vision – dodaje.

 

Wisienką na projektowym torcie będzie decyzja o kolorze, rodzaju wykończenia oraz detalach konstrukcyjnych.
Niskoprogowe lub bezprogowe drzwi tarasowe to rozwiązanie, które wyniesie komfort życia na zupełnie nowy poziom i zmieni perspektywę patrzenia na domową przestrzeń. Salon w pełni otwarty na ogród? Tym razem bez najmniejszych potknięć. Również projektowych! 

P

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.